6.1 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeNagyvilágUtazás, túrák külföldön25 lélegzetelállító hely, amit látnod kell, mielőtt eltűnnek a föld színéről

25 lélegzetelállító hely, amit látnod kell, mielőtt eltűnnek a föld színéről

Az Azúr Ablak összeomlása is sokakat megviselt, azonban fel kell készülnünk, hogy még több csodálatos helyszínt fogunk elveszíteni a közeljövőben. A Földön rengeteg csodálatos természeti helyszín van, azonban a klímaváltozás és az emberi gondatlanság miatt ezek közül néhány veszélyben van, és akár már 100 év múlva sem létezhetnek majd. Sőt, egyes becslések szerint akár korábban is eltűnhetnek.

Ezek közül válogatott össze néhányat az Independent.

A Seychelle-szigetek

A nyaralni vágyók és nászutasok kedvelt úti célja a Seychelle-szigetek, ami az Indiai-óceánon található, nem messze Madagaszkár partjaitól. Itt a problémát a strand eróziója okozza, és emiatt a szigetek akár az elkövetkező 50-100 évben teljesen eltűnhetnek.

Kilimandzsáró, Tanzánia

A tanzániai Kilimandzsáró csúcsának havas képe sem marad így túl sokáig. 1912 és 2007 között a hegycsúcsot fedő jégréteg 85%-kal csökkent, ami döbbenetes szám.

El Mirador medence és Tikal Nemzeti Park, Guatemala

A guatemalai El Mirador medencében és a Tikal Nemzeti Parkban találhatók meg a rejtélyes maja civilizáció romjai, azonban az illegális fosztogatások és erdőtüzek tönkretehetik ezt a fontos történelmi helyszínt.

Sundarbans, India és Banglades

A Sundarbans a létezését a két nagy folyónak, a Gangesznak és a Brahmaputrának, illetve a belőlük leágazó kisebb vizeknek köszönheti. A folyók hatalmas deltatorkolatot alakítottak ki Dél-Bangladesben és a szomszédos Indiában. A világon itt található a legnagyobb mangrove erdő, ami olyan védett fajoknak ad otthont, mint például a bengáli tigris. Az erdőirtás, a környezetszennyezés és a fosszilis tüzelőanyagokra való rászorultság miatt azonban egyre emelkedik a tengerszint a környéken, ami az értékes partvonal eróziójához vezet.

25 lélegzetelállító hely, amit látnod kell, mielőtt eltűnnek a föld színéről

Fotó: Wikipédia

Patagónia gleccserei, Argentína

Patagónia gleccserei a világ leggyönyörűbb turistalátványosságai közé tartoznak, de az alacsony csapadék és a magas hőmérsékletek miatt egyre csökken a területük.

Zahara de la Sierra, Spanyolország

A Dél-Spanyolországban, Andalúzia hegyeiben található Zahara de la Sierra is a hőmérséklet emelkedése és a kevés csapadék miatt veszít egyre többet vadvilágából és zöld felületéből.

Outer Banks, Észak-Karolina

Az észak-karolinai Outer Banks homokos zátonyrendszere is fokozatosan erodálódik, így olyan építmények is veszélybe kerültek, mint az 1870-ben épült Cape Hatteras világítótorony.

25 lélegzetelállító hely, amit látnod kell, mielőtt eltűnnek a föld színéről

Cape Hatteras – Fotó: Wikipédia

Madagaszkár erdői

A becslések szerint Madagaszkár erdői már csak 35 évig létezhetnek az egyre sűrűbben fellobbanó erdőtüzek és a tömeges fakivágás miatt.

Glacier Nemzeti Park, Montana

A montanai Glacier Nemzeti Parkban az elmúlt években 150-ről 25-re csökkent a gleccserek száma. 15 év múlva lehet, hogy egy sem lesz már.

Velence, Olaszország

Aki szeretne még gondolázni Velencében, annak sietnie kell, mivel a város egyre jobban süllyed, és egyelőre nem úgy tűnik, hogy megállna a folyamat. Az elmúlt évek súlyos árvizei is hozzájárulnak ahhoz, hogy a város helyzete egyre rosszabb.

Machu Picchu, Peru

Az Inka Birodalom romjai évente több millió turistát vonzanak Peruba, jóval többen látogatnak oda, mint az UNESCO által megengedett napi 2500 ember. Sokak szerint a természetes földcsuszamlások és erózió mellett ez is nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a hely előbb-utóbb egyszerűen összeomlik. Ahhoz, hogy ezt megakadályozzák, sokkal szigorúbb szabályozásokra lenne szükség.

25 lélegzetelállító hely, amit látnod kell, mielőtt eltűnnek a föld színéről

Fotó: Wikipédia

A Galápagos-szigetek

A turisták magas száma és a szigetre bevitt idegen fajok is veszélyeztetik az ökoszisztémát és az egyedülálló őshonos fajokat, amik csak itt találhatók meg a világon.

