Tavasszal a madarakra les. Nyáron hűsölni jár a cserjék, fák alá, vagy hancúrozás, hempergőzés közben kidönti, megtiporja a növényeket. Ősszel elcseni a sünöknek kitett élelmet. Télen meg egerészni jön.
Ha önnek is rendszeresen fejtörést okoznak a kóbor macskák, esetleg a sajátja, próbálja meg a következő praktikákkal távol tartani őket a kertjétől!
Először is le kell szögezni, hogy akár növényektől, akár más állatoktól szeretnénk távoltartani a macskákat, olyan módokat kell választanunk, hogy a macskáknak ne okozzunk semmilyen komolyabb sérülést. Ők is állatok, ugyan bosszantóak néha, de megérdemlik, hogy kíméletesek legyünk velük szemben. Arra koncentráljunk, amit meg szeretnénk védeni, ne pedig arra, hogy végső csapást mérjünk rájuk.

Macskaűző növények
A szuperérzékeny orrú macskákat őrületbe lehet kergetni bizonyos illatokkal. Ez talán kicsit túlzás, de tényleg vannak olyan növények, amelyeknek egyáltalán nem kedvelik az illatát. Helyezzünk ilyeneket (élő vagy illóolaj formájában) a megvédendő növényeink vagy a különleges célú objektumok (madáretető, odúk) közelébe.
A legfontosabb, hogy a kellemetlennek talált szag hosszú időn keresztül fennmaradjon. A legtöbb macska nem szereti a mentolt, és a citrusolajokat, amelyek sok növényben megtalálhatók, ezért a védendő területet érdemes körülbástyáznunk ilyenekkel. Természetesen az egyes macskáktól is függ, de a következő növényekkel sikerrel járhatunk.
Levendula
Míg számunkra kellemes édeskés, friss illata, a macskákat taszítja. Nincsenek különös elvárásai, így bátran tehetünk egy-egy növényt kertünk több pontjára, ahol sok napsütést kaphat, és nem túl nedves, illetve kötött a talaj.

Rozmaring
A levendulához hasonlóan szereti a napos helyet, és a jó vízelvezetésű talajt, ebben megegyezőek, a macskák sem szívelik, viszont szemben a levendulával, és sok más növénnyel, akikre főleg csak virágzás idején számíthatunk, a rozmaring egész évben „működik”.

Szalmagyopár
A curryfűként is ismert növény nemcsak az illatával „hódít”, de még hozzáérni is utálnak.
Csombormenta
Az intenzív illatot árasztó csombormenta távol tartja a macskákat, de mivel erősen mérgező is, jobb veszélytelenebb növényekkel kísérletezni első körben, pláne ha nagyobb területet szeretnénk megvédeni.

Macskaűző díszcsalán (Coleus canina)
A németek által kifejlesztett macskaijesztőt elkerüli a legtöbb kerti „kártevő” (kutyák, macskák, rókák, nyulak), egy baj van vele, hogy talán mi sem tudunk egykönnyen megbarátkozni vele. Ezért jól gondoljuk meg, hova tesszük, nehogy magunkat, illetve családtagjainkat is elriasszuk vele.

Citromos kakukkfű
Illatos, funkcionális „védőréteget” hoz létre, amely segít megvédeni növényeinket a nemkívánatos látogatóktól. Ez a gyógynövény citrusos aromájáról, és finom ízéről ismert, erős illata viszont rendkívül irritáló a macskák számára. Ráadásul egy szívós növény, amely sokféle körülmény között jól érzi magát, így praktikus választás azoknak a kertészeknek, akik természetes módokat keresnek a macskák távol tartására a kertjükből.
Citromfű
A macskák ellen ugyanolyan jól funkcionál, mint a kakukkfű meg társai, a méhek viszont imádják. És általában az emberek is kedvelik.

Oregánó
Ezt a népszerű fűszernövényt a macskák legszívesebben a pokolba kívánnák, ugyanis nemcsak taszítja őket az illata, hanem egyik hatóanyaga kifejezetten irritálja a selymes bundások légzőrendszerét, ezért inkább messzire elkerülik. Szerencsére könnyen termeszthető, napos helyekre ideális, a talaj tekintetében sem nagyon válogatós.

