Home Szabadidő Kultúra Két házasság, melyek óriási port kavartak: egy idősebb nő és egy unokája...

Két házasság, melyek óriási port kavartak: egy idősebb nő és egy unokája korú lány rabolta el a nagy író szívét

Bella szépsége újra megdobogtatta Jókai szívét. Ki ne értené meg e fotót látva? /Fotó: Wikipedia

Fiatalon és élete alkonyán is a szerelmi életével, házasságával sokkolta a közvéleményt a nemzet írója. A kortársak mindkét kapcsolaton azért háborodtak fel, mert a köztiszteletben álló Jókai – a szokásokat semmibe véve – egy korban és rangban szerintük hozzá nem illő nőt választott asszonyául.

Megszökött a színésznővel

Az ifjú Jókai szívét 1848 márciusában a nála nyolc évvel idősebb Laborfalvi Róza színésznő rabolta el. Pár nappal azután, hogy a Bánk bán díszelőadásán feltűzte rá a nemzeti színű kokárdát, egyre többet látták együtt andalogni a párt. Jókai anyja állítólag dührohamot kapott, amiért szégyent hoz a családra a feslett erkölcsű színésznővel mutatkozó fiacskája. Hiszen annak választottja nemcsak idősebb volt, de 14 évvel korábban házasságon kívül gyermeke is született Lendvay Márton színésztől. Még Petőfi Sándor is próbálta jobb belátásra bírni barátját, és bár Jókai megígérte, hogy szakít Rózával, másnap egyszerűen megszökött szerelmével, majd – mint egy Jókai-regény hősei – titokban esküdtek meg Rákoscsabán.

 

Laborfalvi Róza végül is jó felesége lett az írónak

Utóbb kiderült, hogy alaptalanok voltak a rokonok és barátok aggodalmai, Laborfalvi Róza nem rántotta le a fertőbe az írót: felhagyott a színészettel, hogy csak a házasságnak szentelje az idejét, egészen a haláláig.

magyar gyerekek angolul beszélgetnek a világ legkülönlegesebb snack jeit kóstolgatva

Az unokája lehetne

A nemzet ünnepelt írója idős korában is meg tudta lepni és botránkoztatni az embereket: egy unokája korabeli fiatal lánnyal, Nagy Bellával kötötte össze az életét, immár végleg.

Nem nagypapa és az ő kis unokája, hanem férj és feleség. Nagy botrány volt! /Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum

Bő évtizeddel azután, hogy eltemette hű feleségét, a 72 éves Jókaihoz bekopogtatott a mindössze 18 esztendős leány. Színésznő szeretett volna lenni, ehhez kérte az agg író pártfogását. Nyomban el is szavalta neki Arany János Tetemre hívás című balladáját, amivel teljesen levette a lábáról Jókait, aki homlokon csókolta őt.

Két év múlva már házasságot terveztek. Egy ilyen nagy korkülönbségű kapcsolaton legtöbben ma is megbotránkoznak, hát még a XIX század végén!

A rokonság – Feszty Árpád, Feszty Árpádné Jókai Róza és Hegedűs Sándor – minden eszközzel próbálták megakadályozni a frigyet.

Attól sem riadtak volna vissza, hogy elmebeteggé, cselekvőképtelenné nyilvánítsák az írót, de aligha találtak volna bárki szaktekintélyt, aki a nevét adta volna az eljáráshoz.

Különös házasság

A különös pár végül 1899. szeptember 16-án kelt egybe. Az idős Jókai így számolt be minderről Feszty Árpádnak írott levelében:

„Én a mai napon nőül vettem Nagy Bellát. Nem azért, mert a nagy Galeotto összekergetett bennünket, hanem azért, mert nagyon szeretem, s ő is nagyon szeret engem, mert megérdemli a becsülésemet, s hiszem, hogy életem alkonyát boldoggá fogja tenni.”

Bella pedig így emlékezett vissza idős korában:

„Tehát megesküdtünk… Úgy éreztem, hogy a sors betöltette velem azt a szerepet, amelyre kiszemelt. Társa lettem egy géniusznak, aki nem csak hogy a világ egyik legnagyobb írója volt, hanem egyesítette magában a legszebb emberi tulajdonságokat. Jellemes volt, jó, nagylelkű, nemes és megértő. Bár nagy volt köztünk a korkülönbség, ezt soha nem éreztem, ha együtt voltunk. Olyan fiatalos volt a kedélye, mintha pont korombeli lett volna.”

A frigy ötödik évében, 1904 májusában egy külföldi útról hazaérkezve Jókai megfázott, s hiába ápolták gondosan, hamarosan csöndesen meghalt. Mindent ifjú felesége örökölt, hiába támadták meg a rokonok a végrendeletet azon a címen, hogy azt csak kényszerítés hatására írta alá Jókai.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Fotó: Wikipedia

Exit mobile version