Egy kétségbeesett nyugdíjas férfi keresett meg bennünket levelezésben. Története elgondolkodtató és felháborító – nem csak az idősek iránti tisztelet, de a vásárlói jogok szempontjából is.
Olvasónk Budapesten, a III. kerületben található Csillag Centerben vásárolt egy Samsung mobiltelefont egy telefonos boltban. A készülékkel már az első napokban problémák adódtak – szoftveres hibák, lefagyások, nem reagáló kijelző. A bácsi többször visszatért a boltba, szerette volna vagy visszakapni a pénzét, vagy lecserélni a hibás készüléket.
A válasz minden alkalommal ugyanaz volt: „A készülékkel nincs semmi baj, próbálja meg otthon újra, a hibát ön okozza.” Az eladó, aki a vásárlók felé Vilmosként mutatkozik be, nem valódi nevén kommunikál – ezt maga a bolt tulajdonosa is tudja, sőt, támogatja. A boltban szék sincs, így a bácsi kénytelen hosszú percekig ácsorogni, amíg „megvizsgálják” a készüléket.
Végül pénteken a bácsi a garanciára hivatkozva leadta a hibásnak vélt telefont, de ezzel nem ért véget a huzavona. Vilmos közölte vele: csak akkor kezdik meg a bevizsgálást, ha videófelvételt küld be a hibáról – vagyis neki, a vásárlónak kell bizonyítania, hogy a készülék valóban hibás. „Ez segíti a szakembereink munkáját” – hangzott a jótanácsnak álcázott feltétel.
Kérdezzük: Miféle szakember az, aki egy hibás készüléken nem tudja megállapítani a problémát saját vizsgálat alapján?
A bácsi időközben felajánlotta, hogy másik, drágább készüléket vásárolna, az előző árát beszámíttatva. Vilmos azonban elutasította: „Itt ön nem vásárolhat semmit.” A bácsi értetlenül állt – fizetni szeretett volna, nem kérni.
A történet itt nem ér véget. A vásárlás során számlát csak külön kérésre adtak, és azt is csak vonakodva. A bácsi ugyan kapott számlát a telefonról, de a telefontokról és a szoftveres beállításért kifizetett összegről már semmit. Úgy gondolta, automatikusan jár mindenről bizonylat – de csalódnia kellett.
A boltban töltött idő alatt a bácsi azt is megfigyelte, hogy kb. 20-25 vásárló járt ott, és egyikük sem kapott számlát. Ő akkor ezzel nem törődött, hiszen boldog volt az új készülékével – amiről később kiderült: működésképtelen.
Most ott tartunk, hogy a bácsinál nincs telefon, nincs pénz, nincs csere, csak egyetlen út: videóval bizonyítani, hogy igazat mond. A készüléket visszatartják, az ügyet halogatják. Egy idős ember, aki jóhiszeműen vásárolt, most úgy érzi, csapdába esett.
Felmerül a kérdés: ki segít ilyenkor? Ki védi meg azokat, akik nem tudnak jogi csűrés-csavarással élni, csak tisztességesen vásárolni szeretnének? Hol az a hatóság, aki fellép az ilyen boltokkal szemben?
Olvasónk levele nyomán felvesszük a kapcsolatot a fogyasztóvédelemmel és az illetékes hatóságokkal. Várjuk további olvasóink tapasztalatait, hogy együtt deríthessük ki: egyedi esetről van szó, vagy ..
Ha Önt is hasonló kár érte a Csillag Centerben vagy más hasonló boltban, írjon nekünk! Ne hagyjuk, hogy becsületes emberekkel így bánjanak el a boltok, boltosok!