Hirmagazin
Image default
18+HáborúHáborúk fegyverei, eszközeiKiemelt külföldi hírekKülföld

Több fegyvert gyárt Ukrajna, mint valaha, de továbbra sem tud egyedül harcolni (18+)

Az orosz invázió első éveiben Ukrajna szinte kizárólag nyugati fegyverekre szorult. A háború legsúlyosabb konfliktusait túlélve most egyre inkább saját védelmi iparára kezd támaszkodni.

Amikor Oroszország 2022. február 24-én megtámadta Ukrajnát, az országnak mindössze egyetlen prototípusa volt a hazai gyártású Bohdana tarackból. Tavaly viszont Kijev már azt közölhette, hogy több tüzérségi fegyvert gyártott, mint a NATO összes országa együttvéve.

A vezető amerikai üzleti napilap összefoglalója szerint az első periódusban a nyugati szövetségesek lassan növelték a fegyvergyártást, míg Ukrajna fegyvergyártási kapacitása a 2022-es 1 milliárd dollárról 35 milliárdra nőtt, annak ellenére, hogy Oroszország állandó célpontként kezeli a hadiipari központokat

Twitter-post

Az amerikai támogatás csökkenésével Ukrajna védelmi ipara kulcsfontosságú lett, hogy folytassa a harcot Oroszország ellen és biztosítsa szuverenitását egy esetleges békemegállapodás után. (Euronews: a jelen állás szerint Kijev többet költ fegyverkezésre, mint Franciaország, Japán, Dél-Korea vagy Olaszország.)

Ez nagy üzlet is lehet a távolabbi jövőben

Az ukrán felfogás szerint minél több saját fegyvert képes Ukrajna gyártani, annál kevésbé lesz sebezhető a nemzetközi politika szeszélyes fordulataival és a határokon átnyúló ellátási láncok szakadásaival szemben. Utóbbiak kivált fontosak, mert az elmúlt 3 évben gyakran fordult elő késlekedés a nyugati szállításokban, de akadozott a lőszerek és alkatrészek eljuttatása is.

Mindezt tetézte, hogy egy sor javítást külföldön kellett elvégezni (Lengyelország, Litvánia), mert a szállítóknak nincsenek szervizei Ukrajnában. Emiatt hatalmas tömegű fegyverzet túl hosszú időre esett ki a hadműveleti tervekből, mert 3-4 napos szervizelések olykor hónapokat vettek igénybe. Egyes eszközöket Németországba kellett visszavinni nagyjavításra.

Kijev távlati elképzelése szerint az ország védelmi ipara a háború befejezése után jelentős bevételi forrásnak fog számítani, egyben a Nyugatba való integrálódás módjának is, ha képes beszállítóvá előlépni saját fejlesztéseivel. „Ukrajnának a jövőben is szüksége lesz saját erős fegyverzetekre ahhoz, hogy állama is erős maradjon” – mondta erről Volodimir Zelenszkij elnök.

Az ukrán vezérkar tájékoztatása szerint a frontvonalon használt fegyverek több mint 40%-át már Ukrajnában gyártják. Egyes területeken, például a drónok, a pilóta nélküli földi rendszerek és az elektronikus hadviselés terén ez a szám közel 100 százalék.

Ezekhez járul a fegyverzetek használata közben szerzett napi tapasztalat, ami a fegyverpiacon értékesíthető know how-t jelenti. Az oroszok mellett jelenleg Ukrajna az egyetlen olyan fegyveres hatalom, amelynek folyamatosan bővülő napi ismeretei vannak a hibrid hadviselés gyakorlati megvalósításáról, ami egy magas szinten értékesíthető tudás.

„A nyugati országokban nagy a verseny a legjobb számítástechnikai szakemberekért és informatikusokért” – mondja Rob Lee, a Külpolitikai Kutatóintézet agytröszt vezető munkatársa. „Ukrajnában a legjobb tehetségek zöme a védelmi iparban helyezkedett el.” Kétségtelen, hogy a háború után kapkodni fognak az ilyen fejlesztőkért a nyugati védelmi iparágakban.

A háború számos olyan modernizált vagy új fegyver kipróbálására szolgált, amelyek korábban nem álltak aktív szolgálatban, értékes tanulságokkal szolgálva a NATO-országok számára a harcban bemutatott képességeikről. Az ukrán gyártók egyre nagyobb mennyiségű hagyományos fegyverzetet is gyártanak, főként tüzérségi rendszereket, páncélozott járműveket, aknákat és minden kaliberű lőszert.

