Az időjárási feljegyzések kezdete óta először mértek 20 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet az Antarktiszon, a Seymour-szigeten.

Adélie-pingvinek, Forrás: WIKIPEDIA

A kutatók 20,75 Celsius-fokot mértek, “hihetetlennek és abnormálisnak” neveztek. Brazil kutatók 2020. február 9-én mérték ezt a rekordmagas hőmérsékletet. Pár nappal korábban, február 6-án a déli órákban 18,3 Celsius-fok meleget mértek az Argentina által működtetett Esperanza kutatóállomáson. Egy másik argentin kutatóállomáson, a Marambión 1971 óta a legmagasabb februári hőmérsékletet észlelték, 14,1 fokkal.

“Látjuk a melegedés trendjét sok ellenőrző állomásunkon, de ilyet még soha nem tapasztaltunk” – mondta Carlos Schaefer. A brazil kutató hozzáfűzte, hogy a Déli-Shetland-szigeteken és a James Ross-szigetcsoporton, amelynek a Seymour is tagja az elmúlt 20 évben szokatlan hőmérsékleteket jegyezte fel. A mostani évszázad első tíz évében lehűlést tapasztaltak, ám azóta meredeken emelkedik a hőmérséklet.
A kutatók szerint ez valószínűleg az óceáni áramlatok elmozdulása és az El Nino-jelenség hatására történt.

Ennyit csökkent a jegesmedvék élettere két évtized alatt

Egyszerűnek tűnhet a medveélet: enni, párosodni, bocsokat nevelni. Azonban egyre bonyolultabb teljesíteni ezeket az egyszerű feladatokat is ma már.

Forrás: PIXABAY

Kanada és Grönland között, a Baffin-öböl és a Davis-szoros területén évezredek óta jártak vadászni a jegesmedvék a tengerjéggel bőven borított területen. A klímaváltozás ikonikus áldozatának élőhelycsökkenése ma már  nyilvánvaló, azonban megdöbbentő látni az összehasonlításokat, amelyek alig 20 év gyökeres változásait ábrázolják.

Egy nemzetközi kutatócsoport nemrégiben a grönlandi és kelet-kanadai jegesmedve-populáció téli mozgásának változásait tárta fel az 1990-es évektől kezdődő adatokból, az eredményeket az Ecological Applications szakfolyóiratban tették közzé, és az Earth Observatory foglalta össze a tanulmányt. A jegesmedvék táplálkozása igen szorosan kötődik a tengerjéghez, s ezen keresztül vándorolva jutnak el azon helyekre, ahol eleséget (leginkább fókát) találnak. Ha nincs tengerjég, nincs hova menni, az élelem pedig nem jön házhoz!

A jegesmedvék által bejárt terület az 1990-es években (kékkel, balra) és a 2000-es években (pirossal, jobbra). Forrás: NASA EARTH OBSERVATORY

„Ha nincs tengerjég, a medvék az élelemben szegény szárazföldre szorulnak, a kutatásunkban azt vizsgáltuk, hogy miként hatottak ezek a változások a medvék kondíciójára és szaporodási sikerére.” – mondta Kristine Laidre, a Washingtoni Egyetem sarki ökológusa, a kutatás vezetője. A Baffin-öböl medvepopulációjának kb. egymillió négyzetkilométeres terület áll rendelkezésére, ebből 665 ezer tengeri, a többi a sarkvidéki szigetekből álló szárazföldi terület. A teljes területen a tavaszi-nyári jégolvadás megszokott ütem szerint zajlik, az eltérő helyeken más-más időpontokban, s a medvék ehhez alkalmazkodva vándorolnak egy év alatt. A medvéket helikopterről keresték meg, kis ideig tartó kábítás során megvizsgálták és megmérték őket, majd a felnőtt nőstények műholdas jeladós nyakörvet kaptak. Az 1991-97 közötti időszakban 43, a 2009-2015-ös periódusban 38 medve nyakörvének jelei alapján a medvék mozgását térképre vetítették.

A tengerjég kiterjedése 1993-ban és 2013-ban, a világosabb szín a jég jelenlétét mutatja, a kék a vízét. Forrás: NASA EARTH OBSERVATORY

A kutatásban a körülmények hatására megváltozott medvék viselkedését és annak eredményét tárták fel, s kiderült, ahogy fogyatkozik a tengerjég, a korábbinál sokkal több időt töltenek a szárazföldön, s ritkábban táplálkoznak. A legtöbb medve a jég évszakos növekedését és csökkenését követi, s ősszel általában a Baffin-szigeten kötnek ki, ott várják meg, míg újra erőre kap a jég és útnak indulhatnak ismét. A 2000-es évek medvéi átlag 30 nappal hosszabb időt töltöttek a szigeten, mint a 90-es évek medvéi, mivel ennyivel kevesebb ideig volt megfelelő a tengerjég. Laidre elmondta: „Bár korlátozott ideig jól bírják az éhezést, egy idő után fogyni kezdenek, s a romló kondíció visszahat az egészségi állapotukra és a szaporodásukra.”

Átlag két bocs születik egy alomban, azonban az átlag csökken. Forrás: PIXABAY

A medvék kondícióját rövid bódításban mérték meg, s 1-5 között osztályozták a testzsír mennyiségét, a mérések alapján ez szoros összefüggést mutatott az adott évi és az előző évi tengerjég kiterjedésével. Ugyanez befolyásolta az anya kondícióján keresztül a bocsok számát is, és akkor is több volt a bocs, ha tavasszal később kezdett felszakadozni a tengerjég, vagyis tovább tudtak vadászni az anyák. A jegesmedvék 1-3 bocsot hoznak a világra egyszerre, általában két bocs születik, és kb. 2,5 éves korukig az anyjukkal maradnak, így ennyi időnek el kell telnie két alom közt. A modellszámítások alapján a csökkenő bocsszám miatt a következő 4 évtizedben biztosan csökkenni fog a jegesmedvék létszáma is.

„A jegesmedvék a jövő hírnökei, ami most ezeket az állatokat érinti, nemsokára mindannyiunkat érinteni fog, mindegy, hogy a bolygón merre is élünk” – tette hozzá végszóként Laidre.

Forrás: ng

Kovács Karolina

Hirmagazin.eu

ElőzőNaomi Campbell fotója szerepel az elővigyázatosnál a szótárban
KövetkezőTöbb mint 250 milliárdot költöttek sportfogadásra tavaly a magyarok
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza