Home Főhírek Külföld Nem voltak hajlandók a svájciak leállítani a síturizmust a járvány ellenére, a...

Nem voltak hajlandók a svájciak leállítani a síturizmust a járvány ellenére, a következmények drámaiak

Switzerland. get natural. Sledding in Grindelwald in the Bernese Oberland. The 15 km sled run Faulhorn (2680 m) - Bussalp (1800 m) - Grindelwald (1034 m) is Europe’s longest. In the background the peaks of Eiger, Moench and Jungfrau. Schweiz. ganz natuerlich. Schlitteln in Grindelwald im Berner Oberland. Die Schlittelbahn Faulhorn (2680 m) - Bussalp (1800 m) - Grindelwald (1034 m) ist mit 15 km die laengste Europas. Im Hintergrund: Eiger, Moench und Jungfrau. Suisse. tout naturellement. Joie de la luge a Grindelwald dans l'Oberland bernois. La piste de luge Faulhorn (2680 m) - Bussalp (1800 m) - Grindelwald (1034 m) est la plus longue d'Europe avec ses 15 km. Au fond, le trio de l'Eiger, du Moench et de la Jungfrau. Copyright by: Switzerland Tourism By-Line: swiss-image.ch/Christof Sonderegger

A svájci kormány március 16-án rendkívüli helyzetet hirdetett ki április 19-ig, az összes nem létfontosságú terméket előállító üzemben leállt a működés, bezártak az üzletek, éttermek, bárok, valamint a szórakoztató és szabadidős létesítmények nyitva tartása is szünetel.

Csak az élelmiszerboltok, a gyógyszertárak és az egészségügyi létesítmények tarthatnak nyitva. Március 17-én a Szövetségi Tanács (svájci végrehajtó testület) ajánlást adott ki, hogy a lakosság maradjon otthon, különös tekintettel a beteg és idős emberek. Ám sajnálatos módon ennek ellenére is Svájcban az egyik legtöbb a járvánnyal megfertőződött betegek száma lakosságarányosan. Palóc André elemzése.

Palóc André, a Századvég Alapítvány vezető elemzője. FORRÁS: KOZMA ZSUZSI

Március 25-én a koronavírussal fertőzöttek száma egymillió lakosra vetítve elérte az 1 174 főt Svájcban, amely aznap a legmagasabb arány volt. Olaszországban 1 144 eset volt aznap egymillió lakosra vetítve. Természetesen a járvány terjedésének üteme bizonytalan, és nehéz megmondani a magas svájci esetszámok pontos okát, számos lehetséges körülmény közrejátszhatott.

Az egyik legfontosabb tényező a földrajzi közelség Észak-Olaszországgal.Annak ellenére, hogy a svájci hatóságok már tudtak az olaszországi helyzetről, sokáig vonakodtak lezárni határaikat.

Attól tartva, hogy ez több káros, semmint jótékony hatással jár majd, mivel nagyjából 68 000 munkavállaló ingázik naponta az országba Olaszországból, és többen közülük az egészségügyi szektorban dolgoznak. A határ lezárására végül március 25-én került sor.A svájci helyzetet nehezíti, hogy az ország rendkívül nagymértékben támaszkodik külföldi munkavállalókra.

Jelentős részük napi szinten ingázik Franciaországból, Németországból, Ausztriából, vagy éppen Olaszországból. Ezért előttük továbbra is nyitva maradtak a határok, bár a hatóságok tartanak attól, hogy a szomszédos országok nem engedik majd külföldre saját munkavállalóikat, így fennáll a veszélye, hogy munkaerőhiány léphet fel Svájcban.

A svájci Lavertezzónál, a Verzasca-völgyben álló Források hídján fényképezkedik egy pár a koronavírus-járvány idején, 2020. április 5-én. FORRÁS: MTI/EPA/KEYSTONE/TI-PRESS/ALESSANDRO CRINARI

A másik fontos elem Svájc gazdaságának egyik jelentős és rengeteg embernek munkát adó ágazata, a síturizmus, amelynek szezonja még javában tartott a járvány európai megjelenése és felerősödése idején. Annak ellenére, hogy Svájc a világon az elsők között tiltotta be a nagycsoportos rendezvényeket, több kritika is fölmerült a hatóságokkal szemben, amiért a további intézkedésekkel késlekedtek a síszezon miatt.Mielőtt megszüntették a különböző téli sporttevékenységeket, a vírus miatt meghaltak közel 10 százaléka Graubünden kantonban – amely területének kétharmadát az Alpok teszi ki – halt meg, annak ellenére, hogy az ország lakosságának csupán 2 százaléka él ott.Helyi tudósítások arról számoltak be, hogy mikor a sípályák már bezártak, még napokig voltak tele az egyes szállodák, és a turisták jelentős részét tömött buszokkal szállították.

Óriási piros szívet vetít a zermatti Matterhorn-hegy csúcsára Gerry Hofstetter svájci fényművész 2020. március 26-án. Hofstetter célja, hogy a remény és a szolidaritás üzenetét küldje a koronavírusos megbetegedésben szenvedők számára. FORRÁS: MTI/EPA-KEYSTONE/VALENTIN FLAURAUD

A svájci helyzetet tovább nehezíti az ország közigazgatási és politikai berendezkedése, struktúrája. Az ország 26, nagymértékű önálló döntéshozatali jogosítványokkal bíró kantonból áll, amelyek egészségügyi rendszere és közigazgatási működése eltérő egymástól.Így sokáig nem tudták az országban megfelelően koordinálni a koronavírus-járvány elleni védekezést.

Illetve problémát okozott a központi szervezés hiánya olyan operatív kérdésben, mint például a logisztika, amely fontosságát a szakértők rendre hangsúlyozzák.

origo, Hirmagazin.eu

Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version