Home Főhírek Gazdaság Hagyományos mesterségek segítségével épült fel a Skanzen új, erdélyi tájegysége

Hagyományos mesterségek segítségével épült fel a Skanzen új, erdélyi tájegysége

tn4 web 200 220613 dt 2597

Az EBH INVEST kivitelezésében elkészült projektben a nem mindennapi alapanyagokat speciális munkafolyamatokkal építették be.

Több alkalommal is beszámoltunk arról, hogy új tájegységgel bővült a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum. A május közepén megnyílt kiállítás nemcsak az erdélyi falu, hanem a székelyföldi városok lakóinak életébe is bepillantást enged. Az épületegyüttes az első komplex összefoglaló kiállítás hazánkban, amely két évszázadot átívelően reprezentál egy határon túli területet.

A tájegység első része húszéves előkészítés és négy és fél éves kivitelezés eredményeként valósult meg. A munkát az EB HUNGARY INVEST Kft. végezte el.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Az Erdély épületegyüttessel a Skanzen hatvan hektáros területe tizenöt hektárral növekedik. Szimbolikus jelentéssel bír, hogy a határon túli 103 ezer négyzetkilométernyi területet reprezentáló új épületegyütteshez egy határátkelőn és a főút alatt átvezető alagúton keresztül juthatnak el a látogatók. Az aluljáró kivitelezője a METO Építő Zrt., a közlekedési infrastruktúra tervezéséért a FŐMTERV Zrt. felelt. Az aluljáró építészeti kialakítását az Avant-Garde Építész Stúdió végezte. Az építkezésről korábban lapunkban is beszámoltunk.

Erdély,skanzen
Fotók: Dernovics Tamás / magyarepitok.hu

Templomot és kultúrházat is kialakítottak

A székely városi épületegyüttes a XX. század első felének erdélyi városfejlődését, művelődés- és kultúrtörténet jelenségeit, a népi építészetet, lakáskultúra és életmód területén bekövetkezett változásokat és a hagyományok tovább élését mutatja be. Itt található

  • a székelykeresztúri patika,
  • a marosvásárhelyi kávéház,
  • a marosvásárhelyi nyomda,
  • a székelyudvarhelyi postahivatal,
  • a kézdivásárhelyi divatáru-kereskedés és
  • Sepsiszentgyörgyi ügyvédlakás.

Az erdélyi falvakat a

  • a szászújfalusi (két lakóház, melléképületek, 2 csűr),
  • a homoródalmási,
  • a négyfalusi,
  • a csíkszentsimoni és
  • a balavásári porta jeleníti meg.

Az egyházi telek részeként épült nyárádgálfalvai templom, kiskedei kultúrház és a tordátfalvi iskola szemlélteti, hogy a közösségi élet irányítása évszázadokon át az egyházközségek hatáskörébe tartozott.

Kiviteli tervek mellett rajzok és fényképek segítették a munkát

Az EBH INVEST tájékoztatása szerint a munkálatokat 2018 februárjában kezdték meg.

A feladat érdekessége, hogy a szakemberek az építészek felmérési tervei alapján végezték a munkájukat, valamint elbontott, beszámozott és Erdélyből áthozott épületek újjáépítésével és összeállításával készült el a projekt.

A projekt első évében a meglévő alföldi tájegység felújítását és a leendő erdélyi tájegység bekerítését végezték el. Az egyik legnagyobb kihívást jelentő munka a hagyományos épület- és asztalosszerkezetekből, illetve homlokzatdíszekből és tagozatokból álló régies alföldi stílus megteremtése volt.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

A nem mindennapi alapanyagok használata speciális munkafolyamatokat is igényelt: a hagyományos kőművesmunkák mellett, nádfedést, taposott szalmafedést, bontott cserépfedést, fafedéseket is végeztek a szakemberek.

A tájegységnek megfelelő stílusú cserepet nehezen és csak több helyről lehetett összegyűjteni, a dránica deszkafedéshez szükséges alapanyagok (faszögekkel szegelt tetőfedő deszkalapok – a Szerk.) Erdélyből érkeztek. A tetőszerkezetek ácsolása hagyományos ácskötésekkel és illesztésekkel, illetve keményfaszegekkel készült, míg a csűr kialakítása során nádszövet tapasztást, vesszőfonást és agyagtapasztást alkalmaztak.

A dránica fedést és a hagyományos díszműbádogos munkákkal készült lemezfedéseket legtöbbször fénykép alapján rekonstruálták.

Közel 2 kilométer hosszú úthálózat épült ki

A belső terek kialakítását (burkolatok, festés, befejező munkák) szintén az EBH INVEST végezte el. A Skanzen munkatársai évtizedeken át gyűjtötték és szállították az épületeket, anyagokat és a kiállítási tárgyakat az intézmény raktárába. A vállalat szakembereinek ebből a raktárból kellett összegyűjteniük és a beszámozott elemeket a tervek alapján összeállítaniuk. A hiányzó részek pótlása és beszerzése is a feladat része volt.

A folyamatokat a Skanzen építészei és néprajzosai koordinálták. A hitelesség érdekében a megrendelő részéről elvárás volt a korhű kivitelezés és az eredeti stílus megtartása: ennek megfelelően például a kilincseket rézművész öntötte ki.

A fentieken túl a kivitelező a tereprendezési munkák során közel 1 kilométer hosszan épített kiszolgáló utat, a porták körül csatornahálózat és hozzávetőleg 800 méter hosszú makadám úthálózat épült ki, továbbá kijelölték egy későbbiekben telepítendő tó területét.

magyarepitok

Hirmagazin.eu

Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version