Hirmagazin
Image default
Kiemelt külföldi hírekKülföld

Olaszország közvetítő szerepben: Meloni a Vatikánba vinné az orosz-ukrán béketárgyalásokat

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette, hogy a Vatikán készen áll fogadni az ukrajnai háborúban szembenálló felek közötti tárgyalásokat – közölte az olasz kormányhivatal kedd este.

A telefonbeszélgetés során Meloni azokról a lépésekről egyeztetett az egyházfővel, melyeket az igazságos és tartós béke érdekében kell tenni.

meloni
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök. (Photo by NICOLAS TUCAT / AFP)(Photo by NICOLAS TUCAT / AFP)

Erről egyeztetett Meloni

A közlemény kiemelte, hogy Giorgia Meloni hétfőn telefonon beszélt Donald Trump amerikai elnökkel, valamint más európai politikai vezetőkkel, akik felkérték a római kormányfőt, mérje fel a Szentszék rendelkezésre állását a béketárgyalások vendégül látására.

A pápa megerősítette, hogy a Vatikán rendelkezésre áll, az olasz miniszterelnök pedig köszönetét fejezte ki a pápának a béke melletti elkötelezettségéért 

– olvasható a közleményben.

A kormánypalota azt is nyilvánosságra hozta, hogy Meloni kedden telefonon beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, Emmanuel Macron francia elnökkel, Keir Starmer brit miniszterelnökkel, Alexander Stubb finn elnökkel, Friedrich Merz német kancellárral és Ursula van der Leyennel az Európai Bizottság elnökével. A partnerek egyetértettek, hogy folyamatosan egyeztetnek egymással a tárgyalások, a tűzszünet és a békemegállapodás elérése érdekében.

XIV. Leó pápa megválasztását követően ajánlotta fel, hogy a Szentszék készen áll helyet adni az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalásoknak.

Az egyházfő vasárnap – a beiktatási misét követően – Volodimir Zelenszkijt fogadta a Vatikánban, hétfőn pedig James David Vance amerikai alelnököt.

Az Egyesült Államok „támogató” szerepben lehet ott a Vatikánba tervezett jövő heti orosz-ukrán tűzszüneti egyeztetésen

Amennyiben az orosz és ukrán fél megállapodik arról, hogy a Vatikán közvetítésével tárgyalóasztalhoz ül a jövő héten, akkor azon az Egyesült Államok ott lesz – jelentette ki az amerikai elnök ukrán és orosz ügyekért felelős különleges megbízottja kedden.

Keith Kellogg nyugalmazott altábornagy a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban hangsúlyozta, hogy a tűzszünetről szólnak majd a tárgyalások, amelyen az Egyesült Államok támogató szerepben vesz részt, míg a Vatikán a felek közötti közvetítőként.

Azt is elmondta, hogy kedden Giorgia Meloni olasz miniszterelnök erősítette meg az amerikai kormányzatnak, hogy nyitottak helyet adni a tűzszüneti tárgyalásoknak, amit XIV. Leó pápa ajánlott fel.

A katona-diplomata emlékeztetett arra, hogy a Vatikán az 1960-as évek elején a kubai rakétaválság megoldásában is hatékony diplomáciai segítséget nyújtott.

Kedden Marco Rubio külügyminiszter az amerikai szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán megismételte, hogy az ukrajnai háborúnak nincs katonai megoldása, hanem tárgyalásos úton kell rendezni.Az alapvető kihívás, amellyel Ukrajnában szembesülünk az, hogy Oroszország azt akarja megszerezni, amivel még nem rendelkezik, és amire nincs jogalapja, míg Ukrajna azt akarja, amit katonai erővel nem képes visszaszerezni

– foglalta össze a konfliktus lényegét a külügyminiszter.

Az Oroszországgal szembeni szankciókkal kapcsolatban vitatta azt a demokrata álláspontot, miszerint a Trump-kormányzat engedményeket tett Oroszországnak a béke elérése érdekében hozott intézkedéseivel.

Marco Rubio hangsúlyozta, hogy az Oroszországgal szemben korábban elrendelt amerikai szankciók mindegyike érvényben van, és a korábban a Kongresszus által jóváhagyott katonai támogatást is eljuttatja az Egyesült Államok az ukrán haderő számára. Az ukrán fél által igényelt Patriot rakétaindító-állásokkal kapcsolatban Marco Rubio hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok azokkal nem rendelkezik, de bizonyos NATO-szövetségeseket arra kért, hogy vizsgálják meg annak lehetőségét, hogy Ukrajnának ilyen eszközöket adjanak légvédelmi célokra.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy az ukrajnai fegyveres támogatás realitása az, hogy a „szélesebb Nyugat” sem rendelkezik olyan gyártókapacitással, mint amilyen tempóban az eszközöket az ukrajnai háború során felhasználják.

US Secretary of State Marco Rubio listens as President Donald Trump meets with El Salvador's President Nayib Bukele in the Oval Office of the White House in Washington, DC, April 14, 2025. Trump on Monday hosted El Salvador's President Nayib Bukele, the self-described "world's coolest dictator" who is now the US leader's key ally in a controversial push to deport illegal migrants to a notorious Salvadoran prison. The meeting comes as the White House faces pressure over the case of a father who was mistakenly deported to the jail in the Central American country -- whose return a US court has ordered the Trump adminstration to facilitate (Photo by Brendan SMIALOWSKI / AFP)
Fotó: BRENDAN SMIALOWSKI / AFP

A szenátusi meghallgatáson Marco Rubio a Szíriával szemben korábban elrendelt amerikai szankciók feloldása mellett azzal érvelt, hogy így tudják lehetővé tenni a térség többi állama számára, hogy a büntetőintézkedések megsértése nélkül segítsenek az újjáépítésre szoruló országnak. Egyben kifejtette, hogy a damaszkuszi amerikai nagykövetség újbóli megnyitása során az átmeneti kormányban részt nem vállaló különböző fegyveres csoportok jelentette veszélyt is figyelembe kell venni. Úgy fogalmazott, hogy az átmeneti kormány „potenciálisan” akár heteken belül is összeomolhat, és utalt arra, hogy az Egyesült Államok egy ilyen helyzetet akar elkerülni.

Az amerikai külügyminiszter megállapítása szerint történelmi tapasztalat, hogy Szíria a teljes közel-keleti térség stabilitását tekintve meghatározó.

Forrás

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Kemény kézzel ment neki Putyinnak az EU, olyannyira, hogy a NEM orosz gázért, annak többszörösét fizetnénk – videó

Géza

Zelenszkij bevallota, elküldené-e a saját fiát a frontra

Géza

Sokkoló felvétel: brit fotós lefilmezte, amint főbe lövik a rendőrök Los Angelesben – videó (18+)

Géza