Home Főhírek Gazdaság Mi lesz az egyedülálló fiatalokkal? Szinte esélytelennek tűnik, hogy saját lakáshoz jussanak..

Mi lesz az egyedülálló fiatalokkal? Szinte esélytelennek tűnik, hogy saját lakáshoz jussanak..

Aki önerőből saját lakást akar, annak ki kell zsákmányolnia önmagát, s úgy talán 10-15 év alatt összejöhet egy kisebb kégli /Fotó: RAS-Archivum

Budapest – Ha nincs családi támogatás, vagy nem öröklök, esélytelen, hogy 42 éves korom előtt saját kis lakáshoz jussak. Ráadásul az sem lesz az enyém, mert jó esetben nyugdíjas koromig fizetni fogom a hitelt – igy összegzi kilátásait Szladecsko Sophie (30), aki egyedülállóként nemrég költözött el otthonról egy kisebb albérletbe, mert ki akart lépni már az otthon kötelékéből.

Még több gazdasági hír itt!

– A mamahotelben töltött évek alatt legalább 100 ezer forintot el tudtam tenni havonta, de most ez a pénz albérletre megy el, így örülök, ha ki tudok jönni a fizetésemből. És ebben a csapdahelyzetben vergődnek a korosztályomból sokan. Nem tudunk félrerakni pénzt, hogy meg legyen egy kezdő lakáshoz a minimális önerő, ami mellé hitelt tudnánk felvenni – dőlt a panasz a fiatal nőből. Korábban kellett volna előre tervezgetnie, talán akkor most előbbre járna?

– Biztosan én is hibás vagyok, élni akartam, fontosabb volt az utazás, nem tettem félre semmit, amikor pedig ráeszméltem, hogy kéne, már megszűntek a lakáskasszák – vallja be azt is, miért ébredt fel ilyen későn. Sophie szerint a hazai fizetések mellett marad az önkizsákmányolás.

– Ha tényleg saját lakást akarok, dupla műszakot kell vállaljak, akkor talán összejöhet 10 év alatt egy kisebb kégli. A barátnőm könyvelőként dolgozik, most 37 éves, a napokban vette meg első lakását, de 12 éve takarékoskodik – hoz egy közeli példát, hogyan kellett volna.

Még több gazdasági hír itt!

A szerencsések közé tartozik János (32), aki párjával eddig egy angyalföldi 35 négyzetméteres garzonban lakott. Feleségem az édesapjától ajándékba kapta és a három év ottlakás alatt, duplájára ment föl az ára, 30 millióért sikerült eladnunk, amikor gyereket vállaltunk és nagyobb oothon után kellett néznünk – avatta be a Blikket János a család ingatlanügyeibe. Amíg be nem költözhetnek a Kistarcsán épülő új ikerházba, egy VIII. kerületi albérletben húzzák meg magukat.

magyar gyerekek angolul beszélgetnek a világ legkülönlegesebb snack jeit kóstolgatva

A mostanában dolgozni kezdő fiatalok a lakáspiac nagy vesztesei. Nagyjából 700 ezer 25-35 év közötti emberről beszélünk, akiknek lakáshoz jutásának esélyét erősen meghatározza a családon belül, generációk között átadható erőforrások megléte vagy hiánya – szögezte le Balogh László, az ingatlan.com gazdasági szakértője.

Még több gazdasági hír itt!

 

– 2015-2019 között megduplázódtak a lakásárak, ám a jövedelmek és megtakarítások nem követték ezt. Az egyedülálló fiatalok nincsenek abban a helyzetben, hogy az egyre bővülő állami támogatásokat igénybe vegyék, helyette marad a hitelfelvétel.

Ahhoz, hogy valaki most hitelből megvásárolhassa első 50 négyzetméteres lakását, 35 milliós vételárból le kell tennie 7-9 millió forintot, a hitelfelvétel 20-30 százalékos önerőjét. Nem segíti az egyedülállók lakásszerzését az sem, hogy a lakástakarék-pénztári megtakarítások állami támogatásának 2018-ban történt megszüntetését követően az állami család- és otthonteremtési támogatások szinte csak abban az esetben támogatják a fiatalok lakásszerzését, ha gyermeket vállalnak. Emellett ezek a támogatások jobban, illetve nagyobb összegben hozzáférhetők az anyagi erőforrásokkal inkább rendelkező közép- és felső-középosztálybeli fiatalok számára.

A legutolsó számítások szerint a fiatalok egyharmada tudta családi támogatásból elkezdeni az új életét. Így lassan kezd növekedni egy új bérlői generáció, amely az elmúlt tizenöt évben megháromszorozódott, nagyjából 200 ezer fiatal tartozik ide – olvasható ki a Habitat 2019-ben kiadott éves lakhatási jelentéséből.

Újra indulhat a vérre menő albérletvadászat

Alaposan rá kell készülniük az albérletkeresésre azoknak az egyetemistáknak, akik az új tanévre kedvező áron szeretnének kiadó lakást találni a fővárosban – hívja fel a figyelmet a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzésében. A budapesti kiadó lakások piaca ugyanis hónapok óta folyamatos élénkülést mutat: a korlátozó intézkedések enyhítésével majd feloldásával egyre többen keresnek kiadó ingatlant, ennek hatására a bérleti díjak júniusra átlagosan 144 ezer forintra emelkedtek.

Még több gazdasági hír itt!

Ezzel együtt elkezdődött a belvárosi lakások visszaáramlása a rövidtávú kiadást célzó Airbnb-piacra, így nyár végére jóval nehezebb lesz a felsőoktatásban tanulóknak pénztárcabarát lakást bérelni. Aki tehát későn ébred, lemaradhat a kedvezőbb ajánlatokról. Az új tanévre készülő egyetemistáknak három tanácsot érdemes megfogadniuk. Időben kezdjék el az albérletkeresést, mert aki későn ébred, jóval drágábban juthat bérleményhez. Mivel a kiadó szobák hamarabb kelnek el, szoba helyett inkább lakótársat keressenek, akikkel közösen bérelhetnek egy egész lakást. A koronavírus-járvány esetleges 4. hulláma miatt érdemes vis maiorként a szerződésbe foglalni, hogy online oktatásra való átállás esetén a bérleti szerződést felmondhassák.

Mamahotelben lakik a fiatal férfiak fele

A 25-34 éves magyarok több mint 40 százaléka élt a szüleinél, nemek szerinti nézve az adatokat, méginkább elkeserítő a helyzet. Kiderült, hogy ebben a korosztályban a férfiak csaknem fele nem repült még ki a szülői házból – derült ki az Eurostat tavalyi felméréséséből. A legtöbben azért élnek még mindig szüleiknél, mert nincs pénzük saját lakásra. Egy másik felmérés szerint a fiatalok 32 százaléka rendszeres anyagi támogatásban részesül szüleitől, jellemzően havonta. A diákok 68 százalékát, míg a dolgozó fiataloknak 20 százalékát segítik a szülők. A támogatás összege országos átlagban havi 19 ezer forint, de jelentős a szórás.

Még több gazdasági hír itt!

Egyharmaduk 10-24 ezer forintot, 7 százalékuk pedig 25-49 ezer forintot kap rendszeresen. Tízből egy fiatal havonta több mint 50 ezer forintot, 3 százalékuk pedig több mint 100 ezer forint szülői támogatást kap.

blikk

Hirmagazin.eu

Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version