Fánkfesztivált rendeznek a jövő hét végén Nagykanizsán. De hogy addig se maradjunk a farsang jellegzetes süteménye nélkül, összegyűjtöttük az oldalunkon megjelent fánkos receptek közül a 10 legnépszerűbbet. Nem csak hazai finomságokat tálalunk!

10 legjobb fánkreceptünk – egy tálon!

Új helyszínen, kétnaposra bővítve rendezik meg idén február 24-én és 25-én a kilencedik Országos Farsangi Fánkfesztivált Nagykanizsán, ahol várhatóan idén is több tucatnyi változatban, ezerszámra fogy majd a farsangi finomság.
Aki azonban nem tud ott lenni, de szívesen sütne ebből az időszerű farsangi finomságból, az most örülhet, mert egy kupacba gyűjtöttük a legjobb fánkreceptjeinket., éppen tízet! Válogassatok!

Csörögefánk Kép: webcukrászda

1. Csörögefánk
A világ legjobb csörögéjét nagyanyám sütötte, imádtam nézni, ahogy a tészta téglalapokat derelyevágóval bevagdosta, megtekergette. Sajnos az ő receptjét nem tettük el a családi széfbe – pedig ott lenne a helye -, így egy jól beváltat használok évek óta.

Hozzávalók:
35 dkg liszt
5 tojássárgája
1 evőkanál cukor
kevés tejföl
csipet só

Elkészítés:
A hozzávalókból levestészta állagú tésztát gyúrok, majd tenyérnyi téglalapokat vágok belőlük. Mindegyik téglalapot bevágom középen hosszában, és a szélső tésztadarabokat a nyílásokon áthúzom. Így kissé amorf alakzatokat kapok. Bő olajban pirosra sütöm mindegyiket, óvatosan, oda ne égjenek, mert erre sajnos hajlamosak. Porcukorral megszórva, esetleg baracklekvárral tálalom.

2. Beignet, a francia fánk
Fánkot enni farsang környékén szinte kötelező, a franciáké, a beignet, pedig a világ egyik legjobbja. Könnyű elkészíteni, a tésztája fantasztikus, és gyakorlatilag abbahagyhatatlan az evése.

kép: Ízes élet

Hozzávalók:
2 dl tej
2 pohár kefir
3 dkg friss élesztő, vagy 4 teáskanál szárított
3 dkg cukor
45 dkg liszt
fél teáskanál szódabikarbóna
egy csipet só
olaj a sütéshez
porcukor

Elkészítés:
A tejet csak felmelegítjük, ügyelve, hogy ne forrjon fel. Beleöntünk két pohár kefirt, megcukrozzuk és belemorzsoljuk az élesztőt.
Kimérjük a lisztet, hozzáadjuk a szódabikarbónát, a sót, és az élesztős tejhez adjuk. Alaposan összekeverjük, azonban dagasztani nem kell, csak nokedlihez hasonlóan összeállítani. Konyharuhával letakarva kb. egy órát kelesztjük. Amikor duplájára nőtt, vastagon lisztezett deszkára húzzuk, és a tetejét is alaposan megszórjuk liszttel.
Az átlagosnál jobban ragad a tészta, de ez nem baj. Kb. ujjnyi vastag téglalappá nyomkodjuk, és egy lisztezett késsel négyzeteket vágunk belőle. Nem túl nagyokat, hozzávetőleg 5×5 centiseket. A fánknál szokásos módon, kb. 160 fokos olajban szép pirosra sütjük. Törlőpapírral bélelt tálra szedjük, és tálalás előtt bőven megszórjuk porcukorral.

Sütőtökös fánk-Kép: ahogyeszikugypuffad

3. Sütőtökös fánk
Tudom, jó néhányan nem szeretik a sütőtököt, és meg is értem ezt annak ellenére, hogy én eléggé imádom. Mindemellett nekik is ajánlom ezt a receptet, ugyanis egyáltalán nincs sütőtök íze, viszont nagyon szaftos tőle a fánk. Egyetlen dolog van, amire figyeljetek oda, ez pedig a sütési hőmérséklet. Ugyanis attól, hogy a tészta nagy hányada nedves hozzávaló, hajlamos lehet nem átsülni a fánk, holott a külsején már úgy látszik, mintha készen lenne.