A magáncég havonta több mint 20 Bohdana tarackot gyárt, amelyek közül eddig csak 10-12 százalék semmisült meg, ami a folyamatos orosz zárótüzek és drónok csapásai mellett kedvező aránynak számít. (Euronews: ez a termelés még mindig csak a fele az orosz hadiipar képességeinek. Ugyanakkor a fejlődést mutatja, hogy a háború elején ez a különbség még húszszoros volt. 2023-ban 9 orosz válaszolt 1 ukrán lövésre, a jelenleg arány viszont már 4/2.)

Emellett ugrásszerűen nőtt a leggyakoribb kaliber, az 155 milliméteres tüzérségi lőszerek hazai gyártása is, melyekből az ukrán hadsereg évente több milliót használ el.

A termelést szétosztották, hogy minimalizálják a célzott orosz támadások hatását. Ha egy rakéta sikeresen eltalált egy létesítményt, a többi folytathatta a termelést, és a decentralizációnak köszönhetően a fegyver gyártása már meghaladja a Bohdana alvázának kínálatát. Ezért most a mobil szállító eszközök gyarapítása lett a következő feladat, mert az ütegek gyors és gyakori pozícióváltása kulcskérdés, tekintettel az egyre kifinomultabb orosz felderítő eszközökre és öngyilkos drónjaikra.

A Nyugat egyre inkább befizet, mintsem szállít

Az úgynevezett „dán modell” keretében egyes nyugati kormányok az ukrán védelmi vállalatokat közvetlenül kezdték finanszírozni ahelyett, hogy bonyolult és nehézkes módokon nyugati fegyverekkel látnák el Kijevet. „A közvetlen befektetés ezekbe a vállalatokba a források legjobb felhasználása a csatatéren” – mondja Lee.

Miután Oroszország 2022-ben megtámadta az országot, nagy volt a félelem, hogy Moszkva megkaparintja az ukrán fegyvergyárakat, amelyek jó része még a szovjet időkben volt a donyecki ipartérségben. A privát vállalatok ekkor utasítást kaptak az egyetlen Bohdana prototípus szétszerelésére, emlékezik Vitalij Zagudajev, a Kramatorski Nehézgépgyártó Vállalat vezérigazgatója. 

A termelést biztonságosabb körzetbe helyezték át és szétosztották, hogy minimalizálják az orosz támadások hatását. Ha egy rakéta sikeresen eltalált egy létesítményt, a többi továbbra is folytathatta a termelést. A fejlesztéseket összekapcsolták a francia gyártású Caesar önjáró tarackokkal, és ezek a koordinált ütegek kezdték tűz alá venni a Fekete-tengeren található Kígyó-szigetet. Ez a példátlan hevességű és koncentrációjú tűz kényszerítette Moszkvát, hogy a háború első nyarán feladja a sziklás stratégiai pontot.

Az elkészült Bohdanákat a vezérkarral egyeztetett utolsó pillanatban szerelik össze, hogy minimalizálják azt a veszélyt, hogy célponttá váljanak, mielőtt elérnék a frontvonalat.

„Ennek a háborúnak az egyik tanulsága, hogy a mennyiségi igény nagyon magas, mondhatni tömeges” – mondja Lee. Itt nem csak arról van szó, hogy kiváló rendszereket fejlesszenek ki, hanem arról is, hogy ez elegendő-e ahhoz, hogy kibírjanak egy olyan intenzív állóháborút, ami akár évekig is eltarthat.

A 2. világháború óta nem volt olyan jelentős konfliktus, kivéve talán az Irak-Irán háborút, amikor ilyen hosszú frontszakaszon ekkora számú tüzérséget kellett működtetni anélkül, hogy jelentősen lerontanák a hadsereg stabilitását.

Mindez egyben súlyos pénzkérdés is. A svéd gyártású Archer vagy a német Panzer 200 tarackok kifinomultabb elektronikával rendelkeznek, viszont gyártásuk hosszabb időt vesz igénybe, és sokkal drágábbak, mint az ukrán típus. Az önjáró Bohdana darabonként 2,8 millió euróba kerül, szemben az Archer 8,76 millió eurós, illetve a Caesar körülbelül 4 millió eurós árával.

Hasonló példa, hogy a Csehszlovák Csoport nevű vállalat licenceket és tervrajzokat adott át egy ukrán hadiipari vállalatnak, amely 155 mm-es lőszer gyártására szakosodott.** A csoport olyan hajtóanyagot, gyújtózsinórokat és csappantyúkat is szállít, amelyeket Ukrajna eddig nem tudott gyártani.

Mindebből egyenesen következik, hogy a nyugati partnerek kétszer olyan hatékonyan gazdálkodnak a támogatási forrásokkal, ha közvetlenül ukrán cégeket bíznak meg. A dán kormány például 18 Bohdana tarack vásárlását finanszírozza az ukrán fegyveres erők számára. Emellett a Bohdan javítása és karbantartása is egyszerűbb és olcsóbb.

