Home Főhírek Gazdaság Itt élnek a legszegényebb magyarok

Itt élnek a legszegényebb magyarok

hirmagazin_2015-08-06_134410

Magyar családok tízezrei örülnének annak, ha legalább a létminimum küszöbét elérnék. A legszegényebb magyar kistérségek toplistája ugyanis elképesztő állapotokról árulkodik.

Nemrég jelentette be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), hogy többet nem adja ki a létminimumról szóló kiadványát. Ellenzéki politikusok szerint ennek hátterében kizárólag az áll, hogy a kormány így próbálja leplezni a negatív mutatókat.

A KSH szerint kizárólag szakmai szempontok szerint döntöttek így: az adat véleményük szerint alkalmatlan arra, hogy szociálpolitikai döntések alapjául szolgáljon, más uniós országban nem is számolnak ilyet. Felmerül ugyanakkor a kérdés, ha a KSH szerint a létminimum nem ad elég jó képet a szegénységről, akkor milyen mutatók alapján kellene meghatározni a szegénységi küszöbön élő magyar lakosság anyagi helyzetét?

Az Eurostat erre az egy főre jutó GDP-t használja. E szerint az észak-magyarországi a 8. legszegényebb az EU 273 régiójából. Az európai statisztikai hivatal adatai ráadásul arról tanúskodnak, hogy az ország többi régiója sem teljesít sokkal jobban; a hét régióból négy a legszegényebb húsz között szerepel. Az Eurostat azonban jóval nagyobb területi egységekben gondolkodik, ezért megnéztük, mi újság kistérségi szinten. Ehhez az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TEIR) statisztikából szemezgettünk, és egy főre eső GDP hiányában az egy lakosra jutó összes nettó jövedelem alapján készítettünk negatív toplistát. Az adatok elképesztő állapotokról uralkodnak.

TÖBB LÁTOGATÓT SZERETNE A GOOGLE KERESŐBŐL?
A Kulcsszo.hu csapata gyors segítséget tud adni, hogy a helyezései a keresőben pozitívan változzanak és több megrendelője legyen.

A legleszakadtabb magyar kistérségekben sok a hasonlóság: kicsi az egy főre jutó jövedelem, míg a munkanélküliségi ráta többnyire magas. De mindegyik régió jól példázza azt az alapvetést, minél nagyobb egy kistérségben a kistelepülések aránya, annál magasabb a leszakadás valószínűsége is. Felmérések szerint ráadásul az ellátatlanság az egészségügyi, gyerekjóléti, szociális alapellátásoknál, valamint a pedagógiai szakszolgálatok szolgáltatásainál egyaránt megfigyelhető ezeken a területeken.

Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás