Home Életmód Életmód hírek Borzalmas robbanás rázta meg a Ferihegyi gyorsforgalmi utat

Borzalmas robbanás rázta meg a Ferihegyi gyorsforgalmi utat

A Ferihegyi gyorsforgalmi úton történt merényletben kiégett busz és felvezetőautó roncsai. FORRÁS: MTI/H. SZABÓ SÁNDOR

Harminc éve, 1991. december 23-án történt a rendszerváltást követő évek legnagyobb robbantásos terrortámadása.

A hatalmas detonációt a magyar főváros nemzetközi repülőterének, a Ferihegyi Repülőtér egyes termináljának közelében egy Fiat autóban elrejtett távirányítású pokolgép felrobbantása okozta. A merénylet célpontja az az autóbusz volt, amely a felbomlott Szovjetunióból Izraelbe menekülő orosz zsidókat vitte éppen a reptérre. A pokolgépet azonban némileg megkésve aktiválták a közelben rejtőzködő terroristák, így végül senkit nem tudtak megölni.

Tömegesen menekültek

1991. december 8-án az Oroszországi Föderáció, Ukrajna és Belorusszia hivatalosan is megállapodtak a Szovjetunió, mint államszövetség megszüntetéséről. A több mint hetven évig fennállt kommunista diktatúra végnapjaiban szétesőben volt a közhatalom, és jelentősen megromlott a közbiztonság is. A Szovjetunió megszűnéséhez az 1991. augusztus 19-i ultrakonzervatív katonai körök által megkísérelt fegyveres puccskísérlet adta meg a végső lökést.

1991. augusztus 19-én a Szovjetunió megszüntetését ellenző ultrakonzervatív katonai körök fegyveres puccskísérletet hajtottak végre. FORRÁS: RIA/NOVOSTI

A kommunista rendszer agóniájának utolsó hónapjaiban a szovjet zsidóság antiszemita pogromoktól tartva, tömegesen kezdte elhagyni az országot. A kivándorlási hullám tetőzését nagyban elősegítette, hogy Jichak Samir izraeli miniszterelnök kormánya meghirdette a külföldön élő zsidók hazatelepítését támogató programját. Az izraeli kormány felhívására több százezer szovjet zsidó döntött a kivándorlás mellett.
Jíszák Sámír izraeli miniszterelnök kormánya támogatta a külföldön élő zsidók hazatelepítésétFORRÁS: YOLENE HAIK / PHOTOGRAPHER: ISRAEL PRESS AND PHOTO AGENCY (I.P.P.A.) / DAN HADANI COLLECTION, NATIONAL LIBRARY OF ISRAEL

Mivel Moszkvából nem indult közvetlen járat Izraelbe, EZÉRT A KIVÁNDORLÓK JELENTŐS RÉSZE BUDAPESTRŐL REPÜLT TEL-AVIVBA.

( Magyarország már a rendszerváltás előtt, 1988-ban helyreállította a diplomáciai kapcsolatokat Izrael Állammal.) A külföldről érkező zsidók bevándorlását a különböző Izraellel-ellenes palesztin szervezetek azonban ellenséges cselekedetnek tekintették csakúgy, mint a kivándoroltatás elősegítését.

Jasszer Arafat, a Palesztin Felszabadítási Szervezet egykori elnöke. Arafat nem tudta érvényesíteni akaratát több szélsőséges palesztin csoport felett. FORRÁS: AFP/
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címen.
Exit mobile version