„Bármely alkatrész 24 órán belül rendelkezésre áll, és mobil javító brigádjaink folyamatosan dolgoznak a teljes frontvonal hosszában” – mondja Zagudajev vezérigazgató. A frontvonalban dolgozók visszajelzéseit folyamatosan beépítik a fejlesztési tervekbe, és a vezérkarral való finomhangolásba. „Ha éppen nincs elegendő megbízhatóan működő fegyver, akkor a hadsereg elhalasztja a támadást, és nem hajszol bele minket értelmetlen veszteségekbe”.

Stratégiailag azonban ez még messze nem elég

Hazai arzenáljának erőteljes átalakítása sem lesz elég ahhoz, hogy Ukrajna egyedül feltartóztassa Moszkva erőit. Egyelőre szó sem lehet arról, hogy Kijev átvállalja a háború gyakorlati folytatásának összes feladatát, és továbbra is alapvető szüksége van az Egyesült Államokra és a nyugati szövetségesekre. Még nem képes elegendő lőszert gyártani, és főleg nem légvédelmi elfogó rakétákat előállítani az orosz légicsapások elhárítására, és akkor a légierőt még nem is említettük.

Bár a saját fegyvergyártás fellendült, Kijev költségvetése túl kifeszített ahhoz, hogy a hazai megrendeléseket jelentősen bővítse. „Idén a kormány a védelmi gyártók termékeit legfeljebb fele részben tudja finanszírozni” – mondja Olekszandr Kamisin, Zelenszkij elnök tanácsadója és a stratégiai iparágak volt minisztere. A 155 milliméteres tüzérségi lövedékeket gyártó cég például idén még nem kapott megrendelést a kormánytól.

„Fájdalmas, amikor nem tudsz termelni, és nincs miért harcolnod” – mondja a vállalat vezetője. „De kétszer olyan fájdalmas, amikor tudnál termelni, de nem tudod finanszírozni a beszerzést. Gyorsabban kellene haladnunk, mert ez több, mint pusztán üzlet a számunkra”.

Kapcsolódó cikkünk:

Trump-Putyin tapogatózások ide vagy oda, közben azért Ukrajnának kellenek a további fegyverek

Kijev attól tart, hogy a jelenleg még áttekinthetetlen és csak feltételezett amerikai-orosz tárgyalások beharangozása megbéníthatja vagy korlátozhatja azoknak a fegyverzeteknek a szállítását, amelyekről korábban már megegyeztek az USA-val.

Az amerikai és az orosz elnök megállapodott abban, hogy „azonnal megkezdik a tárgyalásokat” az ukrajnai háború befejezéséért – mondta Donald Trump szerdán, miután telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal, hozzátéve, hogy „informálni fogja” Kijevet a beszélgetésről. Az ukrán politikai és katonai vezetők azonban úgy reagáltak, hogy Putyin többször is megszegett ígéretei miatt az Egyesült Államok katonai támogatása még egy rövid távú tűzszünethez is elengedhetetlen.

A kép még zavaros

Ukrajna optimizmusát erősen rontja az új amerikai védelmi miniszter kijelentése, ami teljesen új dimenziót ad Ukrajna védekező háborújának, de azt még nem tudni, hogy mennyiben érinti a katonai ellátás további menetét és méretét.

A tisztánlátást megnehezítik az olyan hamis híresztelések is, mint például az erős közvéleménybefolyásoló Tucker Carlsoné, aki azt állítja, hogy Ukrajna a feketepiacon értékesíti tovább az amerikai fegyvereket, beleértve drogkartelleket is, amit a kijevi hadvezetés hevesen cáfol.

Twitter-post

A Defense One amerikai katonai szaklap szerint Ukrajna valószínűleg nem fog beleegyezni a tűzszüneti tárgyalásokba, hacsak nem lehet biztos abban, hogy meg tudja védeni a még birtokában lévő területeket. Ennek viszont előfeltétele, hogy megkapja az ígért amerikai fegyvereket.

A lapnak korábban nyilatkozó Olekszandra Usztyinova ukrán parlamenti képviselő hangsúlyozza, hogy ez nem Volodimir Zelenszkij kizárólagos hatásköre, mert a feladása vagy cseréje szuverenitási ügy, aminek eldöntése nem késleltetheti a fegyverszállítási megállapodásokat.

Zelenszkij az ukrán törvényhozásban
Zelenszkij az ukrán törvényhozásbanKyiv Post

A múlt héten két ukrán harctéri parancsnok azt mondta katonai portálnak, hogy Putyin valószínűleg egy éven belül nagyobb intenzitással újraindítja a háborút, és Ukrajnának fel kell készülnie egy elhúzódó háborúra, azaz nem bíznak abban, hogy végleges és tartós békeszerződést lehet kötni az orosz vezetővel.

