Hirmagazin
Image default
Főhírek

Nőtt a kilakoltatásra váró parajdi családok száma – ez történik a következő órákban

Eddig 10 családról volt szó, most kiderült, hogy a legrosszabb forgatókönyv valósult meg és további 45 házat érintett az ideiglenes kilakoltatás. A parajdi panziókban elszállásolt emberek biztonságban vannak, hangsúlyozták.

Kitelepítik a parajdi Sóhát Dózsa-bánya környéki lakóit, ugyanis a szakemberek süllyedésekre figyeltek fel a bányánál – jelentette be korábban Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Nemrég azt is elmondta, hogy mire számíthatnak a parajdiak.

A közösség minden tagja fog kapni egy RO-Alert üzenetet (ez a román veszélyjelző alkalmazás), amiben felhívják a figyelmet, hogy a Sóhát melletti lakóházakat evakuálni fogják. Ezután a katasztrófavédelmi egység helyi emberei, illetve a Polgármesteri Hivatal munkatársai végig fognak menni azon a területen, ahonnan ideiglenesen kiköltöztetik a lakókat.

„Ahelyi lakosok biztonsága érdekében azt kérjük, hogy ma és esetleg holnap ne aludjanak otthon. Ez a vízügynek a legsúlyosabb, legnegatívabb szcenáriója alapján maximum 45 házat érint. Nem biztos, hogy áradás fog történni, de a helyi közösség biztonsága érdekében a katasztrófavédelmi bizottság azt a döntést hozta, hogy a lakosok érdekében ezt most meglépik. Kérem a helyi közösséget, főleg azt a 45 lakrészt, akikhez a következő egy órában be fognak kopogni, hogy legyenek közreműködőek, hiszen ez az ő biztonságukat szolgálja” – mondta Bíró Barna Botond.

Facebook-post

Nyágrus László, Parajd polgármestere a Facebookon figyelmeztette a helyi lakosokat, hogy RO-Alert üzenetet fognak kapni, de ne ijedjenek meg. „Megelőzési intézkedések vannak folyamatban, amelyek során a régi bánya melletti házakból – amelyek érintve lehetnek szökőár kialakulásával – folyamatosan kilakoltatják az ott lakó embereket” – olvasható a Facebook-bejegyzésben.

Frissítés, 19.50: Bíró Barna Botond még egy videóval jelentkezett, amelyben biztosított mindenkit, hogy

akik Parajdon vannak panziókban elszállásolva, biztonságban vannak.

A veszélyeztetett zóna „egy nagyon szűk perimétert jelent a wellness szoros környezetében”. A katasztrófavédelem már végigjárta az evakuálásra kijelölt 45 újabb lakást, az ottaniak többsége együttműködő volt a kiköltöztetés során – tette hozzá.

Kapcsolódó:

Darabonként szakadhat be a parajdi bánya

A több tucat család ideiglenes kitelepítésére azért volt szükség, hogy ne essen bántódásuk, ha esetleg egyszerre szakadna be a bánya teteje. Erre kisebb az esély, a jelek más forgatókönyvre utalnak.

Bíró Barna Botond Hargita megye tanácselnöke szerint szombat estétől vasárnap délig három, kráter alakú süllyedés keletkezett a parajdi sóbányához tartozó régi Dózsa-bánya fölött, ahol a Korond-patak beömlött a föld alá, ami azt jelzi, hogy omlásveszély fenyeget. Mivel nem lehet megmondani, hogy erre mikor kerül sor, először tíz házból evakuálták a lakókat a bánya közvetlen szomszédságában.

Időközben szakértők felmérték, mekkora terület kerülhet veszélybe a legrosszabb esetben, ha egyszerre omlik be a bánya. Ez alapján döntöttek a további 45 ház lakóinak kiöltöztetéséről. Emellett homokzsákokból építettek kisebb gátakat az omlással veszélyeztetett terület köré az elöntés megelőzése érdekében – mondta a Blikknek a tanácselnök. A föld alatti, több mint 90 méter hosszú tárnában ugyanis mintegy 20 ezer köbméter víz gyűlt össze.

Ha ebbe egyszerre zuhanna bele a bánya fedelét képező földtömeg, az valóságos cunamit okozna.

A megyei tanács elnöke szerint ennek a veszélye jelenleg kisebbnek látszik, mivel folyamatosan jelennek meg az érintett területen újabb süllyedések, amik arra utalnak, hogy a föld darabonként fog beszakadni. A megelőző intézkedések azonban arra az esetre is biztonságot jelentenek, ha ez nem így történne. A kockázati zóna viszonylag kicsi, és pontosan beazonosítható, az ezen kívüli területek mindenki számára biztonságosak – erősítette meg a korábban általa közölteket (vagyis hogy a település más részein lakók, ahogy a panziókban lakó turisták is biztonságban vannak) a megyei vezető.

Az omlásveszélyes felszínt folyamatosan monitorozzák, és mérik a víz hőmérsékletét is – tette hozzá.

Forrás1

Forrás2

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Peking hadereje távolabb mozdult: Új birodalom küszöbén?

Géza

Oroszország új főellensége: Németország – Amerika visszaszorul a rangsorban

Géza

Itt vannak a Magyarország Szépe döntőseinek képei – fotók (18+)

Géza