7.3 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeFőhírekVállalkozói szféraFénymásolás régen és most

Fénymásolás régen és most

fenymasolas-regen-most

Könyvtárak, egyetemek, általános iskolák, irodák – csak néhány hely, ahol jelen vannak napjainkban a fénymásoló gépek, és akkor még nem is szóltunk a városszerte számos helyen megtalálható irodatechnikai szolgáltatásokat nyújtó cégekről, ahol a hagyományos fénymásolástól kezdve a kis példányszámú könyvek nyomtatásán keresztül a marketing céljából választott szórólapok készítéséig számos lehetőség adott. Ma már elenyésző költséggel jár a fénymásolás, és hála a korszerű berendezéseknek, nagy sebességgel, kiváló minőség érhető el. Nem mindig volt ez azonban így, sőt, sokáig nem is ismerték a másolás ilyen formáját. A Másoló Futár utánajárt annak, hogy milyen történetre tekint vissza a fénymásolás, s mint kiderült, ez a találmány is köthető hazánk fiainak nevéhez.

Magyar vonatkozás

Mint már sokszor megtapasztalhattuk, hazánk szakemberei számos területen jól teljesítenek. Nem volt ez másként az 1900-as évek elején sem, amikor Selényi Pál feltalálta a fénymásolást. A szakember 1928-ban foglalkozott a témával, célja pedig nem más volt, mint az elektromos képek rögzítésének megvalósítása. Kutatásai sikerrel jártak, és 1935-ben publikálta is az elért eredményeket. Az anyagiak azonban közbeszóltak, így a fénymásoló gép gyakorlati megvalósítása anyagiak hiányában elmaradt, és a világ nem Selényi nevéről ismerte meg a fénymásolást. Ennek ellenére azonban magyar és svájci fizikusok is úgy tartják, hogy elsőként a hazai szakember fedezte fel a másolás ilyen formájának alapját.

A xerográfia kezdetei

A xerográfia néven elhíresült módszer egy másik szakember nevéről vált híressé, ő pedig nem más volt, mint Chester F. Carlson, aki szabadalmi területen dolgozott. Mivel munkája során egyébként is sok másolatot készített a szabadalmakkal kapcsolatos dokumentumokról, így érdekelte, hogyan lehetne megkönnyíteni ezt. Kezdetben saját otthonában kísérletezett, majd mivel ez eléggé veszélyes volt, így kifejezetten erre a célra bérelt ingatlant. Elektrosztatikus és fényelektromos eljárásokkal igyekezett lehetővé tenni a másolás megvalósítását. Kutatásai sikerrel jártak, és megszületett a xerográfia névre keresztelt módszer.

Megszületett a Xerox

1938-ban került sor az első másolat elkészítésére, s nem kellett sokáig várni arra, hogy legyártsák a prototípust, hiszen Carlson élénken kereste a befektetőket, akik lehetőséget biztosíthattak számára a továbblépésre. Több mint húsz cégnél mutatta be az elért eredményeket, aminek meg is lett a gyümölcse, hiszen hamarosan több cég elkezdett érdeklődni találmánya és annak gyártása iránt. A legnevesebb a Haloid Company volt, amely 1947-ben új névvel jelent meg a piacon, megszületett a Xerox.

A masolofutar.hu információi szerint fénymásolás terén a Xerox ma is hatalmas népszerűségnek örvend, hiszen készülékei megbízhatóak és folyamatosan újabb és újabb extrákkal felszereltek. Mellette természetesen több cég is megjelent, amelyek szintén fénymásoló készülékek gyártásával kezdtek el foglalkozni, így napjainkban az érdeklődő cégek, szolgáltatók, intézmények többféle lehetőség közül választhatnak. A HP, a Canon, a Lexmark vagy a Samsung is jelentős részt szakít ki magának a piacból, ami nem véletlen, hiszen kimagasló minőséget nyújtanak vásárlóiknak.

Természetesen vannak olyan alkalmak, amikor a hagyományos fénymásolás helyett célszerű a digitális nyomtatás mellett dönteni. Fényképek, kis példányszámú könyvek, vagy például minőségi szóróanyagok, brosúrák kapcsán javasolt inkább a számítógéppel irányított lehetőségeket választani, hiszen ezek nem csak minőségi végeredményt produkálnak, de alkalmat kínálnak arra is, hogy bele lehessen javítani bármikor a sokszorosítani kívánt dokumentumokba.

Most népszerű

Hasonló hírek