Home Életmód Egészség - betegség Mi mindenre jó a só?

Mi mindenre jó a só?

Kép forrása: pexels.com

A sónak nemcsak a konyhában és az asztalon van helye.

Az élet számos más területén is jó hasznát vehetjük, legyen szó a sóbarlangokról, a fürdősóról, sószobákról. Ételeinket megízesíti, sőt nélküle szinte ehetetlenek (gondoljunk csak a közismert magyar népmesére, amiben a király lánya azt vallja, hogy úgy szereti az édesapját, mint az emberek a sót). Emellett a bőrre, a légutakra is kedvezően hat. Nézzük, hogyan!

A sóbarlangok titka

Már az 1800-as években feltűnt, hogy a sóbányákban dolgozók körében szinte alig ütötte fel a fejét légúti megbetegedés. Nem véletlenül. A sóbányák sós levegője folyamatosan tisztította a tüdőt, a légutakat, az ott dolgozók tehát napi 6-8 órát is eltöltöttek ebben az egészséges térben.

A sóbarlangok egykori beltengerek visszamaradt üledékéből alakultak ki, így ásványi anyagokban hihetetlenül gazdagok. Híres sóbarlang a Parajdi, ahol 1762 óta folyik bányászat. A bánya mellett egész komplexum épült arra, hogy a gyógyulni vágyók jól érezhessék magukat, szórakozhassanak is a gyógyulás mellett.

A sóbarlangok levegője oldja a légutakban és a tüdőben lerakódott váladékot, segítenek elpusztítatni a baktériumokat és vírusokat.

Sószobák a légutak egészségéért

Ha sóbarlang nincs is mindenki közelében elérhető távolságban, attól még nem kell lemondani a sós levegő nyújtotta pozitív hatásokról. A wellness-szállókban, fürdőkben, szaunák mellett igen gyakran találkozhatunk sószobákkal is, amikben sótéglák gondoskodnak a barlangokhoz hasonló mikroklíma kialakításáról. Ezekben órákon át üldögélve, olvasva magunkba szívhatjuk a gyógyító sókristályokat. Ezek a sószobák gyermekek és kismamák számára is nyitottak, a legtöbb szaunával ellentétben. A sószobák levegője segít az asztmán, enyhíti a különböző allergiák tüneteit.

A só mint házi fertőtlenítőszer

A só nemcsak belélegezve, hanem vízzel elkeverve öblögetésre, oldatként is hatásos. Nagymamáink régi tippje torokfájás esetén a sós öblögetés, sőt a torkon kívül az orrot is lehet tisztítani vele. A só fertőtlenítő hatása ilyenkor segít levinni a gyulladást, valamint elpusztítja a kórokozókat. Az öblögetésen kívül felhasználható még a sós víz a vérző fogíny, a gyulladt fog kezelésére is. Természetesen ezek kiváltó okát nem szünteti meg, csak a tüneteket enyhíti. Ha nem múlnak el pár napon belül, akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni.

A só szerepe a bőrápolásban

Láttuk, hogy a só milyen áldásos belélegezve, vízben feloldva. A sor azonban itt nem ér véget, hiszen a bőrápolásban is használják a bőr tisztítására. Számos sószappan és fürdősó között válogathatunk. A só tisztítja a pórusokat, segít megszabadulni az elhalt bőrrészektől, serkenti a bőr megújulását. A pattanásos, zsíros bőr igazi csodaszere a só.

A sószappanok szárítanak is, ezért mindennapos használatra nem javasolt. Heti egyszer-kétszer azonban egy nagyobb tisztításnak bátran a része lehet, de utána a megfelelő hidratálásról nem szabad elfeledkezni.

Rohanósabb, stresszesebb napok után jólesik beülni egy kád vízbe, főleg, ha feldobjuk egy kis levendulás fürdősóval. A fürdősók sokféle gyógynövénnyel párosíthatók, így az illatélmény is teljes lehet.

Mint sok minden mást, fürdősót is készíthetünk házilag, ez esetben csak rajtunk áll, hogy milyen növényekkel, illatokkal dobjuk fel a fürdősónkat. Ajándéknak is szuper.

Az ízületek is imádják a sót

A sós vízben fürdés az ízületi bántalmakra is kedvező hatással van. A természetben is fellelhetők sós tavak, no meg ugye ott vannak a tengerek, óceánok is. Híres sós tó a Medve-tó, ami nevét onnan kapta, hogy felülnézetből egy medvét formáz. A Medve-tónál arra is figyelnek, hogy a látogatókat legyen ideje “kipihenni” a tónak, ugyanis naponként bizonyos időre zárva tart a partján működő fürdő. A tó áldásos hatásai mellett a környezete is gyönyörű, ezért mindenképp érdemes ellátogatni Szovátára.

A sófürdő remekül enyhíti a reumás tüneteket, értágító, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású. Bizonyos sebek gyógyulási folyamatait is felgyorsítja.

Tartósítás sóval

Már az ókorban is használták a sót tartósításra, hiszen rájöttek, hogy a jól besózott hal vagy hús sokáig eláll, nem büdösödik és nem romlik meg. Vajon miért van ez így? A válasz a só egyik kémiai-biológiai folyamata, az ozmózis. Ez lényegében annyit tesz, hogy a különböző koncentrációjú oldatok oldott anyagai homogénen igyekszenek kitölteni a rendelkezésre álló teret. Ennek eredményeképpen vizet von el a só, s ezáltal nem engedi, hogy a nyers hús, hal felületén elszaporodjanak a különöbző baktériumok. Olyan környezetet hoz tehát létre, ami megőrzi az étel eredeti állapotát. Sóval nemcsak húsfélék, hanem zöldségek is tartósíthatók.

Sófogyasztás csak mértékkel!

Mint láthattuk, kívül-belül áldásosan fejti ki hatásait a só, ám arra figyeljünk, hogy az ételekbe ne kerüljön túl sok belőle. Az ereknek, a magas vérnyomásnak nem tesz jót a túlzott sófogyasztás. Különösen igaz ez a gyorséttermek kínálatára, az ott kapható hamburgerekben, sült krumplin rendszerint különösen magas a sótartalom.

Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version