Home Főhírek Belföldi hírek Káosz az albérletpiacon! Drágulnak vagy olcsóbbak lesznek a lakások?

Káosz az albérletpiacon! Drágulnak vagy olcsóbbak lesznek a lakások?

A jövő héten indul a di­á­kok ro­hama az al­bér­le­te­kért. A szak­ér­tők nin­cse­nek össz­hang­ban: egyes ada­tok sze­rint ol­csób­ban, mások sze­rint egyre drá­gáb­ban lehet la­kást bé­relni.

Az utóbbi években hatalmas árrobbanás volt a hazai albérletpiacon,  csupán idén érzékelhető némi lassulás, sőt, tavasszal már néhol csökkenő albérletárakról is szóltak a hírek. Azt senki sem tudja, milyen lesz a helyzet a közeljövőben, de a kiadó lakást keresők számára félelemre adhat okot, hogy

rövidesen jön az egyetemisták rohama:

jövő kedden, július 26-án teszik közzé a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, így napokon belül a jövendő egyetemisták tízezrei kezdenek bele kapkodva  az albérlet keresésbe – a kérdés, hogy ki tudják-e majd fizetni…

Káosz az albérletpiacon! Drágulnak vagy olcsóbbak lesznek a lakások?
Illusztráció: Thinkstock

Kétszer annyi kiadó lakást hirdetnek

Országosan körülbelül kétszeresére nőtt az albérleti kínálat a tavalyihoz képest – mondta a Magyar Időknek az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, Balogh László. Náluk Budapesten július elejéig két és félszer, országos átlagban kétszer annyi hirdetést adtak fel kiadó lakóingatlanokról, mint tavaly. Hozzátette:

éves átlagban 15-20 százalékkal nőttek a bérleti díjak négyzetméterenként,

de a kiadó lakások átlagára nem emelkedett ilyen mértékben. Ennek az az oka a szakértő szerint, hogy a nagy lakások tulajdonosai nem tudnak már magasabb havi díjat kérni ingatlanuk kiadásáért, az ár elérte a felső tűréshatárt. Ezzel párhuzamosan viszont úgy tűnik, hogy a kisebb lakásokat kínálók még mindig tudnak árat emelni.

Van, ahol hatalmas az árnövekedés

Az Otthon Centrum adatai szerint országosan 5-20 százalékkal nőttek az árak a tavalyi év átlagához képest. Ennél nagyobb, akár 30-40 százalékos növekedés Budapest külső és olcsóbb pesti kerületeiben volt jellemző. A vidéki városok közül Miskolcon és Sopronban regisztráltak jelentősebb bérletidíj-emelkedést. Nem volt drágulás Budapest V. és VI. kerületében, ahol eleve az átlagnál magasabb árak jellemzőek, de néhány egyetemi városban, így Győrben, Szegeden és Pécsett sem nőttek az árak.

Fotó: Markovics Gábor

A nagyobb lakások kímélik a pénztárcát

Budapesten az átlagos méretű lakásokért 140 ezer forintot fizetnek havonta a bérlők. A méret alapján Pécsett, Nyíregyházán és Miskolcon voltak a legolcsóbbak az elmúlt fél évben a lakások: itt 60-70 ezer forintért lehetett albérletet találni. A szakértők szerint Budapesten a kis belvárosi lakások gyorsan elkelnek, így a piacon egyre inkább a 80-100 négyzetméteres kiadó lakások dominálnak. Ez azt jelenti, hogy ha több diák összefog, akkor jobban járhatnak a bérleti piacon. A kis lakások ára valamelyest nőhet a szakértők szerint, de a nagyobb lakásokkal jobban járhatunk. De ígérni senki nem mer: majd az egyetemisták rohamával minden eldől…

Forrás: Ripost

Exit mobile version