Adóelkerülés, pénzelrejtés vagy pénzmosás – a legtöbb szál valamelyik paradicsomi szigetre vezet. Egy fiktív cég létrehozása az interneten körülbelül 10 percet vesz igénybe, majd 48 óra, amíg minden dokumentum elkészül. Ezt legálisan megteheti bárki, viszont illegális célból nem használhatja, mint adóelkerülés vagy pénzmosás. Persze jellemzően ezért alapít valaki offshore céget.
A panamai Mossack Fonseca ügyvédi iroda ügyfelei közül minden második, azaz több mint 113 ezer cég a Brit Virgin-szigeteken van bejelentve.
Panama a második legnépszerűbb azon országok listáján, ahol a banktitok elég szigorú, a vállalti adók pedig elég alacsonyak ahhoz, hogy adóparadicsom lehessen.
A pénz elrejtéséhez kell egy fiktív cég. Bejegyezhetik a Bahamákon vagy a Seychelles-szigeteken is.
A cégeket egy ügyvédekből álló menedzsment vagy egy úgynevezett aláíróember vezeti. Az igazi tulajdonosok törvényesen fedve maradhatnak.
Az 1200 lakosú Niue az ötödik legnépszerűbb adóparadicsom a panamai ügyvédi iroda listáján. 2000 kilométerrel arrébb, Új-Zéland csak a 21.
Az adóparadicsomok használata persze törvényes.
– Az adózási törvények Új-Zélandon 1988 óta nem változtak. Az OECD 2013-ban vizsgálta az országot és tisztának minősítette – reagált John Key miniszterelnök.
Jellemző, hogy offshore cégek titkos bankszámlákat is nyithatnak ezen országokban.
Pénzmosáshoz vagy a pénz elrejtéséhez bemutatóra szóló kötvényeket is lehet használni. Ezeket a legalább tízezer fontos kötvényeket ügyvédi irodákban helyezik el. Az igazi tulajdonosok fedve maradnak.
Az Egyesült Államok kormánya ezért 1982-ben felhagyott az árusításukkal.
Forrás: euronews