aptál egy telefonhívást Olaszország és a Vatikán előhívójával (+39)? Semmiképp se vedd fel, ugyanis akár több ezer euródba is kerülhet. Mutatjuk a csalók trükkjét! – szemlézte a témát az IN.hu.
A módszer lényege, hogy a csalók gyorsan megszakítják az adott hívást, így az áldozat telefonján nem fogadott hívásként jelenik meg az ismeretlen külföldi szám. A bűnözők kihasználják az emberek kíváncsiságát vagy figyelmetlenségét, akik visszahívják ezeket a számokat. A hívás költségeit ugyanis teljes mértékben az áldozat állja – és ez gyakran extrém méreteket ölt – írja a Haszon.
A nem fogadott hívások önmagukban nem okoznak kárt
A visszahívás során extrém drága lehet a percdíj, bizonyos esetekben pedig nem tudjuk megszakítani a vonalat. A nem fogadott hívások, illetve a beérkező SMS-ek önmagukban nem jelentenek anyagi kárt, a lényeg, hogy semmiképpen se kezdeményezzünk visszahívást.
Egyre gyakoribb az adathalászat is
Egyre gyakoribb csalási forma az úgynevezett adathalászat is, mellyel az áldozatok személyes vagy pénzügyi információit próbálják megszerezni. A támadók leggyakrabban hamis e-maileket, üzeneteket küldenek az áldozatoknak hamis linkekkel.
Fotó: Shutterstock
Nemrég az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfelei kaptak adathalász csalók által küldött hamis online földgázszámla-értesítőket, és a társaság arra kérte ügyfeleit, hogy a kapott számlaértesítőket mindig nézzék meg figyelmesen.
A megtévesztő, adathalász levelek felismerésére egy részletes tájékoztatót is közzétettek a weboldalukon. A legfelismerhetőbb jel általában az, hogy a csalóknem magyar e-mail címekről küldik az üzeneteiket, a bankkártyás befizetés linkjével pedig a saját oldalukra irányítják a gyanútlan ügyfeleket.