Az intézményt az 1899-ben megalakult Békéscsabai Múzeumi Egyesület hozta létre. A gyűjteményfejlesztés kiterjedt a régészet, a néprajz, a képzőművészet, a történeti emlékek, a numizmatika, az iparművészet, a természetrajz, valamint a paleontológia területére is. Békés megye múltját, természeti értékeit, kulturális örökségét bemutató múzeum legfontosabb műtárgyai között tartják számon Munkácsy Mihály relikviáit, a hazai szlovákok és románok népművészeti emlékeit.
1910-ben a város múzeumpártoló vezetőtestülete a tekintélyessé nőtt gyűjtemény számára új épületet terveztetett Wágner József helyi építésszel. A neoklasszicista épületet – amely ma is a múzeum otthona – 1914-ben avatták fel.
A múzeumot a nagy realista festőről, Munkácsy Mihályról (Munkács 1844 – Endenich 1900) nevezték el, aki gyermekkorát Békéscsabán töltötte.
Az intézménynek jelenleg közel 170 ezer régészeti, 10 ezer néprajzi, 5500 képzőművészeti, 4500 történeti és több ezer természettudományi műtárgya van. 37 ezer tételes történeti adattára és majd 50 ezer felvételből álló fotótára is jelentős.
Legfontosabb műtárgyai között tartják számon a Munkácsy Mihály relikvia gyűjteményt, (személyes használati tárgyai, fotók életéről, műveiről, modelljeiről, írásos dokumentumok) festményeit, a magyarországi szlovákok és románok hagyományos kultúrájának emlékeit, valamint a madártani gyűjteményt is.
A múzeum állandó kiállításai: Munkácsy-emlékszoba; Néprajzi csoportok Békésben a XVIII-XX. században – a XVIII. század elején újratelepített soknemzetiségű Békés megye története és néprajza; Jurták népe – régészeti kiállítás;
Pro Natura – Az öt diorámát, két vitrint és számos tablót felvonultató, mintegy 150 m2 alapterületű látványos természettudományi kiállítás a Dél-Tiszántúl természeti értékeit mutatja be.
A tárlat öt diorámája a szik és mocsárrét, az erdőspuszta és a Körösök víz alatti világába kalauzolja el a látogatót, illetve bemutatja a pákásztanyát és a környezetét, valamint a gólya élőhelyét is. A nagy és kis életképek sorát a földtani szelvény és a két őslénytani témát bemutató vitrin zárja.
A tablókon a látogató megismerheti – „Nagy Elődeink” címmel – a híres békés megyei természettudósok tevékenységét is.
Cím: BékéscsabaSzéchenyi utca 9.
Tel: (+36) 66 328-040
E-mail: munkacsy.bekescsaba@museum.hu
Web: http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=186