Hozzávalók:

40 dkg sült tök kocka
5 dl liszt
1 teáskanál sütőpor
1 teáskanál szódabikarbóna
6 teáskanál cukor
1 egész tojás
1 tojássárgája
1,25 dl szénsavas ásványvíz
olaj a sütéshez
porcukor, juharszirup, lekvár, csokiszósz a tálaláshoz ízlés szerint
Elkészítés:

A tököt villával áttörjük, és összekeverjük a hozzávalókat. Ez nagyjából három perc fejvakarással együtt is, hogy melyik tálban történjék mindez. Közben az olajat felforrósítjuk (ha van cukorhőmérőd, 160 fokig), majd a tésztából evőkanálnyi darabokat engedünk az olajba. Fontos, hogy alacsony hőmérsékleten süljön a fánk tovább, hogy rendesen átsüljön. Itatósra szedjük és forrón tálaljuk.

4. Sütőben sült puha fánk
Ennek a fánknak nagy előnye, hogy sütőben sült, ezért minden felesleges zsiradéktól mentes. Azoknak ideális elkészíteni, akik tartózkodnak a túlzott zsírfogyasztástól. Egy pillekönnyű, laza szerkezetű, különféle töltelékekkel fogyasztható fánk alternatív, gluténmentes lisztek keverékéből.

kép: Pixabay

Hozzávalók 20 fánkhoz

15 dkg barna rizsliszt / fehér is jó
5 dkg tápiókakeményítő
3 dkg nyílgyökérliszt
10 dkg barna nádcukor / más a Bulkshopban kapható cukor vagy cukorpótló
2 dkg burgonyapehely
5 dkg kókuszzsír/növényi margarin
1 csipet só
1/2 csomag sütőpor
1 mokkáskanál szódabikarbóna
1 mokkáskanál konjakliszt
1 mokkáskanál vanília
1 nagy alma + forró víz szükség szerint

Elkészítés

1. Az almát hámozzuk meg, reszeljük le, a levét nyomkodjuk ki.
2. Az ama levét, ha szükséges pótoljuk ki vízzel, hogy egy fél bögrényi folyadékunk legyen és forrósítsuk fel, a forró vízbe keverjük bele a zsiradékot.
3. A száraz hozzávalókat mérjük ki és keverjük össze egy tálban.
4. A száraz hozzávalókhoz adjuk hozzá az almaleves folyadékot.
Sűrű, nem formázható, nokedli állagú masszát kell kapnunk.
5. A masszát simítsuk bele a fánksütőbe vagy más kerek formázó sütőbe, akár a muffinsütő is jó. Kalkuláljuk be az adagolásnál, hogy a fánkocskáink alaposan megnőnek sülés közben.
6. 15 perc alatt 170 fokos sütőben megsülnek, de azért tegyünk egy tűpróbát. Ne süssük túl a fánkokat, mert a rizsliszt miatt hamar kiszáradnak. Persze úgy is finomak, de nem fánkszerűek.
7. Hűtsük keveset a formában, majd borítsuk ki a fánksütőből és díszítsük kedvünkre csokival, lekvárral, pudinggal.

Túrófánk Kép: Kard Éva

5. Túrófánk
A fánkot mindenki szereti, legalábbis én még nem találkoztam olyan emberrel, aki visszautasította volna. Ez a túrófánk pedig végtelenül egyszerű, nem kell keleszteni, mégis a fánkozás szuper élményét adja. Mindenkinek ajánljuk szeretettel Kard Éva receptjét.