Ez azt jelenti, hogy Ukrajnának továbbra is szüksége lesz nagy hatótávolságú tüzekre, például ATACMS-rakétákra, amelyek elérhetik az orosz bázisokat és logisztikai csomópontokat, ha Moszkva egy újabb nagy támadás előkészítését rendeli el.

Kijevnek más fegyverek és felszerelések is kellenek ahhoz, hogy megakadályozzák a kisebb léptékű támadásokat. Ilyen fegyverzetnek számítanak a Lockheed Martin Black Hawk helikopterei, amelyek segítenek az olcsó orosz drónok elleni küzdelemben, és járőrözni az egyeztetett vonalakon. „Fél éve már, hogy 12 Black Hawkot kértünk. Nem fogjuk használni a frontvonalban, de sokkal egyszerűbb egy géppuskás helikopterrel lőni az olcsó iráni drónokat, mint rakétákat pazarolni rájuk” – mondja az egyik ukrán törzskari tiszt.

Az ukrán katonai vezetés egyetért abban, hogy a helikopterek lehetővé teszik a gyorsreagálást a tűzszünet megsértésére, és kisebb pénzügyi vagy logisztikai terhet róna Ukrajnára, mint néhány más amerikai rendszer – mondta Jon Hemler, a Forecast International katonai lap elemzője.* A beszerzéseket megkönnyítené, hogy a Black Hawk-nak van lengyel változata is, ami jóval olcsóbb és gyorsabban hadrendbe állítható.

Ki fogja most fizetni Ukrajna fegyvereit? Több teher fog hárulni Európára, de az USA nélkülözhetetlen marad

Trump tisztségviselői láthatóan arra fognak törekedni, hogy Ukrajna fegyverellátását nagyoabb arányban terheljék az európai szövetségesekre. A Kiel-i Világgazdasági Intézet adatai szerint 2022 óta az Egyesült Államok mintegy 94 milliárd dollár segélyt nyújtott Kijevnek, amiből 66 milliárd volt katonai célú, míg az európai nemzetek támogatása közelít a 130 milliárdhoz. Téves tehát az az általánosan elterjedt kép, hogy az ukrajnai védelem terhei jórészt az Egyesült Államokat sújtanák.

Az ukrán katonai és kormányzati tisztviselők tudomása szerint Európa továbbra is hajlandó támogatni Ukrajnát, de az amerikai felszerelések nélkülözhetetlenek maradnak a területvédelemhez és a nagyobb hatósugarú támadó hadműveletekhez. A múlt hónapban Mark Rutte NATO-főtitkár azt közölte, hogy ha az új Trump-kormány továbbra is hajlandó ellátni Ukrajnát a saját védelmi ipari bázisáról, akkor a számla kiegyenlítésében az európaiaknak is részt kell vállalniuk.

A Fehér Háznak üdvözölnie kell ezt a javaslatot, mondja Derek Bisaccio, a Forecast International szerkesztője, aki úgy látja, hogy az európai országok az elmúlt években hatalmas mennyiségű katonai hardvert vásároltak az Egyesült Államoktól saját hadseregeik számára.

A rendelések kiterjesztése nemzeti szinten dől el, vagyis hogy az egyes országok amerikai fegyvervásárlásai mehetnek-e tovább Ukrajnába. Mégis, az európai NATO-tagok már alkalmaznak együttes beszerzési megállapodásokat, főként az közös európai védelmi ipar megerősítésére. Olyan közös beszerzési programokról van szó, mint például az EDIRPA, amelynek egyik fő rendeltetése az űr- és a nagy magasságú légvédelem.  

A szakértő azonban világosan jelzi, hogy az Egyesült Államok fegyvereinek megvásárlása visszaszorul néhány európai fővárosban. Több kormány inkább az uniós fegyverzetekre helyezné a hangsúlyt (német, francia, brit), más politikai erők viszont a támogatások csökkentésének vagy teljes megszüntetésének a pártján állnak.

„Európa álláspontja nem egységes, és ha megjelenik egy nagyobb európai törekvés, hogy amerikai fegyvereket vásároljanak Ukrajnának, akkor az ebben résztvevők száma erősen korlátozott lesz.”

Forrás1

Forrás2

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Halálos gázolás a Balatonnál (18+)

Géza

Benjámin Netanjahu üzent Iránnak – megrázó fotók és videó (18+)

Géza

A világ legveszélyesebb tengerpartjai – itt bukkan fel a legtöbb cápa

Géza