Bátaapáti bemutatása

A település története

„Apathi”-t, ,i középkori „monostori föld”-et 1903 óta nevezik Bátaapátinak. A település a 150 éves török uralom idején elnéptelenedett, 1730-tól a Mercy, majd az Apponyi földesúri család németországi evangélikus jobbágyokat telepített ide. A falu az 1780-as években már ezernél több lakost számlált. Az 1781. évi türelmi rendelet engedélyezte számukra egyházközség szervezését és templom építését. A kőből és téglából készült későbarokk evangélikus templomot 1789-ben szentelték fel. A 28 méter magas, sisakos tornyú, 23×13 méter alapterületű épület 600-700 személy befogadására alkalmas. Két harangja Fischer János pécsi műhelyéből való. A templomot fokozatosan és igényesen felszerelték toronyórával, orgonával; a szószékoltárt Wits István akadémiai festő művével díszítették. A 215 éves műemlék jellegű templom változatlanul őrzi eredeti berendezését, díszes karzatát. A templom karbantartásáról a gyülekezet rendszeresen gondoskodott (felújították 1820-ban, 1897-ben, 1905-ben). Az 1906-ban kitelepített németek és leszármazottaik adományaiból kicserélték a tetőszerkezetet és bevezették a villanyáramot. Bátaapáti egykori és mai lakói számára a hajdani „erős vár” az összefogás jelképe.

Nevezetességei

* Apponyi-kúria:
Az Apponyiak földesuraságának emléke késő klasszicista kúriájuk, amit 1840 körül emeletek. Ma az erdőgazdaság épülete.

* Apponyi-gazdaság:
Az Apponyiak hatalmas présháza, magtára és a hegy gyomrába vezető óriási pincéje is áll még. A magtár műemléki szempontból értékes: XVIII. századi barokk épület. A pince ma is borászati műhely.
A hatalmas pincében még ökörsütő is volt valaha. Ma az úgynevezett bátaapáti kastélyborokat a világ sok tájára szállítják.

* Evangélikus templom:
Az evangélikus sváb falu közelmúltban helyrehozott műemléke az 1789-ben épült templom, a jellegzetes szószékoltárral, a szószékpárkányon Mózes és Áron szobrával, felül az Istenszem-motívummal.
A településen sokan foglalkoztak székkötéssel (és klumpakészítéssel), a jellegzetes sváb fonott széket a templomban is megtalálhatjuk.

* Nepomuki Szent János-kápolna: Az úton járókat vigyázza Nepomuki Szent János út menti kápolnája, amit a XVIII. század második felében emeltek barokk stílusban

* Egykori üvehhuta: a településtől 4 km-re
Cím: Petőfi u. 4.
Tel: +36 (74) 409-295
E-mail: bataapati@polghiv.tolnamegye.hu
Web: http://www.bataapati.hu/

magyar gyerekek angolul beszélgetnek a világ legkülönlegesebb snack jeit kóstolgatva
Exit mobile version