Cibakháza bemutatása

Fekvése

A megyeszékhely Szolnoktól délre a Tisza folyó bal partján, a megye délnyugati részén a Tiszazug kistérségében fekszik. Megközelíthető a rajta áthaladó régi 442. sz. úton. A Tisza szabályozása óta az élő folyó távolabb került tőle.

Története

Első okleveles említése csak 1465-ből való, de a forrásokból következtetni lehet, hogy már az Árpád-korban lakott hely volt. A XVI. század elejétől mezővárosként emlegetett Cibakháza a hódoltság alatt elpusztult, újjátelepítése 1717 után indult meg, mint a Tiszazug legjelentősebb katolikus települése, a környék egyházi központjává vált.

magyar gyerekek angolul beszélgetnek a világ legkülönlegesebb snack jeit kóstolgatva

A korábbi mezővárosi rangját 1832-ben szerezte vissza a fontos tiszai átkelő- és vámszedőhely. Az 1848/49-es szabadságharc alatt többször kiemelt stratégiai szerepet játszott: 1849 januárjában Perczel, átkelve a Tiszán, megállította Windischgraetz seregét, februárban a honvédsereg innen támadta meg Nagykőrös környékén lévő osztrákokat , március 5-én Damjanich itt átkelve került az ellenség hátába.

A múlt századi tiszai szabályozás után átkelőhelyét elvesztette, ugyanis a kanyarulatok levágásával messzire került a folyó. Az elszegényedő település városi rangját is elvesztette.

Megközelítés

A teelpülés megközelíthető a Martfű és Cserkeszőlő között található régi 442. számú úton. Miután a főutat másik nyomvonalra helyezték át jelentősen lecsökkent a települásen áthaladó forgalom. A távolsági autóbuszforgalomba megfelelően be van kapcsolvaa a település. Az autóbuszok főleg a (Kunszentmárton)-Cibakháza-Tiszaföldvár-Martfű-Szolnok útirányon közlekednek leginkább.

Nevezetességei

– a Tisza szabályozása után megmaradt Cibaki Holtág (16,7 km hosszúságban) a nagyközség alatt; – XVIII. században épült műemlék jellegű templom – Kossuth – Damjanich emléktábla – és a Turul emlékmű

Cím: 5462 Szabadság tér 5.
Tel: 56/477-001
E-mail: hivatal@cibakhaza.hu
Web: http://www.cibakhaza.hu/news.php

Exit mobile version