Ezek a növények illatanyagaik többségét érintés hatására engedik ki, illetve némelyik csak virágzáskor illatozik intenzívebben, tehát magukban bizonyára nem fogják a távolban settenkedő macskát elriasztani attól, hogy betegye lábát a kertünkbe. Viszont ha hozzáér, eltántorodhat a további ott tartózkodástól és legalább odébb sompolyog. Sőt a macskák meg is tanulhatják, hogy hol számíthatnak kellemetlen illatokra, amiket érdemes elkerülni.
Szuperkoncentrált illatú védvonal
Lényegesen agresszívebb „támadás” foganatosítható illóolajok használatával. Ezzel kapcsolatban arra kell odafigyelni, hogy ne érhessen hozzá semmilyen élőlény, ne kerüljön a bundájára, bőrére, ahol irritációt okozhat, vagy ahonnan aztán lenyalogathatja. A macskák különösen érzékenyek az ilyesmikre, számukra sok illóolaj, növényi rész mérgező. Az elrettentő hatású illatosítókat a valószínűsíthető belépési pontokhoz érdemes kihelyezni. És persze időnként felfrissíteni illatukat. Javasolt illóolajok a citronella, eukaliptusz, borsmenta és a teafa.

Macskákat távoltartó egyéb „eszközök”
A macskák -hozzánk és más állatokhoz hasonlóan- szívesebben sétálnak a kitaposott utakon, a gyepen, vagy a virágágyások puha talaján, mint a nagyon vadonban. Hogyan tehetjük kényelmetlenebbé számukra a közlekedést, és hogyan vehetjük el a kedvüket, hogy kedvenc virágaink mellé ürítsenek? Csökkenthetjük az ágyások, és féltett növényeink vonzerejét, ha gallyakkal, tobozokkal, mahónia-, vagy magyallevéllel takarjuk körülöttük a talajt. Az utakat pedig csirkehálóval, durva kaviccsal védhetjük meg.
A kávézacc leszórása a stratégiailag biztosítandó helyekre viszonylag ártalmatlan, és költséghatékony megoldás, mivel ha kávézunk, már nincs plusz költsége, (csak kitesszük és reménykedünk), illetve számos olyan hely akad, ahonnan szintén ingyen juthatunk hozzá.

A megvédendő ágyás köré narancs- vagy citromhéjat is szórhatunk, mivel a macskák nem szeretik a citrusfélék illatát.
A csupasz talaj ellenállhatatlan vonzerővel bír a macskák számára, ahol csak lehet, kerüljük. Fedjük be növényekkel, vagy talajtakaró anyagokkal. Ezekkel jelentős mértékben csökkenteni lehet a kotorgálást.
Kerti pottyantó
Habár nagyobb esély van arra, hogy ennek használatára inkább csak a saját macskánkat tudjuk rávenni, viszont a kóborlók is ösztönösen rátapinthatnak a lényegre. Mivel a szabadban élő, illetve a kijáró, vadászó macskák legtöbbször élősködőkkel (például toxoplasma, orsóféreg, stb.) fertőzöttek, elég problémás, ha amikor a szükségük úgy hozza, a kertünkbe ürítenek. A macskák szeretik a laza, könnyű talajokat, a kellemes „tapintású” felületeket, például a homokot, a finomabb kavicsot, amelyeken kényelmes közlekedni, illetve kevés erőfeszítéssel kiásható bennük egy lyuk vizeletük, ürülékük számára.
A könnyen megmunkálható, homokos helyek lesznek a kedvenceik. Lehet, hogy azt nem tudjuk megakadályozni, hogy feltűnjenek a kertünkben, de talán adhatunk nekik egy ötletet, hol végezzék el a dolgukat, lehetőleg minél távolabb a földközelben termesztett növényeinktől.

