Home Főhírek Külföld Nem vonható vissza a mianmari vezető Nobel-békedíja

Nem vonható vissza a mianmari vezető Nobel-békedíja

This handout image provided February 25, 2013 by Heritage Auctions in New York shows obverse side of the 1962 Nobel Prize medal awarded to Dr. Francis Crick. Dr. Francis Crick’s 1962 Nobel Prize for discovering DNA structure and other items will go up for auction April 10, 2013 at Heritage Auctionsin New York. The gold Nobel medal being auctioned by Crick’s heirs, is expected to bring $500,000 USD. AFP PHOTO / HANDOUT / Heritage Auctions = RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / Heritage Auctions " - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS =

Nem vonható vissza Aung Szan Szú Kji mianmari vezető Nobel-békedíja – közölte pénteken a Nobel-békedíj adományozását felügyelő Norvég Nobel Intézet.

Az intézmény szerint a Nobel Alapítvány szabályai nem teszik lehetővé azt, hogy egy kitüntetettet megfosszanak díjától, ami a díjat alapító Alfred Nobel végakaratának is ellentmond.

A mianmari vezetőt bírálók a kitüntetés visszavonását azzal indokolják, hogy meglátásuk szerint Aung Szan Szú Kji szemet huny a muszlim rohingja kisebbség tagjainak mianmari üldöztetése felett. Ehhez hasonló véleménycikket közölt a héten például a The Guardian című baloldali brit napilap. A mianmari vezető díjának visszavételét követelő internetes petíciót pedig már több mint 386 ezren írták alá.

Pesavar, 2017. szeptember 7. Tüntetők az állami tanácsadóként miniszterelnöki feladatokat ellátó Aung Szan Szú Kji mianmari külügyminisztert gúnyoló plakát mögött a mianmari rohingja muzulmánok üldöztetése elleni tiltakozáson a pakisztáni Pesavarban 2017. szeptember 7-én. Rohingja szélsőségesek összehangolt támadásokat követtek el mintegy harminc rendőrőrs és egy katonai laktanya ellen az északnyugat-mianmari Arakánban augusztus 25-én, válaszul a mianmari hadsereg offenzívát indított a lázadók ellen. Az összecsapásokban legalább 410 ember életét vesztette, és eddig csaknem 146 ezer civil Bangladesbe menekült. (MTI/EPA/Bilaval Arbab )

A mianmari vezető 1991-ben “a demokráciáért és az emberi jogokért folytatott erőszakmentes küzdelméért” kapta meg a Nobel-békedíjat.

Aung Szan Szú Kjit az országot korábban irányító katonai junta bebörtönözte, majd házi őrizetben tartotta; hiába nyert pártja 1990-ben elsöprő többséggel, az eredményt a katonai diktatúra megsemmisítette. A junta a 2010-es évek elején viszont főleg gazdasági kényszerből úgy döntött, hogy kénytelen nyitni a világ felé, így fokozatosan felszámolta a katonai diktatúrát. Aung Szan Szú Kji tavaly óta külügyminiszter és első államtanácsos, vagyis gyakorlatilag ő a miniszterelnök.

A Nobel Intézet oslói épülete. Bár a Nobel-díj erősen kötődik Stockholmhoz, a béke-Nobel-díjat mégsem Svédországban, hanem Norvégiában adják át.

Az ENSZ pénteken közölt adatai szerint valószínűleg már több mint ezren – többségében a rohingja muszlim kisebbség tagjai – vesztették életüket az elmúlt két hét mianmari összecsapásaiban. A világszervezet menekültügyi főbiztosságának pénteki friss közlése szerint az erőszak elől már mintegy 270 ezer rohingja menekült el Mianmarból Bangladesbe.

Yanghee Lee, a világszervezet mianmari különmegbízottja arra kérte a mianmari vezetőt, hogy “mutassa meg a világnak, hogy egy szabad és egy demokratikus Mianmarért harcolt” korábban, és “mozgósítsa magát” a krízis rendezésének érdekében.

Forrás – szöveg és kép: hirado.hu

Forrás – további kép: Szőke & kék szemű – Blog

 

Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version