Még a McDonald’s is figyel rájuk!

Aligha létezik olyan ember, aki nem rajong a sünikért: a tüskéshátúak nagy kedvencei a gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Nem véletlenül találunk a YouTube-on is több, mint 2,5 millió videót a kertekben vendégeskedő állatkáról. Aligha létezik olyan ember, aki nem rajong a sünikért: a tüskéshátúak nagy kedvencei a gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Nem véletlenül találunk a YouTube-on is több, mint 2,5 millió videót a kertekben vendégeskedő állatkáról.

Mindig van új a nap alatt: ezt a 16 érdekességet talán te sem tudtad a sünikről!

1. Nevét az étkezése után kapta, ugyanis úgy szuszog-röfög-horkant-morog, mint egy malac. Főként rovarokkal, férgekkel, madártojásokkal, csigákkal, békákkal, sőt egerekkel táplálkozik.

2. A sünfélék családjába 24 ma élő faj tartozik, megtalálhatóak Európában, Ázsiában, Afrikában is. A Kárpát-medencében egyetlen sünféle él vadon, a keleti sün.

3. A sünök behozatala szigorú szabályokhoz kötött például az USA-ban. Tilos olyan területről sünt fogadni, ahol a száj és körömfájás betegség előfordulhat. Legutóbb azzal került a hírekbe a tüskéshátú, hogy egy magyar család kijárta az engedélyt, így Izland első sünije megérkezhetett az otthonukba.

4. Vadon élő állatként tilos házikedvencnek tartani több USA államban is, így például  Kaliforniában, Arizonában, Hawaii-on vagy Washington városában.

5. A sünfélék első ismert tagjai kb. 58 millió évvel ezelőtt éltek. A világ legkisebb sünije (Silvacola acares) 52 millió évvel ezelőtt röfögött Brit-Kolumbia őserdeiben. Mindössze 5 cm hosszú volt.  Az európai sün a legnagyobb ismert faj a maga 35 cm-ével.

6. Körülbelül 5-7000 tüskéje van egy átlagos méretű felnőtt süninek. A tüskék kb. 2,5 cm hosszú, módosult szőrszálak. A szúrókák nem mérgezőek és szilárdan kapcsolódnak az állathoz.

7. Vészhelyzetben a sünik labdává gömbölyödnek, így nehéz hozzájuk férni. Ebben a pózban történik az alvás is.

8. A sünök 4-7 évig élnek a vadonban, a kisebb fajok 2-4 évig.

9. A sünik rendelkeznek némi természetes immunitással a kígyó mérge ellen.

10. A sünök furcsán viselkednek, kenegetnek, amikor új tárgyra vagy ételre bukkannak. Először nyalogatják az anyagot, amíg habos nyál keletkezik, majd ezt a nyálat a bőrükre és tüskéikre kenik.  Rejtély, hogy ezt miért csinálják.

11. Fajtól függően 35-58 napig vemhesek, 5-6 kicsinyük születik, a kisebb méretű fajoknál 3-4.

12. A sünök magányos állatok, általában csak a párosodásra állnak össze, a kicsik pedig 4-7 hetes korukban kikerülnek az alomból.

13. A sünik is lehetnek súlyos betegek, az emberekhez hasonlóan lehetnek rákosak, szív- és érrendszeri vagy májbetegek. Speciális sünprobléma a lufiszindróma, mókásan hangzik, de komoly betegség, amelynek során gáz vagy levegő szorul a sün bőre alá.

14. Sajnos bármennyire cukik, a sünik gombás bőrbetegséget és baktériumos fertőzéseket is terjeszthetnek az emberekre.

15. 2006-ban a McDonald’s sünbarát pohárban kezdte árulni a McFlurry-t. Erre azért volt szükség, mert korábban több baleset fordult elő, amikor a sünik feje beszorult a pohárba, ahogyan megpróbálták az eldobott tartók aljából kiszippantani az utolsó csepp nyalánkságot.

16. Egyes helyeken megeszik a sündisznót – erről hallani sem akarunk. 1981-ben egy londoni krumpli chips készítő sündisznó ízű chipeset készített – alig akarjuk elhinni, de valódi sünik felhasználásával…

Forrás: www.mnn.com

ElőzőAz unokaöccse gyilkolhatta meg a 70 éves fülöpi asszonyt: így akarta eltüntetni a nyomokat – videó
KövetkezőTesti változások idősebb korban
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza