Hirmagazin
Image default
Külföld

Merz megerősítette, hogy a bíróság döntése ellenére folytathatják a kitoloncolásokat

A berlini közigazgatási bíróság hétfői ítéletére reagálva a német kancellár megerősítette, amit belügyminisztere is mondott: a döntés ellenére van még mozgásterük, folytatják menedékkérők visszatoloncolását biztonságos országokba.

A berlini közigazgatási bíróság döntése értelmében mégsem lehet a német határon megállítani és az utolsó biztonságos országba visszaküldeni a menedékkérőket.

A törvényszék szerint a bevándorlókat csak az úgynevezett Dublin-eljárás lefolytatása után lehet visszautasítani, azaz tisztázni kell, hogy az érintettek menedékjog iránti kérelmét melyik uniós tagállamnak kell elbírálnia.

Lengyelországba visszaküldött három szomáliai menedékkérő ügyében hozott ítéletben a bíróság azt is megállapította, hogy a német kormány nem mellőzheti a megfelelő menekültügyi eljárást akkor sem, ha közben „nemzeti vészhelyzetre” hivatkozik.

Friedrich Merz hétfőn megerősítette, amit belügyminisztere, Alexander Dobrindt is mondott tegnap: a bíróság döntése némileg szűkítheti a mozgásteret, de ez a mozgástér „még mindig megvan. Tudjuk, hogy még mindig végezhetünk kiutasításokat”.

„Ezt természetesen a hatályos európai jog keretein belül fogjuk megtenni” – ígérte Merz. „De megtesszük ezt azért is, hogy megvédjük az országunk közbiztonságát és közrendjét, és hogy megakadályozzuk a városok és önkormányzatok túlterhelését.”

A szövetségi kormány szerinte továbbra is elkötelezett e feladat mellett. A kancellár hangsúlyozta, hogy amíg az új közös európai szabályok segítségével nem javul jelentősen a helyzet Európa külső határain, addig „fenn kell tartanunk az ellenőrzéseket a belső határokon”.

Dobrindt belügyminiszter már néhány órával a kormány beiktatása után, május 7-én elrendelte a határellenőrzések szigorítását, valamint a menedékkérők visszafordítását a határon, néhány kivétellel, például a gyermekek és a terhes nők esetében.

A berlini bíróság által tárgyalt ügyben két szomáliai férfi és egy nő volt érintett, akik vonattal utaztak Lengyelországból Németországba. Május 9-én a szövetségi rendőrség Frankfurt/Oder állomáson ellenőrizte őket. Miután menedékjogot kértek, a rendőrök még aznap visszaküldték őket Lengyelországba azzal, hogy egy biztonságos harmadik országból érkeztek. Ezt az eljárást nevezte a bíróság jogszerűtlennek.

Forrás

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Oroszország új főellensége: Németország – Amerika visszaszorul a rangsorban

Géza

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető üzenetet küldött Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, és biztosította afelől, hogy Phenjan mindig Moszkva mellett fog állni 

Géza

Orbán Viktor helyretette a pimasz Volodimir Zelenszkijt

Géza