Hozzávalók:

50 dkg túró
25 dkg liszt
2 db tojás
1/2 cs sütőpor
2 cs vaníliás cukor
reszelt citrom héj
csipet só
1 ek rum
kb. 5 dl olaj a sütéshez

Elkészítés:
A túrót tegyük egy tálba, majd villával kicsit nyomkodjuk össze, hogy ne maradjanak benne nagyobb darabok.
Ezután adjuk hozzá a reszelt citromhéjat, a vaníliás cukrot, egy csipet sót, a rumot, az egész tojásokat, majd kanállal keverjük össze. Ezután szitáljuk hozzá a sütőporral összekevert lisztet, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze. (ha túl lágy lenne a tészta akkor egy pici lisztet, ha túl kemény akkor egy pici tejfölt keverjünk hozzá!)
A tésztából formázzunk diónyi golyókat. Minden golyó előtt picit lisztezzük be a tenyerünket, úgy nem ragad rá a tészta. Egy serpenyőbe öntsük bele az olajat, majd forrósítsuk fel. Ha elég forró, óvatosan helyezzük bele a tésztagolyókat, majd pár perc alatt süssük szép aranybarnára a fánkokat. Sütés közben többször fordítsuk át, hogy szép egyenletesen süljön.
Ezután szedjük ki a zsiradékból a megsült fánkokat, majd helyezzük papírtörlőre hogy a felesleges zsiradékot felszívja. A kisült, még forró fánkot ízlés szerint beleforgathatjuk őrölt fahéjjal összekevert porcukorba is. Tálaláskor a langyosra hűlt fánkot ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, és lekvárral kínáljuk.

6. Berliner, a töltött fánk
A fánk akkor is finom, ha a tetején van a lekvár, de még jobb, ha töltelékként van jelen. Könnyen követhető videó azok számára, akiknek jobban megy a sütés, ha előbb szemügyre veszik a munkamenetet.

7. Szalagos farsangi fánk, ahogy a nagyi tanította
A nagyi szerint fánkot sütni nem nehéz. Minden a jó liszten, az élesztőn, a megfelelő kidolgozáson és a többszörös pihentetésen múlik. Amikor először megsütöttem az ő receptje szerint, összeszaladtak a szomszédok, hogy a gyönyörű szalagokban gyönyörködjenek. Aztán persze egy darab se maradt belőle…

Hozzávalók:

  • 75 deka jó minőségű átszitált liszt(ettől könnyű, levegős lesz a tészta)
  • 5-6 deka (nem szárított) élesztő
  • 4 tojás
  • 1 evőkanál cukor
  • 3 deka zsír
  • 1 citrom
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • tej
  • pici só

Elkészítése:

Körülbelül 1,5 deci langyos cukros tejben elmorzsoljuk az élesztőt, majd felfuttatjuk. Egy nagyobb tálban (amiben lesz elég hely a tésztának megkelnie) beleszitáljuk a lisztet, elmorzsoljuk benne a zsiradékot. Hozzáadjuk a 4 egész tojást, a vaníliás cukrot, az egy kanál cukrot, a pici sót, és belereszeljük a citrom héját.
Az egészet összedolgozzuk a közben felfutott élesztővel, majd kézzel jól kidolgozzuk. Ez a művelet az egyik legfontosabb része a fánksütésnek. Határozott mozdulatokkal, olyan simára „verjük” a tésztát, hogy az leváljon az edény oldaláról. Szép nagy cipót formálunk belőle, és körülbelül fél óráig langyos helyen kelesztjük. Ha megkelt, lisztezett deszkára borítjuk, kicsit ismét megdolgozzuk, majd 15-20 percig letakarva pihentetjük. A sok pihenést megszolgálja a tészta, mert így lesz majd könnyű, levegős.
Kisodorjuk hozzávetőleg 1 centi vastagra, majd kiszaggatjuk. A kiszaggatott formákat ismét pihentetjük körülbelül 15 percig, majd forró olajban kisütjük (egyszer félúton megforgatjuk). Porcukorral, baracklekvárral tálaljuk.

