Az eset nyomán fellángolt vita a fiatalkorúak büntethetőségéről Németországban.
Öt fiú erőszakolt meg egy 18 éves lányt múlt pénteken a németországi Mülheimben. Három gyanúsított 14 éves, ketten pedig mindössze 12 évesek, ennélfogva nem lehet őket büntetőjogi eljárás alá vonni, mivel ennek a korhatára 14 év a német törvények szerint. Az eset nyomán fellángolt vita a fiatalkorúak büntethetőségéről az országban.
Az áldozatra egy bokorba találtak rá, kórházba kellett szállítani. A rendőrségi szóvivő szerint az erőszak „jelentős mértékű” volt, és sokáig tartott.
Rainer Wendt rendőrfőnök úgy nyilatkozott, hogy ők már évek óta szorgalmazzák, hogy vigyék lejjebb a büntethetőségi korhatárt Németországban. Jens Gnisa, a német bírák egyesületének vezetője ezzel szemben úgy érvelt, hogy a nagyobb büntetés–kevesebb bűnözés tétel a gyerekek esetében nem működik, a jelenlegi szabályozás pedig hatékony a fiatalkorú bűnözés elleni küzdelemben. Ennek alapján a mülheimi erőszak ügyében az Ifjúsági Jóléti Hivatalnak kell gondoskodnia a gyanúsítottak viselkedési problémáinak kezeléséről.
A büntetőjogi felelősség minimális életkora nem egységes Európában, számos ország a 14., a skandináv országok a 15., Magyarország pedig a 12. évnél húzza meg a korhatárt.
Az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának 2007-es állásfoglalása szerint a 12 évesnél fiatalabbak büntethetősége nemzetközi szinten nem elfogadható, ugyanakkor Angliában, Walesben és Észak-Írországban mindössze 10 éves korig mentesülhetnek az igazságszolgáltatás alól a gyerekek, míg Skóciában májusban emelték fel 8-ról 12 évre a gyerekek büntethetőségét.
Hogy Angliában a viták ellenére megtartották a 10 éves korhatárt, az jórészt annak az egész országot megrázó 1993-as bűnügynek tudható be, amelyben két 10 éves fiú brutálisan megkínzott és meggyilkolt egy kétéves kisfiút.