Home Életmód Egészség - betegség Nem gyom, igazi kincs: a tyúkhúr gyulladáscsökkentő, védi a májat, vizelethajtó, és...

Nem gyom, igazi kincs: a tyúkhúr gyulladáscsökkentő, védi a májat, vizelethajtó, és tele van C-vitaminnal

femina

A tyúkhúr tele van vitaminnal, védi a máj és a vese működését is.

tyukhur-gyujtes
A közönséges tyúkhúr (Stellaria media) rendkívül egészséges gyógynövény, mely csökkenti a gyulladásokat, védi a májat és a vesét is, ráadásul sokféleképpen felhasználható.

A tyúkhúrt sokan utálatos, irtandó gyomnak tartják, pedig a benne levő értékes hatóanyagok révén a szervezet egészségére nézve kifejezetten jó hatással van.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

A tyúkhúr hatásai

A növény gazdag hasznos vegyületekben, tartalmaz többek között antioxidáns hatású flavonoidokat, fitoszterolokat, magnéziumot, A-, E-, többféle B- és nagy mennyiségű C-vitamint. Utóbbiból a növény nyersen 100 grammonként 375 milligrammot tartalmaz.

Gyulladáscsökkentő

A tyúkhúr teljes hajtása gyulladáscsökkentő hatású lehet mind belsőleg, mind külsőleg alkalmazva. Egyes kutatások szerint légúti gyulladásos betegségek, például hörghurut esetén is hatásos lehet, de a bőrön alkalmazva is csökkentheti az irritációt.

Kísérletek arra engednek következtetni, hogy a tyúkhúr kivonata és leve az elhízás ellen, a testtömeg és a testzsír csökkentésében is segítséget jelenthet, miközben csökkentheti az LDL- és az összkoleszterin szintjét.

Bőrgyógyító növény

A bőrön a pikkelysömör, a viszketés, a lassan gyógyuló sérülések, kelések, fekélyek alkalmazásában is fontos gyógyírt jelenthet összehúzó hatása miatt, nem csoda, ha külső alkalmazása is elterjedt volt a népi gyógyászatban. A bakteriális fertőződések legyőzésére és a sebgyógyulás elősegítésére is alkalmas lehet fennálló adatok alapján. Izom- és ízületi fájdalmak fennállása esetén is érdemes megpróbálkozni a fogyasztásával.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Védi a májat és a vesét

A népi gyógyászatban régóta tisztelt és alkalmazott gyógynövény a máj és a vese munkáját is támogatja. Antioxidáns hatóanyagai révén a szervek regenerációjában is hatékony. Egy laboratóriumi vizsgálat eredményeiből az is kiderült, hogy a növény friss leve alkalmas lehet a hepatitis B fertőzés megfékezésére, a vírus növekedésének megállítására a szervezetben.

Vízhajtó, emésztéssegítő, görcsoldó

A benne levő szaponinok fokozzák a tápanyagok felszívódását, serkentik az emésztőrendszert, a növény enyhe hashajtó és vizelethajtó hatással is bír. Eközben elősegíti a jótékony bélbaktériumok szaporodását is a bélrendszerben, így segítve az emésztési folyamatokat. Az epeműködést támogató diétában is helye lehet.

Segítséget jelenthet a női panaszok gyógyításában is, így a menstruáció alatti görcsös fájdalmak enyhítésében is. Közönséges cickafarkkal, réti palástfűvel, citromfűvel kiegészítve görcsoldó teakeverékekben is helyet kaphat.

Ellenjavallott terhesség és szoptatás idején, mivel akadályozhatja a tejelválasztást. 12 éven aluliak számára a biztonságos alkalmazásra vonatkozó adatok hiánya miatt inkább nem ajánlják. Fontos hozzátenni, hogy bár népgyógyászati hagyományok és in vitro, valamint állatokon végzett vizsgálatok alátámasztják egyes hatásait, humán kutatási eredmények hiányában nem tekinthető orvosilag bizonyítottnak a növény hatékonysága.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

A tyúkhúr fogyasztása

Az értékes gyomnövény kifejezetten sokoldalúan beilleszthető az étrendbe. Napi egy-két csésze forrázat kúraszerű fogyasztása javasolt az egészségügyi előnyök kiaknázása érdekében, főként étkezés előtt, ízesítés nélkül. Étrend-kiegészítőként kivonat, tabletta és csepp formájában is megvásárolható.

A tyúkhúr azonban nem csupán teaként javasolt, akár ételekhez is adható: a friss, zsenge, virágzás előtt álló leveles hajtások salátákhoz adva nagyon finomak, de akár a reggeli rántotta is feldobható vele. Zöld turmixok ideális, vízhajtó, C-vitaminban gazdag összetevője is lehet. Akár egy mikrozöld, a szendvicsekre is jól illik. Hőkezelés nélkül a benne levő vitaminok jól hasznosulhatnak. De krémlevesként, főzelékként elkészítve könnyű, egészséges főfogásként is megállja a helyét.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

femina

Hirmagazin.eu

Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version