Joghurtfánk Kép: andio.hu

8. Könnyű joghurt fánk – nem csak diétázóknak
A fánknak mindig szezonja van, a frissen főzött lekvárokkal éppen úgy finom, mint a fahéjas porcukros változattal. Ez most egy nagyon gyors, és összetevői miatt diétás finomság, amit az andio.biz oldalán találtunk.. Nem csak vasárnapra.

Hozzávalók:

  • 1 kispohár joghurt (natúr vagy gyümölcsös,150 gr),
  • 1 db tojás,
  • 15 deka teljes kiőrlésű liszt és graham liszt fele-fele arányban,
  • 1 evőkanál (kókusz)cukor,
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna,
  • Himalája só,
  • Porxukor

Elkészítése:

A joghurtot mély tálba öntöd, hozzáadod a tojást, a sót, és a szódabikarbónás lisztet.  Mély lábasban kókuszolajat forrósítasz (legyen benne jó bőven), amelybe evőkanállal adagolva, kis halmokat engedsz bele. Mérsékelt tűzön, szép aranybarnára sütöd mindkét felét. Lecsepegteted, kakaós vagy fahéjas porcukorba megforgatod.

9. Almafánk – 20 perc alatt
Mindössze 20 perc alatt elkészül ez az almás finomság, amely önállóan is megállja a helyét, de sült húsok mellé is kiváló. Ráadásul az alma nem esik messze egy konyhától, hiszen télen-nyáron kéznél van.

Almafánk Kép: Pixabay

Hozzávalók:

  • 3 alma,
  • 2 csomag vaníliás cukor,
  • 5 evőkanál finomliszt,
  • 1,3 dl tej,
  • 1 egész tojás,
  • 2-3 evőkanál édes fehérbor,
  • csipet só

Sütéshez: étolaj (bőven)

Tetejére: méz, őrölt fahéj, 2 evőkanál porcukor

Elkészítés:

Az almákat meghámozzuk, ujjnyi vastag karikákra vágjuk, a csumájukat kis pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, és vaníliás cukorral meghintve – félretesszük. A lisztet a tojás sárgájával, a tejjel, a borral és a csipetnyi sóval ízesítve kikeverjük, majd a kemény habbá vert fehérjét óvatosan beleforgatjuk.(aki nagyon siet, az kikeverheti egész tojással is a masszát, habverés nélkül) Az almakarikákat a masszába mártjuk,(előtte egy kis lisztben megforgatjuk, hogy jobban tapadjon rá) és közepesen forró, bő olajban 2-3 perc alatt aranyszínűre megsütjük.(közben egyszer, kétszer megforgatjuk) Szalvétára szedve az olajat lecsöpögtetjük.Melegen, mézzel meglocsolva vagy fahéjas porcukorral meghintve tálaljuk.
Nem csak önálló édességként, de sült húsok mellé is kiváló köret.

10. Churros, a spanyolok fánkja
A churros jellegzetes spanyol édesség. Valójában sült tésztarudacskák cukorba mártogatva. Van ahol megtöltik, van, ahol karamellkrémbe mártogatják, de egyszerűen fahéjjal is isteni.

Kép:Wikimedia

Hozzávalók:

6 dkg vaj
2,5 dl tej
2 tk cukor (minimum, de több lehet)
pici só
12 dkg liszt
4 tojás
fahéjas porcukor

Elkészítése:

A vajat a tejjel, sóval és 2 tk cukorral összemelegítjük. Ha felolvadt a vaj, hozzáadjuk a lisztet és addig keverjük, amíg a tészta elválik az edény falától. (Ha túl ragacsos, apránként még egy kis liszttel sűríthetjük.) Pihentessük öt percig, majd egyenként keverjük hozzá a tojásokat.

Egy serpenyőben forrósítsunk olajat és csillagcsöves habzsákból nyomjunk hosszú csíkokat a tésztából. Ha megsült, még melegen forgassuk fahéjas porcukorba.

Nem csak nagyon finom, de igazán dekoratívan is tálalható, rusztikus desszert.

Jó étvágyat!