Végül a portugál hírszerzés érvényteleníttette a kémházaspár állampolgárságát.
Manuel Francisco Steinbruck Pereira és Adriana Carolina Costa Silva Pereira egy régiségkereskedést működtetett. Papíron ők is csak egy újabb brazil házaspár voltak, akik 2018-ban költöztek Portugáliába.
A valóság azonban egészen más volt: ők ketten az orosz kémek elit kategóriájába tartoztak, az úgynevezett „alvó ügynökök” közé: olyan emberek, akik éveken át építik fel identitásukat – a hírszerzés nyelvén az úgynevezett „legendát” -, amely lehetővé teszi számukra, hogy gyanú nélkül éljenek hétköznapi életet, és évtizedekig inaktívak maradhatnak, amíg el nem jön az idő, hogy Moszkva számára kezdjenek el információkat gyűjteni.
Valódi nevük Vlagyimir Alekszandrovics Danilov és Jekatyerina Leonyidovna Danilova volt, és a brazil szövetségi rendőrség éveken át tartó nyomozása során bukkantak rájuk, és amelyet a héten a The New York Times leplezett le.
Az amerikai újság beszámolója szerint Oroszország több éven keresztül Brazíliát használta fel platformként, hogy ezek az elit hírszerző tisztek felvehessék a brazil személyazonosságot és olyan valós történetet építsenek fel, amely lehetővé teszi számukra, hogy észrevétlenek maradjanak. Cégeket alapítottak, munkahelyeik, barátaik, kapcsolataik voltak, megházasodtak és különböző országokba utaztak.
A két orosz kém 2018-ban érkezett Portugáliába, de nem kerültek a hírszerzés látókörébe, egészen addig, amíg a brazil szolgálatok 2022-ben értesítették Lisszabont, hogy az oroszok Portugáliában vannak. A SIS (portugál titkosszolgálat) azonnal elkezdte nyomon követni az útjukat.
Hamarosan kiderült, hogy „Manuel Pereirának” sikerült megszereznie a portugál állampolgárságot, mivel brazil születési anyakönyvi kivonata szerint portugál apa fia, ami feljogosította arra, hogy portugál útlevelet igényeljen. Ennek köszönhetően később a felesége is tartózkodási engedélyt kapott.
A nemzeti hírszerző szolgálatok jól ismerik azt a módot, ahogyan az „illegális bevándorlók” felépítik személyazonosságukat. Ezek a kémek valódi dokumentumokat használnak, gyakran olyan gyermekek születési anyakönyvi kivonatát, akik nem sokkal a születésük után meghaltak.
Előfordul, hogy soha meg nem született csecsemőket regisztráltatnak, hogy a jövőben felhasználhassák személyazonosságukat. „Az oroszok évtizedekre előre terveznek” – mondta az Euronewsnak egy hírszerzési forrás.
A két orosz kém többször be- és kiutazott Portugáliába, amíg végleg el nem hagyták az országot. A nő volt az első, aki visszatért Oroszországba, a férje később követte. „Miután azonosították őket, a SIS elküldte a szükséges információkat a hatóságoknak, nevezetesen az Anyakönyvi és Közjegyzői Hivatalnak a nemzeti okmányok törléséhez” – magyarázza egy hírszerzési informátor.
A SIS egyike volt annak a nyolc hírszerző szolgálatnak, amelyek együtt dolgoztak az illegális bevándorlók e hálózatának nyilvános leleplezésén. A brazil szövetségi rendőrség nyomozása 2022 áprilisában kezdődött, amikor a CIA figyelmeztette a brazil és a holland hatóságokat, hogy a GRU, az orosz katonai hírszerző szolgálat egyik tagja a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon készül gyakornoki munkát kezdeni, ugyanakkor, amikor megkezdődött a 2008-ban Ukrajnában és Grúziában elkövetett orosz háborús bűnökkel kapcsolatos nyomozás.
A kém, aki dublini és washingtoni egyetemeken tanult, Viktor Muller Ferreira nevére kiállított brazil útlevéllel utazott. Valódi neve azonban Szergej Cserkaszov volt. Amikor 2022 áprilisában Brazíliából Hágába utazott, nem engedték be az országba, és visszaküldték Brazíliába, ahol okirathamisítás gyanújával letartóztatták. Egy portugál nyelvű, helyesírási hibákkal tarkított feljegyzés volt nála, amelyben részletesen leírta fedő személyazonosságát. Cserkaszovot 15 év börtönbüntetésre ítélték.