10 kérdés a sírkőkészítésről
Elhunyt szeretteink számára magától értetődő, hogy a legszebb síremléket szeretnénk állítani. A sírkőkínálat minden korábbinál szélesebb, és nem is feltétlen az alapanyagokat, sokkal inkább a megvalósítás módját és a dekor elemeket illetően. De mégis milyen anyag mellett érdemes letenni a voksot? Mire célszerű figyelni a sírkő gondozásával kapcsolatban? Cikkünkben most a Sirkokeszites.com segítségével 10 olyan kérdésre igyekszünk válaszolni, amelyek az érintettekben rendszerint felmerülnek.
- Milyen a leginkább megbízható alapanyag?
Sírkőkészítés során általában gránit, márvány, mészkő és műkő közül választhatunk. A gránit kétségkívül a leginkább megbízható alapanyag, mely kiválóan ellenáll az időjárás viszontagságainak. Az esetleges fényvesztést később csiszolással lehet orvosolni.
- Mitől süllyedhet meg a sírkő?
Gyakran tapasztalni síroknál azt, hogy a sírkő megsüllyed, méghozzá a sír korától függetlenül. Ennek a hátterében az áll, hogy nem a megfelelő módon történt a sírkő alapozása. A talajtömörítés olyan eljárás, mely ideális alapot teremthet az időtálló minőséget megcélozva.
- Szükséges-e télen valahogy védeni a gránit sírköveket?
A gránit alapanyagból készült sírkő ellenáll a hónak, a hidegnek, az esőnek. Tény viszont, hogy ha felületén bármilyen hiba, repedés látható, akkor azt csiszolással célszerű helyreállítani. Ellenkező esetben a nedvesség beszivárog a kő belsejébe, és azt idővel szétfeszíti.
- Tényleg be kell csomagolni a sírkő vázát a hideg hónapokban?
Amint az első hideg, fagyos hajnalok elérkeznek, érdemes mihamarabb letakarni és becsomagolni a sírkő felületén megtalálható vázákat. Ennek oka egészen egyszerű, ugyanis ha víz kerül a vázába, és ott megfagy, akkor károsíthatja az alapanyagot, annak fajtájától függetlenül.
- Nyitott vagy zárt sírkő? Melyik az ideális?
Minden attól függ, hogy milyen gyakran van időnk és lehetőségünk a temető felkeresésére. A nyitott sírkövek alkalmat kínálnak arra, hogy virágokat ültessünk, gondozzuk a sírt, viszont ha nem tudunk erre rendszeresen időt szánni, akkor a gyomok veszik át az uralmat, és ilyenkor érdemes inkább a zárt sírkő mellett letenni a voksot. Akár a részletesen nyitott sírkő is egyfajta megoldást kínálhat, kompromisszumként a kettő szélsőség között.
- Képet a sírkőre? Hogyan lehetséges?
Ma már szép számmal látni olyan sírokat, amelyek az elhunyt fényképével vannak ellátva. A lézerrel gravírozott megoldáson túl a kép porcelán képként is kerülhet a sírkőre. Mindkét megoldás több évtizedig kifogástalan állapotban szolgálja majd az emlékezést.
- Vésett vagy bronz betűket válasszunk?
A sírkőbe vésett betűk tulajdonképpen örökre ott maradnak, viszont sajnos az a hátrányuk, hogy távolról nem olvashatóak jól. Más a helyzet a bronz betűkkel, de esetükben az elszíneződéstől lehet tartani. Érdemes tehát minden szempontot mérlegelni, és ezek alapján döntést hozni.
- Milyen lehetőségek vannak a sírkőkészítésen túl?
Gyakran előfordul, hogy a sírkő elkészítésén túl a megrendelő a sír környékének murvázását, térkövezését is szeretné szakemberekre bízni. Ezek éppen úgy elérhető szolgáltatásként vannak jelen napjainkban, mint például a sírkövek felújítása, a talaj tömörítése, vagy akár a kripta építményeinek megvalósítása.
- Lehetséges-e sírkő bontása?
Természetesen igen, hiszen ha a sírkövet, az elhunytat másik temetőbe szeretnénk áthelyezni, akkor a sírkő bontására is mindenképpen szükség van. A sérülésmentesség érdekében a szakértelem nélkülözhetetlen.
- Mennyivel a temetés után lehet sírkövet készíttetni?
A legalább fél éves javasolt időtartam sokak számára túl hosszúnak tűnik. Fontos tudni, hogy ennek az időtartamnak a töredéke után is lehetséges a sírkő felállítása, ám az alapozás és a talaj tömörítése kiemelt jelentőséggel bírnak az időtálló minőség érdekében.
Forrás: Sirkokeszites.com