forrás: Helyi Híradók

Felszámolás után állami támogatással és új tulajdonosokkal folytatja működését a szombathelyi Styl Ruhagyár. A vállalat stabilizálásával tovább erősödik a hazai ruhagyártás rangja Európában, emellett a nagyipari termelésnek is lendületet adhat.

Befejeződött a szombathelyi Styl Ruhagyár Rt. egy évtizeden át tartó felszámolása. Az épületeket és termelő berendezéseket a szakmai befektetőkből álló Styl Fashion Kft. vásárolta meg. Ehhez a cég a szombathelyi önkormányzaton keresztül jelentős állami támogatáshoz jutott. A város gazdaságfejlesztés címén, kifejezetten a Styl munkahelyeinek megőrzésére kapott tavaly decemberben 1,47 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást. A társaságban tőkeemeléssel 45 százalék tulajdonrésze lett a német TEXBET GmbH-nak, 26 százaléka a magyar P+K Tex Kft.-nek, 25 százaléka Szombathely önkormányzatának és 4 százaléka pedig a cég három vezetőjének.

Az állami segítség révén a cég vállalta, hogy tovább foglalkoztatja a ruhagyár 600 dolgozóját és legalább három évig nem végez csoportos létszámleépítést, valamint nem adhatja el a megvásárolt ingatlanokat sem. Ezen felül jelentős fejlesztéseket hajt végre. A tervek szerint a következő három évben 2,2 millió eurót fordítanak majd új gépek beszerzésére, a dolgozók képzésére és munkakörülményeinek javítására. A várossal egyetértésben építenek egy óvodát és egy tanműhelyt is – közölte korábban Günter J. Leibold ügyvezető igazgató.

A gyárban jelenleg öt szalagon, egy műszakos munkarendben évente 100 ezer darab férfi zakót, 90 ezer nadrágot és 60 ezer női felsőruházati terméket gyártanak. A vállalatnak továbbra is elsősorban a nagy megrendelők teljes kiszolgálása a célja, de kiemelten kezelik a saját Styl márkanév alatt forgalmazott termékeket és a magyarországi forgalmazói hálózat bővítését is.

„A Styl Fashion Kft. legnagyobb versenyelőnye a magas minőség és megbízhatóság, amely eddig is jellemző volt a Styl-re. Ezért ragaszkodtak az iparágat sújtó nehézségek ellenére a megrendelők a felszámolás idején is a ruhagyár termékeihez” – hangsúlyozta az ügyvezető igazgató.

hirmagazin_2015-09-29_132246
Szombathely, 1990. augusztus 14. Szabászok és varrónők dolgoznak a Styl Ruhagyár új üzemcsarnokában. MTI Fotó: Czika László

 

Újra Európa élén

A magyar ruhagyártás mindig is Európa élmezőnyébe tartozott, ezt a pozíciót pedig a szombathelyi vállalat stabilizálása tovább erősíti. Annak ellenére is, hogy a hazai ágazatban nagyipari résztvevőként az egyetlen szereplő. Korábban a Vörös Október Férfiruhagyár (VOR), a Május 1 Ruhagyár (Elegant), a FÉKON Ruházati Vállalat, a Debreceni Ruhagyár, a Szegedi Ruhagyár, a Zalaegerszegi Ruhagyár (ZAKO) és a Soproni Ruhagyár voltak a magyar ruhaipar zászlóshajói. A rendszerváltást követően azonban ezek több száz vállalkozásra aprózódtak szét és rengeteg közülük tönkrement – részletezte a Helyi Híradók szerkesztőségének Lázár Béla vezető ruhakereskedő. A korábbi, Styl-márkát is forgalmazó üzlettulajdonos kitért arra, hogy az egyedül maradt szombathelyi ruhagyár dolgozói szakértelemének, a minőségének és külföldi exportjának köszönhetően még mindig elismert Európában. Szombathelyről ugyanis importált ruhát egyebek közt a divatdiktátor Franciaország is, valamint számtalan nyugati vállalat kérte fel bérmunkára. Bár a Vas megyei gyár megerősítése lendületet ad a magyar ruhagyártásnak, ezt kapacitásbővítéssel tovább kell fejleszteni.

„Eladták a nagy cégek gyártósorait, így csak jelentős tőkebevonással, a nulláról lehetne újjáéleszteni a szombathelyihez hasonló nagyipari termelést. A tapasztalat és a jó szakemberek azonban adottak lennének mindehhez” – tette hozzá Lázár Béla.

A hazai ruhaipar továbbfejlesztését a szakemberek szerint a gépi technika felújításával, a rugalmas gyártórendszerek meghonosításával, a saját tervezésű kollekciók létrehozásával és a divatmarketing hatékonyabb működésével lehetne elérni.