Jász-Nagykun-Szolnok megyében egyre többen érdeklődnek a rendőröktől arról, hogy hol és milyen körülmények között lehet a szabad vizek befagyott felületén tartózkodni.

Lehet már korcsolyázni a szolnoki Holt-Tiszán

Az elmúlt napokban beköszöntöttek a mínuszok az ország keleti felében is, ahol a téli sportok köréből elsősorban a korcsolyázás érinti, érdekli az itt lakókat. Jász-Nagykun-Szolnok megyében sok folyó és kisebb-nagyobb tó található, melyek felülete befagyott, a laikusok szerint alkalmas a „csúszkálásra”. Mielőtt azonban korcsolyázni indulnának érdemes tájékozódni a balesetek megelőzése és a biztonságos sportolás érdekében.

A hatályos jogi szabályozás értelmében szabad vizek jegén tartózkodni csak azokon a helyeken lehet, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá.  A jég használata nem engedélyköteles, mindenki saját felelősségére teheti azt, de érdemes figyelembe venni a tiltásokat és a szakemberek ajánlásait.

Tilos a szabadvizek jegén tartózkodni:

–          éjszaka, korlátozott látási viszonyok között,

–          járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével,

–          kikötők és veszteglőhelyek területén,

–          folyókon,

–          rianás esetén.

A természetes állóvizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog, egységes a jég szerkezete.

A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság 2016. január 23-án déli órákban végzett mérése alapján a Szolnoki Holt-Tisza jégvastagsága – a mért pontokon – 11 cm, saját felelősségre a lakosság korcsolyázásra már használhatja.

Az emberek felelőtlen viselkedésének és a jég tulajdonságának nem megfelelő ismerete miatt, a jégbeszakadásoknak halálos kimenetelű végkifejlete lehet. A hirtelen hőmérsékletváltozások, illetve a tartósan enyhe időjárás nagymértékben megváltoztathatja a jégtakaró tulajdonságait, ezáltal az veszélyessé, kiismerhetetlenné válhat.

Az ilyen fajta a balesetek fő veszélyét elsősorban a kihűlés rejti magában. A jeges vízben a legkritikusabb időszak az első 1-2 perc, amikor úgynevezett „„hideg sokk” éri a vízbe került személyt és lényegében 1-2 perc alatt kihűlhet, mely segítség nélkül fulladáshoz vezethet.

Néhány jó tanács a balesetek megelőzése érdekében:

Mielőtt korcsolyázni indul, mindenképp értesítse róla valamelyik ismerősét, rokonát, lehetőleg ne egyedül menjen, vigyen magával egy mobiltelefont vízhatlan tokban.

Jégre lépés előtt vizsgálja meg annak minőségét! A legbiztonságosabb az átlátszó, homogén állapotú jég. A legkisebb teherbírású az üreges jég, amely lehet ugyan átlátszó, de belsejében jól látható légbuborékok képződtek.

Ha gyanús ropogást, recsegést hall, azonnal feküdjön minél nagyobb testfelülettel a jégre és próbálja meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni. Beszakadás esetén a felesleges mozdulatokat – félve a kihűléstől – kerülje, ezáltal megőrizve a ruházatban lévő szigetelő légréteget. Igyekezzen a lábával az ellenkező irányban lévő jég szélét elérni és a part felé előrelökni magát, illetve segítséget kérni. Ha partot ér, azonnal menjen meleg helyre, szárítkozzon meg, testét törölje szárazra, igyon forró, meleg italt. Kávé, alkohol fogyasztása tilos!

Ne kezdjen felelőtlenül mások mentésébe, mert csak tetézheti a bajt. Életét kockáztatja, illetve további beszakadások keletkezhetnek. Hívjon segítséget és a mentést végzőt kötelekkel, társakkal biztosítsa! Ha más eszköz nincs, egy hosszú, de erős ágat, ruhadarabot nyújtson a jégbeszakadtnak: ha többen vannak, egymás lábát fogva – mint egy hason fekvő lánc- segíthetnek.

A mentést követően, szükség esetén hívjon mentőt!

 

Forrás: police.hu

Kiemelt kép beállítása