Mindössze annyira van szükség, hogy hagyunk egy kis homokos foltot. Egy macskamenta vagy más macskák által kedvelt növény segíthet odavonzani az állatot. Igen, kivételesen ez lenne a cél. Egy kompromisszumos megoldás, adunk egy kis teret a macskának a kertben, hogy cserébe békén hagyja azokat, ahol nem látjuk szívesen.
„Jó tanácsok”, amiket jobb elkerülni
Erősen mérgező és bőrirritáló volta miatt a sok helyen javasolt rutát nem ajánlott macskaellenességből ültetni.
A kapszaicin tartalmú termékek veszélyesek lehetnek a macskákra és egy rosszul elsült akció során a használó is pórul járhat.
Aggályok merülnek fel az ultrahangos riasztókkal kapcsolatban, mert a macskák ugyan képesek hallani az ultrahangokat, viszont az ember nem, ezért nem lehetünk biztosak a működésében, arról nem is beszélve, hogy más állatokat is elriaszthatunk velük, akiket pedig nem szeretnénk.

A mozgásérzékelővel ellátott öntöző jó megoldás lehet, mert a macskák ugyebár köztudottan utálják a vizet, azonban a váratlan zuhannyal magunknak, és más vadaknak is kellemetlen meglepetést szerezhetünk.
Szintén mellőzni ajánlott a tüskés drótokat, mert komoly sérüléseket okozhatnak. A kerítések tetejére tehetünk helyettük kevésbé balesetveszélyes műanyag tüskés szalagokat is.
A vadak védelme érdekében
Egy madárbarát kert remek célpont a macskák számára. Ott lépten-nyomon az etető, vagy az odúk körül sündörögnek, hátha egy óvatlan pillanatban szájukba repül a sült galamb. Vagy csak úgy, szórakozásból, mert a vérük hajtja. A macskák sokszor nem azért vadásznak, hogy éhségüket csillapítsák, hanem csak kedvtelésből. Legtöbbször nincs is rá szükségük, hiszen otthon tálcán kínálják nekik az előre elkészített prédát. Jelen korunkban ezt a viselkedést sem a saját, sem más betévedő macskáktól sem nézhetjük el. A madárpopulációk rendkívül sérülékenyek, rengeteg a fogyatkozás és számos faj az eltűnés szakadékának a szélén billeg. A madarak megóvása érdekében helyezzük az etetőket, itatót magasra, jól belátható helyre. Az itató mellett jó, ha van egy magasabb cserje, vagy alacsonyabb fácska a közelben, ahova felröppenhet a kiszolgáltatott helyzetben lévő madárka, míg tollászkodik és rendbe szedi magát. Nagyon veszélyesnek ítélt környéken, ne etessünk a földön madarakat, mert könnyű célponttá tehetjük őket. Az odúkat helyezzük olyan magasra, ahol ragadozók nem tudják megközelíteni, használjunk körülöttük szúrós ágakat, és terelőlapokat, ezek valószínűleg megfutamítják a macskák vadászkedvét. A sünöknek kitett eleséget ajánlott fedett helyre tenni, és szintén szúrós ágakkal lefedni, hogy elvegyük a macskák kedvét a dézsmálástól.

A kerttulajdonosok rémálma, hogy a környék macskái hanyag eleganciával éppen kedvenc növényeiken, vagy növényei között hempergőznek, kergetőznek, összezúzzák, eltapossák a gyengébbeket. Az pedig már nemcsak vérforraló, hanem veszélyes is, hogy alomtálcának nézik az ágyásokat, mivel betegségeket terjeszthetnek. A macskák is különbözőek, mint az emberek, ami az egyiknél bejön, a másikat teljességgel hidegen hagyja.
Próbálkozhatunk többféle dologgal, valójában érdemes is, mert egyedül jó megoldást aligha fogunk találni. Ugyanis bármit is választunk, a hatékonysága azon a bizonyos konkrét macskán (vagy macskákon) fog múlni. Ha nem válik be, keressünk mellé egy másik kíméletes lehetőséget, kombináltan talán jobban működnek majd. Viszont emlékezzünk arra, hogy mindenkor tiszteletben kell tartanunk a macskák élethez való jogát.