A csillagászok azonban nem örülnek neki.
Természetesen a fényes objektum nem a földönkívüliektől fog származni, hanem egy új műhold, amit közösségi finanszírozásból építettek meg és küldenek fel.
Még tavaly jelentették be annak a közösségi finanszírozású orosz műholdnak az érkezését, amely a tervek szerint az ég egyik legfényesebb objektuma lesz. A Majak nevű szerkezetet július 14-én küldik fel az égre.
Az eszköz egy apró, mindössze kenyér nagyságú műhold, a felbocsátást magyar idő szerint július 14-én reggel tartják meg a kazahsztáni bajkonuri űrrepülőtéren. A Moszkvai Állami Gépészmérnöki Egyetem megközelítőleg 8 millió forintnyi összeget gyűjtött össze a Boomstarter nevű közösségi finanszírozási oldalon a projekt fedezésére.
A műhold nagyjából 600 kilométer magasan fog keringeni, és úgy alakították ki, hogy az oldalát háromszög alakú fényvisszaverő lapot fedjék.
Ennek köszönhetően a műhold különösen fényes lesz, és a földről is lehet majd látni.
A Majak nevű műhold ezzel a 4. legfényesebb objektum lesz az égen. Csak a Nap, a Hold és a Vénusz előzi meg.
Bár a projekt igen érdekesnek tűnik, nem mindenki örül a megvalósításának. Az égen mozgó fényes objektum sok olyan kutató munkáját nehezítheti meg, akik távcsövek segítségével kémlelik az égitesteket.
Nick Howes csillagász, a Kielder Obszervatórium korábbi igazgatóhelyettese az IFL Science-nek azt nyilatkozta, hogy rengeteget küzdenek a világ csillagászai a minél sötétebb égbolt elemzéséért. A szakértő szerint szomorú, hogy valamilyen közönségi finanszírozású képtelenség tönkreteheti ezt.
A műhold készítői azt mondják, hogy a műhold nem fogja zavarni a csillagászokat az égbolt kémlelésében, de a csillagászok aggódnak.
Igazából a készítőknek nincs különösebb céljuk a Majakkal, egyedül azért lövik fel, mert szerették volna megalkotni a legfényesebb objektumot az égen.
Így még az is előfordulhat, hogy a projectet később a csillagászok aggodalma miatt lefújják majd.