Home Tudástár Technika, kommunikáció Csúcsra járatva: kipróbáltuk a Samsung S6-ot

Csúcsra járatva: kipróbáltuk a Samsung S6-ot

2015 04 28 064456
Forrás: hirado.hu; Írta: BZI | 2015. 04. 28. 06:02:00  Samsung Galaxy S6. (Forrás: Samsung)

Vitathatatlan, hogy a Samsung a Galaxy S6-tal és főként a Galaxy S6 Edge-zsel már biztosan belépett a prémium kategóriába – igaz, nem csak minőségben, hanem árban is.
Hogy a végén kezdjük: körülbelül annyi értelme van azon vitatkozni, hogy melyik a jobb, egy új iPhone, egy új Nexus, vagy a (két új) Samsung csúcskészülék, mintha a Mercedes, a BMW és az Audi között akarnánk igazságot tenni. Mindegyik minőségi darab: választani ízlés és stílus, megszokás és pénztárcavastagság szerint kell – ez utóbbira mindegyiknél szükség lesz.

Megkérik ugyanis a Samsung csúcskészülékeknek az árát: ha nem foglalkozunk a mobilszolgáltatók ügyes tarifaképzéseivel, s szolgáltatófüggetlen árakat nézünk, akkor kiderül, hogy az S6 úgy 200-220 ezer, az S6 Edge pedig 280-300 ezer forintba kerül. Ezért már produkálni kell valamit.
Miként az említett kocsik esetében, a csúcsmobiloknál is meghatározó a dizájn: annál is inkább, mert a motorházfedél alatt két, gyakorlatilag teljesen azonos készülék található.

S6

Fémkeretet kapott a kisebbik/olcsóbbik testvér is, előlapját-hátlapját Gorilla Glass 4 üveg védi, s jól megnézve, az egész telefont minőségi anyaghasználat jellemzi. Mégis, ha büszkén letesszük az asztalra, senki sem fog körülöttünk felsikítani: „Húha, itt egy Galaxy S6!” A figyelmetlen szemlélőben könnyen kelt pontosan olyan benyomást, mint valamelyik, legalább százezerrel olcsóbb Samsung. Ilyenkor fel kell emelni az asztalról, s nyomatékosan megmutatni, hogy lássák meg, ez immáron nem műanyag keretes, hanem fém, üveg a lapja, s 6,7 milliméter vastag (vékony), ami még a kategóriájában is ritkaság.

Nem végeztünk reprezentatív közvélemény kutatást, két hétig hurcoltuk a két mobilt, de a 14 nap alatt ez volt a tapasztalat. Meglepő módon akkor sikerült az árához és képességeihez illő feltűnést keltenie az S6-nak, amikor a Clear Cover nevű, szintén nem túl olcsó gyári védőtokba öltöztettük. Általánosságban véve egy szép készüléket tokkal elrejteni majdnem akkora hiba, mint, mondjuk, a semmilyen védelmet nem nyújtó, ámde karcos védőfóliát használni, de a Clear Cover a ritka kivételek közé tartozik. A fémhatású tokon ugyanis elegánsan áttűnik az óra, s kifejezetten feldobja, egyedivé teszi az egyébként nagyon samsungos kinézetű telefont.

S6 Edge

Vele viszont nem kell magyarázkodni, úgy nyolcvanezer forinttal drágábban már megkapja a mobil a neki joggal kijáró figyelmet. A Samsung az Edge névhez méltón látványos éleket hajlított a készülékre: a Gorilla Glass 4-es üveg az elő- és a hátlapon egyaránt szép ívben görbül. Igen bonyolult és költséges technológiát igényelt az üveg hajlítása: az IHS adatai szerint állítólag a Galaxy S6 Edge legdrágább komponense a hajlított kijelző. Mintegy 85 dollárba kerülhet, miközben a kiválóan muzsikáló Exynos 7 processzor csak 29 dollárt kóstál benne.

Ezt a csupa üveg és hajlítás telefont soha nem tennénk tokba. Pedig igazán ráférne, mert az élek miatt kissé kényelmetlen a fogása, picit is nyirkos tenyérben pedig könnyen megcsúszhat, s már repül is.

Samsung Galaxy S6 Edge. (Forrás: Samsung)

Míg el nem felejtjük, az esztétikum mellett van némi funkciója is az élnek: konfigurálható. A Samsung „világító széleknek” nevezi, s partnerek, nem fogadott hívások, üzenetek, e-mailek, ilyesmik helyezhetők el rajta. Kényelmes és mutatós.

