Forrás: hirado

Ma még a bevándorlók első hulláma, jövőre már az Európában szétszóródott családok egyesítése okozhat gondot, miközben a menekültek szülőhazájában élesedik a propagandaháború. Európa maradásra, a migrációt elindító gazdasági-politikai erők pedig útra kelésre biztatják Afrika, a Közel- és Közép-Kelet szegényeit.

Harminc kilométeres kocsisor kígyózik az augusztus végi forróságban az M1-es autópályán a hegyeshalmi határátkelőhely előtt. A sor percek alatt feltorlódott, közvetlenül azután, hogy Ausztria fokozottan ellenőrizni kezdte a Magyarországról érkező összes kisbuszt és teherkocsit, amelyek alkalmasak lehetnek illegális migránsok elbújtatására. A sógorok így próbálják megakadályozni, hogy megismétlődjön a Parndorf közelében történt tragédia, ahol 71 migráns fulladt meg egy útszélen hagyott teherautó rakterében. Európa zokszó nélkül veszi tudomásul a schengeni egyezmény előtti időkre jellemző megoldást, míg Magyarországot folyamatosan támadják bevándorlási politikája, főként a szerb határ mentén épülő kerítés miatt.

Horváth József nemzetbiztonsági szakértő szerint a bevándorlás rendkívül veszélyes helyzetet teremtett Európában, amit tovább rontanak a politikai vezetők következetlen, és saját törvényeiknek is ellentmondó lépései és nyilatkozatai. „A NATO és az EU fontos célja, hogy megvédje Európát a terrorizmustól és a gazdasági támadásoktól, Magyarország határozott fellépését mégsem üdvözlik a nagypolitika szintjén” – vetette fel a szakember. A bevándorlók ezalatt egyre nagyobb biztonsági kockázatot képviselnek Magyarországra nézve, Budapesten fontos közlekedési csomópontokban több ezres tömegben vannak jelen, és lassan mindennapossá válnak a határsértő migránsok tiltakozó demonstrációi, összetűzései.

hirmagazin_2015-09-10_130735

Migránsok a Nyugati pályaudvarnál kialakított tranzitállomáson 2015. augusztus 31-én. (MTI-fotó: Balogh Zoltán)

Lavinává nőtt a hógolyó

„Nincs szó róla, hogy felfüggesztették Magyarország schengeni feladatait, így továbbra is el kell végeznünk, a görögök helyett, a regisztrációt” – emelte ki Horváth József. A szakember szerint a bevándorlók támogatása önmagában véve is feszültséget okoz, hiszen a magyar állampolgárok joggal kérhetik számon, hogy nekik, adófizetőként, esetleg nyugdíjasként, miért nem jár ugyanaz, mint a papírok nélkül érkező migránsoknak. Ráadásul hazánk a gyarmati rendszer előnyeit sem élvezte történelme során, így polgárainak nehéz elmagyarázni, hogy miért legyenek szolidárisak a távoli kultúrákból érkező, többségében iszlámhívő bevándorlóval.

Horváth József szerint a jelek alapján kétségtelen, hogy ez a modern kori népvándorlás nem spontán módon indult el, hanem politikai-gazdasági erők mozgatják. „Valakik néhány évvel ezelőtt eldobtak egy hógolyót, ami mára lavinává nőtt. A lavina most Európára zúdul, és akik elindították, biztonságos távolságból figyelik” – fogalmazta meg Horváth József. A nemzetbiztonsági szakértő nem kívánta nevesíteni a migráció föltételezett kitervelőit – a radikális hangú közvélekedés szerint a háttérben az Egyesült Államok, Izrael, esetleg a gazdag arab országok állnak a hozzájuk kötődő multinacionális gazdasági társaságokkal.

A családegyesítés lesz a következő téma

Most még a migráció első hullámaival vagyunk elfoglalva, de Horváth József szerint alig egy év múlva már az Európában szétszóródott népes arab és afrikai családok egyesítése lesz a téma. „Akik menedéket kapnak, magukhoz szeretnék majd fogadni a családtagjaikat, így bármennyi menekülttel is számolunk, azt rögtön meg kell szorozzuk a mai többszörösével” – véli a nemzetbiztonsági szakértő. A Nyugat befogadó hozzáállása szintén hamar változhat, úgyhogy az ottani jólétből Magyarországra és más közép-keleti államokba visszaküldött migránsok elégedetlenségétől is joggal tarthatunk.

A legfőbb úti célnak számító Németország tájékoztató kampányt indított, amivel az ország vezetői arról próbálják meggyőzni a gazdasági bevándorlókat, hogy maradjanak hazájukban, hiszen Európában sem lehet munka nélkül megélni, és a jogtalanul érkezőket kíméletlenül hazazavarják. Ám Horváth József szerint ez egyelőre nem kecsegtet sikerrel, annyival erősebb és jobban szervezett az Európát a földi paradicsomként bemutató, vándorlásra buzdító propaganda. „A helyzet napról napra romlik, az európai döntéshozásról kiderült, hogy lassú és körülményes, ami a szélsőjobb előretörését hozza magával, hiszen az emberek úgy érzik, csak ezek a radikális pártok védhetik meg őket” – hangsúlyozta a szakértő, aki szerint éppen a szélsőjobb előretörése lesz Európa második legnagyobb problémája a bevándorlás után.

A hazánk határvédelméről „békeidőben” született jogszabály még szabálysértésként határozza meg az illegális határátlépést, ezt azonban várhatóan – uniós példákat követve – bűncselekményre módosítják, az illegális határátlépést elkövető migránsokra tehát börtönbüntetés vagy kiutasítás várhat – mondta el a Helyi Híradónak ifjabb Lomnici Zoltán, alkotmányjogász. Márpedig menekültstátust csak az kaphat Magyarországon, akit csakugyan üldöznek, míg a most érkező migránsok 80 százaléka gazdasági bevándorló – derül ki egy felmérésből.

„Őket visszaküldhetjük abba az országba, ahonnan közvetlenül érkeztek – javarészt Szerbiába –, vagy oda, ahol az unió területére léptek – azaz Görögországba –, esetleg saját országukba, például Koszovóba, Irakba, vagy Pakisztánba”– részletezte ifjabb Lomnici Zoltán. Az alkotmányjogász arra a visszás helyzetre is felhívta a figyelmet, hogy hazánkat a nyugati országok vezetői azért a munkáért kritizálják, amelyet főképp az ő érdekükben végzünk, és amelyre nemzetközi egyezmények köteleznek bennünket. Lomnici szerint a magyar kormánynak kötelessége megvédeni állampolgárait, továbbá a schengeni határokat, amihez a mostaninál jóval több uniós támogatás illetné meg.