22.2 C
Budapest
2024. május. 18. szombat
HomeHírekFőhírekA HUXIT után jön az ÖXIT, betellett a pohár, aztán belelt a...

A HUXIT után jön az ÖXIT, betellett a pohár, aztán belelt a korsó – már az osztrákoknak is komoly fenntartásaik vannak az Únióval szemben

images
Facebook

Az osztrák állampolgárok körében az Európai Unió elutasítása továbbra is különösen nagymértékű.

Az Európai Parlament által készített uniós Eurobarometer-felmérésből kiderült, hogy mindössze 42% értékelte pozitívan Ausztria európai uniós tagságát, míg a válaszadók 22% ellenkező véleményt fogalmaztak meg. Ez a legalacsonyabb pozitív érték, és a negatív véleménynyilvánítás tekintetében a legmagasabb az összes huszonhét tagállam között1.

Ugyanakkor az osztrákok 55%-a úgy véli, hogy az uniós tagság “összességében” előnyös az ország számára, bár ez is a legalacsonyabb arány a tagországok között. Az osztrákok csaknem háromnegyede azt állítja, hogy az uniós tagság befolyásolja mindennapjaikat. Érdekes módon az osztrákok 66%-a úgy válaszolt, hogy minden valószínűség szerint részt vesz a júniusi európai parlamenti választáson1.

Összességében tehát az osztrákoknak vegyes véleményük van az EU-ról, de az elutasítás továbbra is hangsúlyos.

2024 02 29 oxit
eu-austritt für österreich

Az osztrák lakosság véleménye az Európai Unióról valóban vegyes, és a gazdasági és társadalmi szempontok között is megoszlanak a nézetek. Az IMAS intézet által végzett reprezentatív felmérés eredményei alapján:

  • Nem mindenki érzi magát európainak: 29 évvel Ausztria csatlakozása után napjainkban a lakosság fele nem érzi magát teljesen európainak, míg 2019-ben ez az érték még 62% volt. Az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében magasabb az EU-hoz való bizalmatlanság, míg a felsőfokú végzettségűek inkább az előnyökről vannak meggyőződve.
  • Gazdasági és társadalmi válságok hatása: Európában az elmúlt években számos gazdasági és társadalmi válság volt, például az ukrajnai háború, az infláció, az éghajlatváltozás, a migrációs hullám és a dezindusztrializáció. Ezek a kihívások befolyásolhatják az emberek álláspontját az EU-val kapcsolatban.
  • Összetartozás érzése csökken: Az osztrákok közül kevesebben tartják úgy, hogy az egyes tagállamok lakosai egy közösséghez tartoznak. Az összetartozás érzése csökken, és az EU-hoz tartozást sokan inkább hátránynak érzik.
  • Kilépési hajlandóság: A lakosság 22%-a annyira kiábrándult, hogy még az EU-ból való kilépést is támogatná, ha ezzel kapcsolatban népszavazást írnának ki Ausztriában. Ugyanakkor sokan nem merik vállalni, hogy kilépnének, és a “bizonytalanok váróterme” is jelentős.

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work