A méz az egyik legismertebb és legfontosabb természet alkotta termék, melynek nem csupán a test táplálásában, hanem a gyógyításában is szerepe van. Különböző értékes hatóanyagainak – szénhidrátoknak, aminosavaknak, ásványi anyagoknak, vitaminoknak, enzimeknek, antioxidánsoknak – köszönhetően méltán a legkiválóbb természetes gyógyszerek között tartjuk számon.
Felhasználási lehetőségeit hosszasan lehetne sorolni, mi 10 dolgot emeltünk ki, amire a méz gyógyírt jelenthet.
1. Sebgyógyítás
A mézet ősidők óta használják sebek fertőtlenítésére és gyógyítására. Az ókori civilizációkban már jól ismerték ezt a tulajdonságát. A méz bizonyítottan legalább 80 fajta baktérium ellen hatásos, és bizonyos gombafajok ellen is bevethető. Ráadásul gyulladáscsökkentő és antioxidáns is, valamint hidratálja a sebet, ami így sokkal könnyebben gyógyul, mintha hagyjuk a felületét megszáradni. Újabban a cukorbetegséggel összefüggő sebek gyógyítására alkalmazzák, s úgy tűnik, hogy a méz e területen is egy biztonságos, gyors, hatásos sebgyógyító alternatívát jelent. Még gyomorfekély esetén is ajánlják, e célból egy teáskanálnyi mézet evőkanálnyi vízben elkeverve naponta kétszer étkezés előtt fogyasszunk el.
2. Megfázás, torokfájás, köhögéscsillapítás
Igen, a meghűlés több tünetét is csillapíthatjuk méz segítségével! Egy kanálka méz enyhíti a torokfájást, mérsékli a gyulladást, és segít feloldani a letapadt váladékot. A hideg hónapokban a méz a házi patika elmaradhatatlan része. Megfázás esetén keverjünk össze egy teáskanálnyi mézet evőkanálnyi citromlével. Ezt fogyasszuk kortyonként, hígítás nélkül, a nap folyamán többször, míg el nem múlnak a panaszaink. Gyerekek éjszakai köhögésénél is használhatjuk, egy evőkanálnyi méz enyhíti a köhögést, és elősegíti a nyugodt alvást.
3. Bőrszépítés
A bőr tisztítására, hidratálására, darával keverve bőrradírozáshoz bátran és eredményesen használhatjuk. Kenhetjük közvetlenül a pattanásokra, de ekcéma és pikkelysömör esetén is így alkalmazzuk. Kiváló bőrszépítő maszkot készíthetünk, ha összekeverünk egy teáskanálnyi mézet, egy tojásfehérjét és egy evőkanálnyi lisztet. Rózsavízzel, tejjel vagy citromlével keverve többféle bőrtápláló pakolás is készülhet mézzel.
4. Fáradtság és stressz elűzése
A méz fogyasztása pozitívan hat a közérzetre, összetevői jobb kedvre derítenek. Ennek érdekében együnk másfél evőkanálnyit belőle. Gyengeség ellen szintén ennyit fogyasszunk, de még jobb, ha belekeverjük gránátalma lébe. Kétszer igyunk ilyen koktélt a nap folyamán étkezések előtt. Javítja az étvágyat, erősíti a testet és az immunrendszert.
5. Rákellenes hatás
Bár a mézet nem úgy ismerjük, mint rákellenes élelmiszert, a legújabb kutatások szerint igenis jelentős szerepe lehet a daganat megelőzésben. Mell-, máj- és vastagbélrák esetén kimutatták, hogy gátolhatja a rákképződés folyamatát, de más ráktípusokkal kapcsolatban is biztató hatást mutat, ami azt jelenti, hogy joggal tekinthetünk rákellenes szerként a mézre. Azt mindenképpen kijelenthetjük, hogy a méznek, mint antioxidáns és gyulladásgátló hatású élelmiszernek, fontos helye van az egészséges étrendben. A méz a sugárterápia káros mellékhatásait is képes csökkenteni. Ennek érdekében kezelés előtt és után kell bevenni 20 ml (két evőkanálnyi) mézet, majd hat órával később megenni ismét 20 ml-t. Így jelentősen csökkentheti a terápia egyik súlyos mellékhatását, a mukozitiszt, az emésztőrendszer nyálkahártya-gyulladását.
6. Alvás elősegítése
A méz hatóanyagai segítenek abban, hogy jobban, mélyebben aludunk. Fogyasszunk belőle másfél evőkanálnyit lefekvés előtt, de ha úgy jobban szeretjük, keverjük el tejben – így a tejben lévő ásványi anyagokkal együtt még inkább elősegíti a nyugodt alvást.
7. Látás javítása
Méz segítségével kiváló látásjavító italt készíthetünk. Ehhez keverjünk össze egy evőkanálnyi mézet ugyanennyi répalével. Ha ezt rendszeres fogyasztjuk, nem csak érezhetően javulni fog a látásunk, de a leggyakoribb szembetegségek kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük.
8. Másnaposság ellen
Másnaposság ellen többféle házi praktika létezik. A mézes változat szerint el kell keverni evőkanálnyi mézet egy dl narancslével és félpohárnyi joghurttal, s ezt felhörpinteni. Reggeli rosszullét esetén is ajánlott a méz, akár önmagában másfél evőkanálnyi is hatásos lehet. A méz segít abban, hogy az alkohol mihamarabb kiürüljön, továbbá pótolja azokat az ásványi anyagokat és aminosavakat, melyek az alkohol hatására távoztak a szervezetből.
9. Magas vérnyomás csökkentése
Régóta tudjuk, hogy a fokhagyma segíthet csökkenteni a magas vérnyomást. Ezt a hatást felerősíthetjük, és egyszerűbbé tehetjük a fokhagymafogyasztást, ha egy evőkanálnyi mézet egy teáskanálnyi fokhagyma lével elkeverünk, és ezt naponta fogyasztjuk.
10. Testsúly csökkentése
Bár a méz étvágyjavító hatású, és szénhidrátokat is tartalmaz, mégis beépíthetjük a fogyókúrába. Hogyan? Készíthetünk belőle egy remek reggeli méregtelenítő és zsírégető italt! Ehhez keverjünk egy pohár meleg vízbe egy evőkanáli mézet, és egy teáskanálnyi citromlevet. Ezt fogyasszuk el reggel, még étkezés előtt. Ha délelőtt tíz óráig mást nem fogyasztunk, még jobban elősegítjük a szervezet méregtelenítő munkáját.
Láthatjuk, mennyi mindenben segíthet támogatni egészségünket a méz. Érdemes naponta fogyasztani legalább egy evőkanálnyit, még akkor is, ha éppen semmilyen panaszunk nincsen. Még a cukorbetegeknek sem kell lemondani róla, csupán az elfogyasztott mézet bele kell számítaniuk a napi engedélyezett szénhidrát-mennyiségbe. Várandósság esetén is ajánlott a mindennapos mézfogyasztás, hiszen a magzat fejlődéséhez nagy mennyiségű glükózt használ fel a kismama szervezete, és ezt az elfogyasztott szőlőcukrot pótolhatjuk a méz segítségével.
Szerző: Jáksó Nóra