2010. április 20-án robbanás történt a tengeri olajfúró szigeten, a BP által a Mexikói-öbölben üzemeltetett Deepwater Horizon nevű építményen.

FORRÁS: WIKIPEDIA

A szigetet 2001-ben a dél-koreai Hyundai építette, majd egészen 2013-ig a BP bérelte. A legmélyebb olajfúrással ez a sziget „büszkélkedhetett”, 2009-ben 10683 méteres függőleges mélységig hatolt a fúrófej. A fúrósziget modern irányítóberendezésekkel működött, automata biztonsági leállító, nyomásmonitorozó felszerelések segítették a munkát.

A nevét azonban nem a mélységi rekordjáról ismerjük: 2010. április 20-án az USA történetének legnagyobb olajkatasztrófája következett be a fúrószigeten.

A kiömlött olaj a Mexikói-öböl vizén, a Terra műhold május végi felvételén. FORRÁS: NASA EARTH OBSERVATIRY

Ahhoz, hogy a fúrás során a föld mélyén rejlő, nagy nyomás alatt lévő olaj, illetve gáz ne tudjon a furaton keresztül kitörni a kútból, s berobbanni, speciális módszert alkalmaznak: a fúrófej mögött e célra használt iszapot pumpálnak az üregbe, az iszap választja el a szénhidrogéneket és a csöveket. Ha ez valami oknál fogva nem tudja ellátni a feladatát, a tengerfenéken, ahol a furat kezdődik, egy kitörésgátló berendezés is van. A kitörésgátló működése akadályozza meg a kőolaj berobbanását részint automatikus, részint pedig emberi beavatkozással is irányítható módon, végső esetben elvágják a vezetéket.

A 10 évvel ezelőtti napon azonban észrevétlenül elkezdett emelkedni az olaj a fúrót magában foglaló csőben, és robogott a fúrósziget felé, s először a fúróiszapot lökte ki a csőből, ekkor manuálisan lezárták a kitörésgátlót a három lehetőség egyikével, de ez nem volt képes megállítani az olaj mozgását. A második lezárási módszerrel már sikerült az üzemeltető munkásoknak elzárni az olaj útját, azonban ez is csak ideiglenes megoldást jelentett. A már a lezárt rész feletti csővezetékben lévő szénhidrogének tovább emelkedtek, majd bekövetkezett az első robbanás a fúrószigeten. Ezt követően a csővezeték a kialakult nyomáskülönbség hatására elgörbült, s ezzel a kitörésgátló zárókarmai közül kicsúszott, s emiatt lehetetlenné vált, hogy az utolsó biztonsági lépést jelentő vágást elvégezzék. Az olaj 3 hónapon át akadálytalanul ömlött a Mexikói-öböl vizébe.

Egy pelikán, az olajszennyezés egyik áldozata… FORRÁS: WIKIPEDIA

A bekövetkezett robbanásban 11 dolgozó vesztette életét, 17 fő megsérült, és közel 5 millió hordónyi nyersolaj került így a Mexikói-öböl vizébe, hatalmas környezeti katasztrófát okozva.  A BP-nek 87 napi küzdelembe került, míg a robbanás nyomán kiáramló olaj útját el tudta zárni, s több tízmilliárd dollárt kellett a közvetlen kárelhárításra és a kártérítésekre fordítania.

A fúrósziget katasztrófájáról játékfilm is készült, amelyet hazánkban Mélytengeri pokol címmel mutattak be 2016-ban.

A tengeri olajfúrások ma is folytatódnak, Kalifornia és Alaszka partjainál, a Mexikói-öbölben olajfúró szigetek sokasága üzemel, és az iparágra nehezedő gazdasági nyomás miatt bármikor bekövetkezhetnek hasonló katasztrófák.

ng, Hirmagazin.eu

ElőzőEgy kutya és macska ölelkezve bámult ki az ablakon – videó
KövetkezőMentő érkezett a Rózsa utcai idősotthonhoz, egy lakót el kellett vinni – Fotók
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza