Ilyen lesz a jövő háborúja, .. ha lesz háború..
Történelmi pillanatként ünnepelte a Raytheon amerikai fegyvergyártó cég, hogy sikeres tesztet hajtott végre az általa fejlesztett hiperszonikus, tehát a hangsebesség legalább ötszörösével közlekedő rakétával. A közlemények túlzott részletekbe nem bocsátkoztak, annyi mindenesetre kiderült, hogy az amerikai védelmi minisztérium kutatásért felelős részlegével, valamint a légierővel együttműködésben egy repülőgépről, tehát a levegőből indították útjára a lövedéket, amely saját légáramú sugárhajtőműjét működésbe hozva kisvártatva meghaladta a hiperszonikus sebességet.
A teszt időszerű volt, ha az Egyesült Államok nem akar lemaradni a fegyverkezési versenyben.
A hangsebesség fölött repülő rakéták ugyanis akár a jövő háborúinak eldöntői is lehetnek, amelyekre – egyelőre – nem igazán létezik hathatós védelem.
Mint arra a Magyar Honvédség is emlékeztet egy tanulmányában, a hiperszonikus fegyverek egyik legfőbb erénye, hogy mivel rendkívül gyorsak, viszonylag kis méretűek, ráadásul akár meglehetősen alacsony magasságban, manőverezve képesek közlekedni, a hagyományos légvédelmi rendszerek nem vagy csak késve tudják észlelni. Ezenkívül javukra lehet írni, hogy nagy hatótávolságról is gyorsabban lehet csapást mérni, a mozgási energia miatt akár robbanótöltet nélkül is.
A nagy riválisok sem járnak hátrébb a technológiával. Sőt Oroszország talán még előrébb is: Moszkva már 2019 decemberében rendszeresítette az Avangard ballisztikus rakétával indított, nagy hatótávolságú, akár nukleáris töltetet is hordozni képes rendszerét, korábban a Kinzsal légi indítású fegyverét. Éppen néhány hónapja pedig a Cirkon névre keresztelt, hadihajókról és tengeralattjárókról bevethető rakétákat tesztelték, így az oroszok földről, vízről és levegőből is fenyegetést jelentenek. A híradások szerint ezek a fegyverek a hangsebesség akár hússzorosával is képesek repülni.
Borítókép:
Most az az egyedülálló helyzet állt elő a történelemben, hogy ők próbálnak utolérni minket
– büszkélkedett az orosz fejlesztésekkel Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban. Hasonló ambíciókat dédelgetnek mások, például Kína, India és Franciaország is.
Borítókép: A Cirkon rakéta tesztje. Forrás: Sputnik via AFP
magyarnemzet