Home Főhírek Gazdaság Nem biztos, hogy megáll az alapkamat csökkentése

Nem biztos, hogy megáll az alapkamat csökkentése

2015 05 11 064304
Forrás: Kossuth Rádió, Vasárnapi újság | 2015. 05. 10. 21:42:00

Orbán Előd gazdasági szakértő és Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője arról mondta el véleményét a Kossuth Rádióban, hogyan hat az alapkamat csökkentés a gazdaságra, hogyan lehet a bérkülönbségeket csökkenteni, az adóterheket mérsékelni.
A nemzetállamok a hazai gazdaság erősítését hangoztatják, mivel a központosítási szándékok, vagy a válságkezelés csődöt mondott. Az uniós szervek továbbra is szeretnének minél több területen beleszólást, ezért szerepel a forgatókönyvükben az egységes gazdasági, pénzügyi irányítás. A Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában Orbán Előd gazdasági szakértő, az Enterprise Group ügyvezető igazgatója és Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője arról mondta el véleményét, hogyan hat az alapkamat csökkentés a gazdaságra, hogyan lehet a bérkülönbségeket csökkenteni, az adóterheket mérsékelni.

Az Ön böngészője nem támogatja a hanganyag lejátszását!

Kossuth Rádió, Vasárnapi újság

Török Zoltán véleménye szerint nem biztos, hogy megáll az alapkamat csökkentésének folyamata, ez nagyban függ a külső környezettől. Az alapkamat csökkentését részben a rendkívül alacsony inflációs környezet teszi lehetővé. Mindezek mellett a világban nagyon alacsony a kamatkörnyezet, az alapkamatok nulla százalék körüli szinten vannak, az Európai Központi Bank pedig márciusban elindította az úgynevezett mennyiségi lazítási programját, amivel többletpénz kerül a rendszerben. Török Zoltán úgy véli, 2016 végéig fennmarad Európában a rendkívül alacsony alapkamat, a mennyiségi lazítás pedig a hazai alapkamat szintet is tovább nyomja lefelé.

Az unió gazdaságai még mindig nem tértek vissza a válságot megelőző szintre, s a növekedési ráta sem kielégítő, ebből társadalmi és szociális problémák adódnak, s nem javul az életszínvonal sem, tette hozzá a vezető elemző.

Orbán Előd gazdasági szakértő fontosnak tartja a magyarországi bérek jelentős emelését, amellyel el tudjuk érni vagy meg tudjuk közelíteni az európai átlagot, s amellyel sokkal biztosabb és kiszámíthatóbb jövőt lehetne biztosítani a munkavállalói rétegnek. Ez nyilvánvalóan szembemegy az inflációval és az alapkamattal, ezt a dilemmát fokozatosan fel kell oldani, tette hozzá a gazdasági szakértő.

Orbán Előd a munkavállalók hetven százalékát foglalkoztató kis- és középvállalkozások támogatásának fontosságát is kiemelte. Elmondta: egy nemrégiben megjelent elemzés szerint, amely összehasonlította az európai nettó bérek alakulását, Magyarországon 198 egységbe került szuperbruttó módon száz egység nettó bér, s ezzel sereghajtók vagyunk az Európában.
Orbán Előd hangsúlyozta: látható, hogy a kormányzat – lehetőségei mentén – elkötelezett, hiszen egy százalékponttal tervezi csökkenteni az szja-t.

Az Enterprise Group ügyvezető igazgatója hozzátette: nagyon pozitív rövid távú intézkedések születnek, a hosszú távú jövőképet azonban hiányolja. Véleménye szerint ennek oka lehet a négyéves politikai ciklus. Hangsúlyozta: ahhoz, hogy egy ország hosszú távon fel tudjon emelkedni, először az oktatásba kell befektetni, aztán az egészségügybe – hiszen a munkavállalók egészségi állapota szoros összefüggésben van a termelékenységükkel –, majd pedig a közép- és kisvállalkozásokba, amelyek beszállítói lesznek a nagy ipari cégeknek. Orbán Előd kiemelte a kkv-k számára a béreket terhelő adók csökkentésének fontosságát.

Török Zoltán véleménye szerint a vállalkozói bizalom visszatérése jelentené a kilábalást a válságból.

Exit mobile version
Megszakítás