Beköltözés a készülékbe

Egyszerű és viszonylag gyors. Hol van már a fél-egy napig tartó vergődés az összes megszokott program telepítésével? Kellemes meglepetésként az első bekapcsoláskor a Tap & GO vár bennünket: meglévő NFC-képes mobilunkról a Google-fiókot rögtön átmásolja, a kiválasztott régi alkalmazásokat lendületből installálja.

Az előző eszköz tartalmát átviszi, aztán rögtön le is nyom egy 260 MB-os frissítést a torkunkon – ami azért vadonatúj mobilhoz képest igazán daliás méret –, s 36 perc alatt előáll a telepített, kész mobil. Az akkumulátor ezalatt 95-ről 77 százalékra esett: láttunk már néhány mobilt, de ennyire tüzes még egy sem lett telepítés végeztével.

Csupa-csupa előzékenység az S6. Ilyen erénye a Car Mode, amely autóban, vezetés közben összesen csak négy, hatalmas, könnyen megbökhető ikont rak a kijelzőre – a Phone, a Messages, a Navigation és a Music gombot. Ráadásul a mobil minimális angoltudást igényelve felhívja a partnereket, „call xy”, szintén hangutasításra elindítja a navigációt – ha több van a mobilon, akkor az alapértelmezést kapott navit, valamint a zenét. Hasznos holmi az S Health egészségügyi alkalmazás, amely pulzusmérővel, lépésszámlálóval, mindennemű sporttevékenység nyilvántartásával kényezteti a felhasználót. Ott csücsül a készüléken a Microsofttal való összekarolásnak köszönhetően a Skype, a OneNote és a OneDrive. Található az S6-on egy intelligens kezelő is, amely többek között a foglalt RAM-ot tudja kipucolni – utóbbi funkciója ugyan nehezen értelmezhető, hiszen az Android képes mindenféle külső, manuális beavatkozás nélkül rendben tartani a memóriát.

Mindazt a sok-sok kellemetességet, amit a Samsung kéretlen alkalmazásként eddig is belepakolt a készülékbe, vagyis a sokat szidott bloatware-ket, végre el lehet távolítani, vagy legalábbis működésüket felfüggeszteni – ez végre a józan ész felülkerekedését mutatja a marketing felett.

És ami a motorháztető alatt van

Sokan dicsérik a kamerát: s valóban, nem csak az egész készüléknek ragyogó a színvilága, de az elkészült fotók is szemet gyönyörködtetően túlszaturalizáltak: minden sokkal szebb a mobilon, mint a valóságban. Pazar az 5,1 hüvelykes QHD kijelző, s az 577 ppi-s képpontsűrűség: pixeleket már nagyítóval sem lehet találni a meghökkentően eleven színekben pompázó képernyőn.

Az alábbi képgalériában látható képeket átlagos fényviszonyok között, félárnyékban lőttük, pontosan úgy, ahogy az átlagos felhasználó fényképeket készít: élességet állít, exponál. A galéria képein nem végeztünk semmilyen utómunkálatot: Samoled kijelző hiányában, a számítógép képernyőjén jóindulattal is csak az olcsó kompakt fényképezőgépek átlagát, besült részleteket, sok életlenséget láthatunk.

Samsung Galaxy S6 és S6 Edge fotók

Szokatlanul hibátlanul működik az ujjlenyomat-védelem: két hét alatt összesen háromszor kellett manuálisan megadni a jelszót a zárképernyő feloldásához.

Hardveresen szinte minden a csúcskategória élvonalába emeli az S6-ot és az S6 Edge-t. Meghökkentően gyors a készülék, sehol egy röccenés, a 3 GB memória és a nyolcmagos Exynos processzor, nyolcmagos grafikus gyorsító tökéletesen teljesít: az AnTuTu bencmark kiváló értéket mutat.

A belső tárhely változatonként 32, 64, vagy 128 GB-ra nőtt, viszont nem bővíthető tovább microSD foglalattal, ahogy a mindössze 2550 mAh-s akkumulátort sem lehet már a készülékből kivenni. Az S6 akkuja egyébként az okostelefonok átlagos üzemidejét hozza: esténként biztosan töltőre kell tenni. Ezen némileg segít a külön megvehető gyorstöltő, vagy kényelmessé teszi a dolgot a kerek lapú, vezeték nélküli Samsung-töltő.

Exit mobile version