Home Főhírek Külföld Egy magyar vállalkozást is érintenek a gázcégekre kivetett orosz szankciók

Egy magyar vállalkozást is érintenek a gázcégekre kivetett orosz szankciók

Egy színész-producer „megfogta az EU elnevezésú zsákot, kifordította és kirázott belőle mindent! Aztán hogy ki hova esik, az most majd kiderül”..

Első ellenintézkedés, hogy az EU-nak legyen kis ideje átgondolni, hogy hogyan és merre tovább!

Moszkva 31 energetikai vállalatot sújtott ellenszankciókkal, köztük a Gazprom korábbi európai leányvállalatait, valamint kereskedőket és földalatti gáztárolók üzemeltetőit, köztük a kulcsfontosságú Jamal gázvezeték egyik szakaszának tulajdonosát.

A rendelet szerint az érintett vállalatokkal több ügyletet tilos lesz lebonyolítani. Az orosz hatóságok, jogi és magánszemélyek nem köthetnek velük és az ellenőrzésük alá tartozó szervezetekkel üzleteket, nem teljesíthetik a velük kötött megállapodásokból eredő kötelezettségeket, és nem végezhetnek pénzügyi tranzakciókat a javukra. Ez egyebek között a már megkötött külkereskedelmi szerződésekre is vonatkozik.

A tilalmakat korábban elnöki rendelet határozta meg, ezeket most kormányrendelet konkretizálta. Egyebek között megtiltotta a szankciós listán szereplő vállalatok javára történő kifizetéseket, értékpapírügyleteket, a tulajdonukban lévő vagy általuk bérelt hajók befutását az orosz kikötőkbe.

Reuters szerint egyelőre nem világos, hogy ez milyen hatással lesz az Európába irányuló gázszállításokra, amely gázának több mint egyharmadát Oroszországtól vásárolja.

Kulcsfontosságú német és lengyel cégek a listán

Az orosz szankciós lista egyebek között a Gazprom Germania GmbH, a Gazprom Schweiz AG, a Gazprom Marketing & Trading USA Inc, a Vemex, a Wingas, és az EuRoPol GAZ vállalat nevét tartalmazza.

A Gazprom Germania több jelentős földgáztárolót is üzemeltet Németországban, egyebek között a Wingasszal együttműködve Jemgumban és Rehdenben, valamint több projekten dolgozott Szerbiában, Ausztriában és a Cseh Köztársaságban.

Az EuRoPol GAZ a Gazprom és a lengyel PGNiG közös vállalkozása, amely

a Jamal-Európa gázvezeték lengyel szakaszának tulajdonosa.

A Gazprom a gáz nagy részét a Jamal-Európa gázvezetéken keresztül szállítja Európába.

A Gazprom-csoport március 31-én egyszerűen megszüntette részesedését a Gazprom Germania Gmbh-ban és a vállalat tulajdonában lévő összes eszközben, ami miatt a német gazdasági és éghajlatvédelmi minisztérium a céget szeptember 30-ig a Szövetségi Hálózati Ügynökség gondnoksága alá helyezte. Az orosz holding szerint ezeknek a vállalatoknak fel kell hagyniuk a Gazprom védjegyének használatával.

napi.hu kiszúrta, hogy szerepel egy magyar cég is az érintettek listáján: a WIEE Hungary Kft.-t vették büntetőintézkedések alá, melynek tulajdonosa a Gazprom Schweiz AG. A 2010-ben alapított, öt alkalmazottat foglalkoztató cég 2020-ban 44,998 milliárd forint árbevétel mellett 0,43 milliárd forintos eredményt ért el.

Nyitókép: onurdongel/Getty Images
infostart nyomán
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version