Januárban a mindennapi életünk ismét drágább lett: az árak átlagosan 5,5%-kal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, és csak egy hónap alatt is 1,5%-kal emelkedtek. Különösen a benzin és a gázolaj drágult, 2,7%-kal többet kellett fizetni érte, mint decemberben.
De miért történik ez? Tavaly szeptemberben még 3%-os volt az infláció, ami a jegybank célja is volt, most pedig hirtelen erőteljes emelkedést látunk. Az egyik fő ok a forint árfolyamának gyengülése. Ez azt jelenti, hogy a magyar pénz kevesebbet ér, így minden, amit külföldről vásárolunk (például üzemanyag, elektronikai cikkek, egyes élelmiszerek), drágább lesz.
Emellett több más tényező is közrejátszik: az energiaárak változása, az adók és a világpiaci folyamatok is hatással vannak az inflációra. A jegybank ugyan próbálja kordában tartani az árnövekedést a kamatlábak alakításával, de a mostani adatok azt mutatják, hogy a helyzet még mindig ingadozó.
A következő hónapokban kiderül, hogy az infláció csökken-e, vagy tovább emelkedik, de az biztos, hogy a pénztárcánkon már most érezzük a hatását.