6.2 C
Budapest
2024. április. 18. csütörtök
HomeNagyvilágEurópaMoszkva, Európa egyik gyöngyszeme

Moszkva, Európa egyik gyöngyszeme

Ahhoz, hogy csodákat láthassunk nem kell más kontinensekre és a világ másik felére utaznunk. Európa egyik gyöngyszeme a sokak által még most is idegennek titulált Moszkva. Ez a város csodás tükre mindannak, amit rejthet Oroszország.

Moscow

Mint azt tudjuk Moszkva az orosz nemzet központja, Oroszország fővárosa egyben, amely elsődleges politikai, gazdasági, pénzügyi, oktatási és közlekedési központja, Európa legnagyobb és legnépesebb városa. A Moszkvai területen, a Moszkva folyó partján fekszik, szövetségi jelentőségű város.

A legenda szerint a kijevi nagyfejedelem, Jurij Dolgorukij alapította, bár az első írásos emlékek a városról 1147-ből származnak. A 18. és 19. században polgári város volt, a Szovjetunió idején munkásvárossá vált. A városnak tíz közigazgatási körzete és 123 kerülete van. Moszkva 2009-ben a világ harmadik leggazdagabb városa volt az itt élő milliárdosok számát tekintve.

Épületei páratlan szépségűek, hűen tükrözik a szovjet építészek munkáját és mindazt, amit ennek a hatalmas országnak a művészete adhat. Épületei – mint például a Kreml, a Szent Vazul-székesegyház vagy a Hét nővér – és metróállomásai világhírűek.

Kreml

Moszkvai mai arculatát a hajdani Szovjetunió alakította ki, formálta olyanná, amilyennek ma ismerhetjük. Moszkva az orosz művészetek központja, 61 múzeuma és 27 kiállítóterme van. A legnevesebb művészeti múzeum a Tretyjakov galéria, melyet Pavel Tretyjakov, egy gazdag patrónus alapított. Két épülete van, az úgy nevezett Régi Tretyjakov-galéria, vagyis az eredeti épület a Tretyjakovszkaja metróállomásnál található. Itt klasszikus orosz festményeket lehet megtekinteni, például Ilja Jefimovics Repin vagy a 15. századi híres ikonográfus, Andrej Rubljov munkáit.

Ez a csodás főváros valóban rengeteg csodát, látnivalót rejt magában. Egyik épülete egy étterem, amely egyben könyvtár is. Egy híres sanzon énekes Gilbert Bécaud, így vélekedett erről a csodás étteremről egy dalban: “Miközben sétáltunk Moszkvában, ellátogattunk a Vörös térre és ti meséltetek nekem Leninről meg a forradalomról. De én csak arra gondoltam, bár elmennénk a Puskin kávézóba, hogy annak ablakából nézzük a hóesést. Forró csokoládét innánk és valami teljesen másról beszélgetnénk…”

A dal elképesztő népszerűségre tett szert Franciaországban, nem csoda, hogy a francia turisták onnantól kezdve mindenhol a Puskin kávézót keresték Moszkvában. De nem találtak rá, hiszen ez a kávézó a képzelet szüleménye, Bécaud dalában létezett csupán.

1999-ben ez a költői kép valósággá vált, amikor egy francia-orosz származású étterem tulajdonos, bizonyos Andrei Dellos megnyitotta a Puskin kávézót egy történelmi barokk villában, a Tverszkoj körúton, Moszkvában. A megnyitón természetesen Gilbert Bécaud elénekelte a Nathalie-t.

Amúgy a Puskin Múzeum a város szépművészeti múzeuma, melyet mások mellett Marina Cvetajeva apja alapított. A múzeum a londoni British Museum-hoz hasonlóan a világ több civilizációját is bemutatja, de találhatóak itt festmények is, többek között Claude Monet, Paul Cézanne vagy Pablo Picasso munkáiból.

Moszkva azonban nem csak erről híres, hanem kulturális életéről is, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a világ egyik leghíresebb balett színháza is itt található. Ezen kívül világhírűek a színházai, a balett- és a filmművészete is. A városnak 99 filmszínháza és 93 színháza van.

Ezek közül a legismertebb a Nagyszínház a Kisszínház és a Taganka. Moszkvában két cirkusz is található: a Moszkvai Nagycirkusz és a Jurij Nyikulinról elnevezett cirkusz a Cvetnoj sugárúton.

A szovjet filmek a filmtörténet fontos részét képezik. A klasszikus szovjet filmek többsége a Moszfilm stúdiójában készült. A Szaljut moziban a Mozimúzeum ritka filmjeiből is vetíteni szoktak.

Forrás: delina

Kép: http://www.stockphotosforfree.com

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work