Moszkva több gyanúsítottat letartóztatott, miután Ukrajna vasárnap egy orosz területről irányított, összehangolt dróntámadásban megsemmisítette az összes orosz rakétahordozó több mint egyharmadát. Zelenszkij ukrán elnök „abszolút briliáns sikerként” ünnepelte a példátlan dróntámadást.

Az orosz védelmi minisztérium „terrortámadásnak” minősítette az ukrán akciót, és a Telegramon megerősítette, hogy több orosz repülőgép is kigyulladt a támadások során Murmanszk és Irkutszk térségében. Több embert letartóztattak az üggyel kapcsolatban, egy embert pedig a hatóságok „kikérdeztek” Irkutszk térségében.
Mint arról beszámoltunk, vasárnap Ukrajna szokatlanul nagyszabású támadást hajtott végre orosz katonai támaszpontok ellen, köztük olyan létesítmények ellen, amelyek több ezer kilométerre vannak ukrán területtől.
A másfél évig tervezett „Pókháló-hadművelet” során Murmanszk, Irkutszk, Ivanovo, Rjazan és Amur régiókban lévő repülőtereket érte csapás. Tupoljev Tu-95-ös és Tu-22-es vadászgépek és Berijev A-50-es speciális korai előrejelző repülőgépek semmisültek meg, összességében több mint 6 milliárd eurós kárt okozva.
Az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) arról számolt be, hogy az összes orosz rakétahordozó több mint egyharmadát eltalálták az összehangolt dróntámadás során, amelynek célpontjai Oroszország különböző, egymástól több ezer kilométerre lévő repülőterei voltak.
Volodimir Zelenszkij szerint a hadművelet „abszolút briliáns siker”, amelyet „kizárólag Ukrajna ért el”. A csapást régóta előkészítették: „Egy év, hat hónap és kilenc nap a tervezés kezdetétől a tényleges végrehajtásig”.
Az ukrán elnök további részleteket is megosztott arról, hogyan hajtották végre a műveletet, kifejtve, hogy 117 drónt használtak, mindegyiknek saját pilótája volt.
„A legérdekesebb dolog – és ezt már nyilvánosan is elmondhatjuk -, hogy az orosz területen végrehajtott műveletünk „irodája” közvetlenül az orosz FSZB (Szövetségi Biztonsági Szolgálat) mellett volt, az egyik régiójukban” – írta a Telegramon közzétett bejegyzésében.
Az orosz biztonsági szolgálatokra mért súlyos csapásról Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajnának nemcsak végrehajtani sikerült a műveletet, hanem az abban részt vevő embereket is biztonságosan ki tudta hozni. Ők „különböző orosz régiókban – három időzónában” tevékenykedtek.
Köszönetet mondott az Ukrán Biztonsági Szolgálat vezetőjének, Vaszil Maljuk tábornoknak, és arra kérte, hogy tárja a nyilvánosság elé a művelet részleteit és eredményeit.
„Természetesen most még nem lehet mindent felfedni, de ezek olyan ukrán akciók, amelyek kétségtelenül bekerülnek a történelemkönyvekbe” – jelentette ki.
„Ukrajna védekezik, és helyesen – mindent megteszünk azért, hogy Oroszország érezze, véget kell vetni ennek a háborúnak. Oroszország kezdte ezt a háborút, Oroszországnak kell befejeznie” – írta Zelenszkij.
Amit eddig tudunk a „Pókháló-hadműveletről”
Bár az ukrán biztonsági szolgálat egyelőre nem árult el több részletet, ukrán lapok az SZBU forrásaira hivatkozva részletesen leírják, hogyan hajtották végre a műveletet.
E jelentések szerint az első személyű (FPV) drónokat mélyen Oroszországba csempészték, teherautók belsejében szállították mobil faládákban. A ládák tetejét ezután távolról kinyitották, és a drónok megkezdték a támadást az orosz katonai bombázók ellen.
Igor Kobzev, Oroszország irkutszki kormányzója megerősítette, hogy a szibériai Szrednijben lévő katonai támaszpontot támadó drónokat egy teherautó belsejéből indították. A Telegramon közzétett bejegyzésében azt mondta, a kilövés helyszínét biztosították, és nincs további veszély az emberek életére.
Orosz hírügynökségek arról is beszámoltak, hogy más támadásokat is hasonló módon indítottak, teherautók hátuljából előbukkanó drónokkal.
Az orosz média által széles körben megosztott közösségi médiafelvételeken az látszik, hogy a drónok konténerek belsejéből emelkednek ki, miközben a panelek eldobva hevernek az úton. Az egyik klipben látszott, hogy férfiak másznak fel egy teherautóra, hogy megpróbálják elfogni a drónokat.
A „Pókháló-hadművelet” tervezési folyamatának bemutatására az ukrán biztonsági szolgálat megosztott egy fotót a Telegramon, amelyen Malyuk tábornok, az SZBU vezetője az orosz bombázókról és a repülőterekről készült képeket nézi.

Az SZBU műveletei
A „Pókháló-hadművelet” nem az első nem hagyományos művelet, amelyet az ukrán biztonsági szolgálat hajt végre. Az SZBU 2022 októberében csapást mért a kercsi hídra, amelyet Oroszország illegálisan épített a Krím 2014-es annektálása után.
A robbanás, amelyet az orosz hatóságok szerint teherautó-bomba okozott, súlyosan megrongálta a hidat, amely a Moszkva által megszállt Krímet és Oroszországot köti össze.
Az ukrán városok ellen tömeges rakétatámadásokat végrehajtó orosz bombázók célba vételét korábban szinte elképzelhetetlennek tartották. Moszkva gondoskodott arról, hogy Kijev saját gyártású és szövetségesek által szállított fegyvereinek hatótávolságán kívül tartsa őket.
Az Olenya légibázis az oroszországi Murmanszk régióban található, mintegy 2000 kilométerre az ukrán határtól. A Belaja légi támaszpont az oroszországi Irkutszki területen található, Délkelet-Szibériában, több mint 4000 km-re keletre a frontvonaltól. Ez a két repülőtér a vasárnapi hadművelet során a legsúlyosabban érintettek közé tartozott.
A „Pókháló-hadművelet” másik figyelemre méltó aspektusa a fegyverek megválasztása volt. Kijev FPV drónokat használt, amelyeket Ukrajnában tömegesen gyártanak, és amelyeket a hadsereg széles körben használ és értékel megfizethetőségük miatt.
Az FPV drónok jellemzően csak néhány száz euróba kerülnek, míg egy orosz A50 radarfelderítő repülőgép, amelyet a hírek szerint ma más repülőgépekkel együtt eltaláltak, több mint 300 millió euróba kerül.
Ukrajna elnöki tanácsadója és korábbi stratégiai ipari minisztere, Olekszandr Kamisin szerint az ukrán gyártóknak megvan a kapacitásuk, hogy évente több mint 5 millió FPV drónt gyártsanak.