Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Rémisztő eredménye van a NASA vizsgálatának: hatalmas csapás érheti a Földet

Rémisztő eredménye van a NASA vizsgálatának: hatalmas csapás érheti a Földet

20221110aszteroida kisbolygo becsapodas1

Nem vagyunk felkészülve egy Földet fenyegető aszteroida érkezésére – erre jutott az amerikai űrügynökség új szimulációja.

A Scientific American cikke szerint a NASA egy ún. asztali szimuláció keretében vizsgálta egy lehetséges aszteroidabecsapódás hatásait.

A Johns Hopkins Alkalmazott Fizikai Labor (APL) marylandi és észak-karolinai kampuszával közösen tartott virtuális és személyes találkozó egyértelmű konklúziója az volt, hogy az emberiség nincs felkészülve egy ilyen jellegű katasztrófára.

A legfrissebb hírek itt!

Úgy terveztük meg (a szimulációt), hogy pontosan a képességeink hiányosságaiba essen. A résztvevők semmit sem tudtak tenni a becsapódás megakadályozására”

– mondta Emma Rainey, a Hopkins’ APL vezető kutatója, aki egyúttal a szimuláció készítője is volt.

Miért nem vagyunk még felkészülve?

A szimuláció egy Föld felé tartó aszteroida felfedezésével kezdődött. A résztvevők információkat kaptak arról, hogy merre tart az aszteroida, mekkora a mérete, és mennyire valószínű egy becsapódás. A szimuláció utolsó szakaszai közvetlenül az aszteroida becsapódása előtt és után voltak.

Bizonyos értelemben jobban fel vagyunk készülve egy közelgő aszteroida-becsapódásra, mint valaha. A múlt hónapban a NASA egy kis űrhajót egy közepes méretű űrsziklának ütköztetett, hogy tesztelje, le lehet-e téríteni a pályájáról. Az eredmények ígéretesek voltak.

De a valódi emberek az asztrofizikánál sokkal összetettebb kihívást jelentenek. Ahogy a 2021-es „Ne nézz fel” című filmben, a szimuláció résztvevői is úgy találták, hogy a félretájékoztatás csak ront a forgatókönyvön. Az aszteroidatagadók és az álhírek tömegei különösen nehéz szempontot jelentettek a szimulációban a résztvevők számára.

A legfrissebb hírek itt!

A félretájékoztatás nem fog megszűnni. Azért tettük bele a szimulációba, mert visszajelzést akartunk arról, hogyan lehet ellene fellépni, és hogyan lehet rosszindulatú információk esetén cselekedni”

– mondta Angela Stickle, az APL vezető tudósa, aki szintén részt vett a szimuláció kivitelezésében.

Illusztráció. FORRÁS: SCIENCE PHOTO LIBRARY VIA AFP/ANDRZEJ WOJCICKI/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ANDRZEJ WOJCICKI/SCIENCE PHOTO L

Mi történt a szimulációban?

2022. augusztus 16-án egy körülbelül 70 méteres aszteroida lépett a Föld légkörébe. Délután kettő óra után 2 perccel és tíz másodperccel az űrszikla 13 kilométerrel az észak-kaliforniai Winston-Salem felett robbant fel a levegőben.

A ROBBANÁS 10 MEGATONNA TNT EREJÉVEL ÉRT FEL, AZ ÁLDOZATOK SZÁMA ELÉRTE A TÖBB EZRET.

Az anyagi károk jelentősek voltak.

origo

Hirmagazin.eu

Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version