Többé nem marad híg a cukor nélkül, egészségesen eltett lekvár! A megoldást egy apró magocska hozza, mely kellemesen besűríti a gyümölcsízt, ráadásul legjobb barátod a fogyásban!
Nem meglepő, hogy bekerült a lekvárba a chia mag, hiszen fantasztikus mennyi jótékony tulajdonsága van! Nemcsak izgalmasan pöttyös lesz tőle a házi dzsem, hanem egészségesebb is: kutatások sora bizonyítja, hogy ez az apró magocska kordában tartja a vérnyomást és a koleszterinszintet, ezáltal segít megőrizni a szív fiatalságát.
Mindemellett a chia hathatós segítséget nyújt ahhoz, hogy megszabadulj a felesleges kilóktól! A chia magos ételek után ugyanis sokáig nem éhezel meg!
Az apró magok emellett különleges zselésedő képességük miatt is érdekesek: magukba szívják a nedvességet és megduzzadnak, a környezetükben lévő nedvdús állományt pedig bezselésítik.
Isteni adomány ez a képesség,
pláne ha azt vesszük alapul, hogy a cukormentesen készülő lekvárok meglehetősen hígak.
Adódik tehát az ötlet: chia magot a lekvárba!
Ez volt a baj a régi technikával
Nagyanyáink idejében még fele-fele arányban használták a gyümölcsöt és a cukrot a receptek, és akár órákig is eltartott a főzés, hogy minél több nedvesség távozhasson a lekvárból. A hosszas hőkezelés során sajnos az illat és zamatanyagok jelentős része is eltűnt, illetve a sűrűsödéssel mélyült a lekvár színe is, ami szintén kevéssé kívánatos.
Legyen a lekvár modern és szuper-egészséges!
Az egészség jegyében készülő lekvárokban minél inkább vissza kell szorítani a hozzáadott cukor mennyiségét, legjobb teljesen cukor nélkül megfőzni. A legsavasabb gyümölcsökhöz pl. szeder, ribizli, málna esetleg steviat, nyírfacukrot vagy a lekvárokhoz nagyon jól alkalmazható Update1 Lovely Sweet édesítőt érdemes bevetni. Ám így is számolnod kell azzal, hogy a lekvár rendkívül híg lesz. Ezt a hibát küszöböli ki a zselésítő használata, mely valóban megfelelő textúrát biztosít a „vékony” lekvároknak is. A zselatinnal kapcsolatban viszont az a jogos kritika merül fel, hogy az valójában állati eredetű adalék – marhahúscsontokból vonják ki. Ha pedig az ember jobban belegondol, semmi keresnivalója nincs csontoknak a lekvárban!
Ezen a ponton jön a hatalmas fordulat!
A magyar diétázók ugyanis felfedezték maguknak a zseniálisan zselésítő chia magot!
A tökéletes lekvár chia maggal készül!
Íme a recept:
Eper lekvár chia maggal
Hozzávalók:
(3-4 kis üveg lekvárhoz)
- 2 kg eper, kicsumázva
- édesítő (Lovely Sweet) ízlés szerint
- 4-5 evőkanál chia mag
Így készítsd:
1. A megmosott és lecsumázott, esetleg félbevágott eperszemeket tedd fel egy lábosban főni. Semmilyen plusz folyadék nem szükséges hozzá, ereszt magának elég levet.
2. Ha felforrt, vedd takaréklángra. Többször keverd át, hogy egyenletesen átforrósodjon minden eperdarab.
3. Pár perc forrás után krumplinyomóval törd át az egészet, majd tedd a híg eperraguhoz a chia magokat.
4. Újabb pár perc alatt besűrűsödik a lekvár. Húzd le a főzőedényt a tűzről és előre sterilizált üvegekbe máris porciózhatod az isteni és főleg egészséges (!) chia magos eperlekvárodat. Ebben a formában hűtőben két hétig áll el. Ha télen is majszolnál belőle, dunsztold ki!
( Az üvegek precíz előkészítéséről, illetve a szakszerű dunsztolásról itt olvashatsz!)
A chia magos házi eperlekvárnak nincs párja, ebben biztos lehetsz!
Kényeztesd magad és szeretteidet saját eper lekvároddal!
Próbáld ki málnával, ribiszkével, barackkal, szederrel, meggyel is, de keverheted is a gyümölcsöket, hogy még izgalmasabb legyen a lekvárod!
Forrás: Ripost