Mállik a tapéta? Maszatos a gyerek kezétől a fal? Minden ablakról lepattogzott már a mázolás? Ideje talán kifesteni. De abba mindenki belerokkan, nem? Nem. Vagy nem feltétlenül. A lelki egyensúly és a bankszámla-egyenleg megóvása érdekében jöjjön 10 trükk, amivel elkerülhető az agyérgörcs és a koldusbotra jutás egy festés-mázolás, vagy akár nagyobb szabású lakásfelújítási kombinációban.

A renoválás és megújulás témakörét több nagyobb blokkra bonthatjuk. Ezeken belül pedig kisebb “sorvezetőket” találhatunk, amelyek mentén gördülékenyebb és hatékonyabb lehet a munka. Az eredmény pedig: kevesebb stressz és több megtakarított forint a malacperselybe. 10 tipp és ön sem lesz baltásgyilkos a falfestés, mázolás, tapétázás végére!

SZAKEMBER KERESÉS

  1. Keress okosan, kérdezd a barátokat!

A közösségi média korában egy perc alatt találhatunk jól bevált szakikat. Ez persze még nem 100%-os garancia a teljes sikerre, hiszen otthonunk és a munka jellege is eltérhet. Ahogy a “kémia” sem feltétlen működik mindenki között. Akut esetekben jól működő taktika, de pénzt lehet, hogy nem ezen spórolunk a legtöbbet.

  1. Keress még okosabban és nézd meg, mások mit mondanak a szolgáltatókról!

Ma már léteznek olyan oldalak és szolgáltatások, ahol a felhasználók visszajelzést adhatnak az elvégzett munka minőségéről, a kivitelezők profizmusáról. Több szem többet lát alapon érdemes elmazsolázni az itteni kínálatban, hiszen ha egy szakember nem fél ilyen oldalon hirdetni, akkor jó eséllyel nem tartogat váratlan meglepetéseket a munka folyamán. Ráadásul a munka végeztével mi is értékelhetünk. És hát ki ne szeretne ítélkezni…?

ÁRAJÁNLAT KÉRÉS

  1. Kérj be több, tételes árajánlatot, így láthatod a különbségek okait is!

A pénz nagy úr, többségünk pedig az olcsóbb megoldások felé hajlik. Ez teljesen érthető. A tételes árajánlat kérés nagy előnye, hogy a különbségek pontos okára is fény derülhet! Így a munkadíj és anyag költségek közti különbségek alapján még alaposabban mérlegelhetünk, melyik szakembert bízzuk meg a munkával.

  1. Ne dőlj be rögtön a legolcsóbb megoldásnak! Kérj biztosítékot!

A biztonsági háló kifeszítése, avagy a “nem vagyok én láma” jelige használata talán a legfontosabb lépés egy lakás vagy ház felújítás kapcsán. A hirtelen a semmiből előbukkanó, nem várt költségek akár a csillagos égig is megemelhetik a költségvetést.

Ne féljünk kiállni saját biztonságunk érdekében és egyezzünk ki egy oda-vissza működő partnerkapcsolatban, ahol mindkét fél biztonságban van.

  1. Mindent rögzíts írásban!

A magyar társadalom tagjai nem éppen a legöntudatosabb fogyasztók. Merjünk megállapodást írni, amelyben mi is és a kivitelező is kiköthet bizonyos tételeket (ár és határidő). Ha nem partner a szaki, lépj tovább és keress egy olyan profit, aki nem fél leírni, amire egyébként a szavát adná!

AZ ELŐKÉSZÜLETEK ÉS A NAGY MEGVALÓSÍTÁS

  1. Tervezz, tervezz és tervezz!

Logisztikával és elpakolás/berendezés védelem optimalizációval nem csak a holmijaidat mentheted meg, de a takarítás terén is rengeteg időt és energiát nyersz. Gondold át és írd le a menetrendet a beszerzendő dolgok listájától az előkészületek megvalósításának menetéig. Kényszereseknek jó móka, kaotikusoknak pedig kiváló gyakorlat!

  1. A tervek után jöhet a dobozolás, csomagolás, elfedés!

A személyes tárgyak és bútorok elcsomagolása sokkal fontosabb kérdés, mint gondolnánk. Egy lakásfestés és mázolás során, főleg, ha glettelés és csiszolás várható, a festőfólia használata elenegdhetetlen. De nem megoldás mindenre! A szálló por és sitt miatt dobozoljunk és zacskózzunk be mindent, amit csak lehet. A kupacokat pedig próbáljuk a lehető legkisebb elmozgatással felhalmozni, biztonságos és kényelmes járatokat hagyva a munkásoknak és biztosítva a kipakolás körüli kisebb felhajtást. A címkézés, bár sziszifuszi ügynek tűnhet, nagyon sok, káromkodással tarkított keresgéléstől kímélhet meg minket. Profik akár térképet is készíthetnek maguknak, jelezve, mi hol rejtőzik épp a lakásban.

  1. Ne elégedjünk meg egy kontakt személlyel!

Bár a munkálatokat jó eséllyel egy fő vezeti majd, legyen tartalék ember a tarsolyban, akit zaklathatunk, ha a mester esetleg köddé válna egy-egy hívásunk nyomán. A festők és mázolók élete nem csak játék és mese…Azonban nekünk lehetőséget kell teremtenünk arra, hogy informálódjunk, mégis épp mi zajlik szeretett kis otthonunkban.

  1. Legyen B-tervünk!

Ez a pont tulajdonképpen a felújítás minden szakaszára érvényes, az előkészületektől a megvalósításig. A közmondás ismert, ember tervez…Legyünk mi azok, akik előrelátóak és akiket nem lehet meglepni. Jó trükk lehet pl. egy a büdzsénkhez képest valamivel olcsóbb árajánlat elfogadása, így egy bizonyos keretig van hová nyúlni, ha épp most szakadna le a födém, vagy törne össze a létre, csak úgy magától, spontán. A kis pluszunkba ne avassuk be a kivitelezőt. Ez legyen a mi titkunk, rejtett mentőmellényünk. És ha nincs rá szükség: talált pénzként elverhetjük valami marhaságra!

  1. NYUGODJUNK LE!

Bármilyen jól is dolgoztunk, bárhogy is felkészültünk, úgyis jön majd valami kiszámíthatatlan fordulat. Ha betartottuk az előző 9 pontot, csak kisebb meglepetések érhetnek minket, semmi  katasztrófa nem jöhet közbe. Az apróságokon pedig – még ha bosszantóak is – nem érdemes felhúzni magunkat. Egy sör vagy egy fröccs és némi humorérzék minden bajt feledtet. És hát ne feledjük: hamarosan egy megújult környezetben ébredünk!

7+1 azonnal bevethető optikai trükk, amitől tényleg nagyobb lesz a lakásod