6357 706 alkohol
Forrás: MTI | 2015. 04. 23. 11:49:25

Egy alkoholista anyával élő kamasz mindennapjait mutatja be szépirodalmi eszközökkel Elekes Dóra A muter meg a dzsinnek című könyve, amelyet a Csimota Kiadó jelentetett meg a XXII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra.
„Saját történetről van szó; már régóta gondoltam, hogy írni kellene róla, de nem igazán tudtam kitalálni, hogy milyen hangon és milyen perspektívából” – mondta el az MTI-nek Elekes Dóra. Végül egy pályázat ötlete segített: a kötet későbbi illusztrátora, Kun Fruzsina kereste meg ugyanis azzal a felvetéssel, hogy írjon egy szörnyekről szóló szöveget. „Ekkor ugrott be egy reklám, amelyben a gyerekek szörnyeknek látják az alkoholista szüleiket” – idézte fel a szerző.

Elekes Dóra azonban hozzátette, a kötetben mégsem szörnyek, hanem dzsinnek tűnnek fel az elbeszélő – egy 10 év körüli kislány – fejében az édesanyja körül. Mivel a történet egy gyerek szemén keresztül bomlik ki, a legtöbb dolog úgy derül ki, hogy nincs kimondva – jegyezte meg.

A pályázatra végül nem készült el az írás – mondta el Elekes Dóra, hozzáfűzve: a Csimota Kiadó azonban éppen szöveget kért tőle, így hozzájuk került A muter meg a dzsinnek.

Tsík Sándor, a kötet szerkesztője kiemelte: ez egy elsősorban kamaszoknak készült könyv, mivel azonban nagyon jól megírt, erős, szépirodalmi szöveg, felnőttek is olvashatják.

„Nehéz témát feszeget, de egyáltalán nem didaktikus módon, hanem sajátos humorral és nagyon könnyed stílusban, noha a téma nehézsége miatt ez természetesen nem lesz egy kacagtató könyv” – mondta Elekes Dóra munkájáról.

Tsík Sándor szerint a kötet tervezésénél figyelemmel voltak arra, hogy ne legyen túl sötét hangulatú: az volt a szándék, hogy a szöveget mind az illusztráció, mind a könyv képe oldja kissé.

A kiadó A muter meg a dzsinnek kapcsán együttműködésbe kezdett egy terápiás színházi csoporttal is, azzal a céllal, hogy szenvedélybeteg fiatalok előadást készítsenek belőle, és azzal iskolákba mehessenek el – közölte a szerkesztő.

„Ez a könyv segítség lehet abban, hogy az alkoholizmusról elkezdjünk beszélni, mert Magyarországon ez ma tabutéma. A muter meg a dzsinnek jó apropó lehet erre” – méltatta a kötetet Tsík Sándor.