forrás: M1/Ma reggel

A magyar gazdaság egészséges, kiegyensúlyozott szerkezetben bővül, a mennyiségi után ma már a minőségi szempontokról kell beszélni, amit a piac és az Európai Bizottság után a hitelminősítők is kénytelenek elismerni – hangoztatták az M1-en megszólaló szakértők.

Őszi gazdasági jelentésében 2,9 százalékos gazdasági növekedésre számít 2015-ben Magyarországon az Európai Bizottság, ez a májusban várt 2,8 százaléknál is jobb eredmény. A testület Magyarországra vonatkozó makrogazdasági pályaprognózisa gyakorlatilag megegyezik a kormány előrejelzésével. A magyar gazdaság pozitív trendjét mi sem igazolja jobban, mint hogy a Moody’s a múlt pénteken a felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a magyar államadós-osztályzat kilátását.

A három nagy nemzetközi hitelminősítőből kettő, a Moody’s és a Fitch Ratings is felfelé módosította a magyar kilátásokat. A kormány bízik benne, hogy a Fitch Ratings november 20-án felminősíti Magyarországot – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára hétfő reggel az M1-en.

„A kiszámítható gazdaságpolitika alapján fognak dönteni”

Hornung Ágnes szerint a hitelminősítők az adósságpálya és a stabil és kiszámítható gazdaságpolitika alapján fognak dönteni. Azt mondta, már a piacok is úgy gondolják, hogy Magyarország a befektetésre ajánlott kategóriában van.

„A piacok már úgy gondolják, Magyarország a befektetésre ajánlott”

A piac már maga is beárazta a felminősítés lehetőségét, és nem most, hiszen a magyar kockázati felár és az állampapírok hozama is már hónapok óta alacsony szinten jár – hangsúlyozta az államtitkár hozzátéve: ez nagyon-nagyon jó jel, hiszen azt jelenti, a piacok már úgy gondolják, Magyarország a befektetésre ajánlott kategóriában van. Reméljük, ezt majd a hitelminősítők is belátják, és hivatalosan is megerősítik ezt a várakozást – tette hozzá Hornung Ágnes az M1 reggeli műsorában.

„A kilátásjavítás a magyar gazdaság teljesítményének elismerése”

Ugyanezt hangsúlyozta, de már a Ma délelőttben Pesuth Tamás egyetemi tanár is. A közgazdász az M1 délelőtt műsorában kiemelte: a kilátásjavítás a magyar gazdaság teljesítményének elismerése. Hozzátette: nem is lehetett rögtön felminősítésre számítani, hiszen a véleményjavulás ilyenkor mindig fokozatos. Nagyon fontos az is, tette hozzá, hogy milyen képet tudunk a számok mögé rajzolni – utalt a műsorban az Európai Bizottság legfrissebb jelentésére, amely kiegyensúlyozott, egészséges szerkezetű magyar növekedést rajzol fel, és ebből a szempontból lényegtelen, hogy az 2016-ban minimálisan várhatóan kisebb lesz.

A mennyiségi után Magyarország esetén ma már a minőségi szempontokról kell beszélni, és ezzel kapcsolatosan fogalmaz meg hosszú távon is fenntartható válaszokat a gazdaságpolitikai irányítás, amely sokkal kiegyensúlyozottabb szerkezetben próbálja biztosítani a növekedés. Ilyen kedvező elem például a belföldi kereslet bővülése, amelyet segített a devizahitelek forintosítása, és támogathatnak a jövő évi adóváltozások is, az szja mérséklése, a két gyermeket nevelők jövedelmének emelkedése, ezek mind-mind a lakossági várakozásokat javíthatják – hangsúlyozta Pesuth.

„Nincs annyira ugri-bugri az adópolitikában”

Fontos az is, hogy ezek a lépések egytől egyig azt üzenik: „nincs annyira ugri-bugri” az adópolitikában, ragaszkodhatunk gazdaságpolitikai elképzeléseinkhez, mert a teljesítmény ezt lehetővé teheti – húzta alá a közgazdász. Emlékeztetett ugyanakkor arra is: a magyar növekedés kiegyensúlyozottságához az exportszektor is jelentősen hozzájárul, ám nem tudni, hogy a kínai növekedés lassulása 2016-17-ben világszerte milyen kedvezőtlen reálgazdasági és kereskedelmi folyamatokat indít majd be.