A Kongó-medence, Afrika

Az afrikai Kongó-medencében van a világ második legnagyobb esőerdeje, és egyben a világ egyik legnagyobb biológiai sokféleséggel rendelkező területe, ahol több mint tízezer madárfaj és 400 emlősfaj található.

Az ENSZ szerint az erdők kétharmada teljesen eltűnhet 2040-re, a növényekkel és a vadvilággal együtt.

A Holt-tenger

A Jordánia és Izrael között található Holt-tenger közel 25 métert apadt az elmúlt 40 évben, mérete pedig egyharmadával csökkent. Amíg a környező országok a Jordán-folyóból nyernek vizet maguknak, ami az egyetlen vízforrás, ami a Holt-tengert táplálja, addig semmi esély a változásra. A Holt-tenger 50 év múlva teljesen eltűnhet.

25 lélegzetelállító hely, amit látnod kell, mielőtt eltűnnek a föld színéről

Fotó: Wikipédia

Everglades, Florida

Az Everglades Nemzeti Park az egyik legveszélyeztetettebb az Egyesült Államokban. A problémát a túl sok víz, az új fajok és a városfejlesztés okozzák.

Az Alpok, Európa

Rossz hír a túrázóknak és a téli sport szerelmeseinek, hogy a klímaváltozás nagy hatással van az Alpokra, mivel a hegylánc alacsonyabban van, mint a többi helyvonulat, például a Sziklás-hegység. Az Alpok gleccserjege évente körülbelül 3 százalékkal csökken, ami azt is jelentheti, hogy 2050-re teljesen eltűnhetnek a gleccserek.

Tuvalu

Az Ausztrália és Hawaii között található Tuvalu egy apró polinéz állam, ami kilenc szigetből áll. Ezek a szigetek azért vannak veszélyben, mert elárasztja őket a szigeteket körülvevő víz, ráadásul csak négy és fél méterre emelkednek ki az óceánból.

Tádzs Mahal, India

Az indiai Tádzs Mahal a világ egyik legismertebb épülete, azonban egyes szakemberek amiatt aggódnak, hogy az erózió és környezetszennyezés miatt az épület szinte bármikor összedőlhet.

Nagy-korallzátony, Ausztrália

Az Ausztráliában található Nagy-korallzátony a legnagyobb korallzátony a világon, ami a hőmérséklet emelkedése miatt majdnem a felére csökkent az elmúlt 30 évben. A korallfehéredés is aggasztó, amit a savszennyezés okoz. Nem csoda, hogy az aggódó tudósok maximum 15 évet jósolnak a Nagy-korallzátonynak.

Piramisok, Egyiptom

Az egyiptomi piramisok és a nagy szfinx esetében is az erózió és a környezetszennyezés okozzák a problémát. A csatornavíz ugyanis tönkreteszi a lemezeket, amin állnak, emiatt a szakemberek aggódnak, hogy idővel összeomolnak a látványosságok a talaj szennyezettsége miatt.

Amazonas-medence, Brazília

Nagyjából féleurópányi területével a brazíliai Amazonas-medencében van a világ legnagyobb összefüggő esőerdeje. Itt található a világon a legtöbb állatfaj, azonban a mezőgazdaság térnyerése az esőerdők elpusztításához vezethet.

A kínai nagy fal

A világ legnagyobb ember alkotta szerkezete a kínai nagy fal, ami több mint 2000 éve áll már, azonban a mezőgazdaság bővülése ahhoz vezetett az elmúlt pár évben, hogy a fal több helyen megsérült vagy tönkrement.

Ráadásul az erózió miatt akár 20 év múlva is már csak romok lehetnek a ma még viszonylag ép falból.

A Maldív-szigetek

Az Indiai-óceánban található Maldív-szigetek lassan elsüllyednek a klímaváltozás miatt. A tudósok szerint 100 éven belül teljesen ellepheti a víz a szigetcsoportot.

Timbuktu mecsetei, Mali

A javarészt agyagból épült timbuktui mecsetek a 14-16. század között keletkeztek, és szerepelnek az UNESCO világörökségi listáján. A hőmérséklet és a csapadék emelkedése ellen azonban sehogy sem lehet megvédeni őket, és nagy eséllyel elpusztulhatnak.

25 lélegzetelállító hely, amit látnod kell, mielőtt eltűnnek a föld színéről

Fotó: Wikipédia

Big Sur, Kalifornia

A kaliforniai Big Sur arról híres, hogy közelről lehet bálnákat megfigyelni, azonban az elmúlt évek szárazságai miatt kialakuló tüzek jelentősen veszélyeztetik a parti területeket, emiatt egyre kevesebbszer tűnnek fel az emlősök a területen.

Forrás: Independent

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work