Barabás bemutatása

Fekvése

A magyar–ukrán határon fekszik. Szomszédja az ukrajnai Mezőkaszony. A település határátkelőhellyel rendelkezik, amelyet 2006-ban adtak át.

Története

Barabás már az Árpád-kor óta lakott település. Nevét az oklevelek 1288-ban említik először, mint a Várdaiak és a Barabási család birtokát.
1403-ban Zsigmond király hűtlenség miatt elvette a Barabási család tagjaitól és a település egy részét Guthi Boldizsár-nak adta.
1406-ban Zsigmond király a falu más-részét Haraszthy Balázsnak adományozta.
1400-as évek végén több család is birtokosa, úgymint az Upor, Guthi Országh, Beregi, Perényi, Károlyi, Pocsaj, Surányi családok is.
1512-ben A Perényi család két ága osztozkodik rajta.
A XVI-XVII. század-ban a Beregi és a Guthi család birtoka, de nőági örökségként és zálogjog címén a Rozsályi Kún, Vay, Makrai, Dessewffy, Daróczy családok is birtokosok itt.
A XVIII. század-ban birtokosai még a Péchy, Lónyai, és a gróf Dégenfeld családok is.
A jobbágyfelszabadítás idején a Bárczay, Lipcsey és a Somossy családoknak van itt birtoka.

Látnivalók

Kaszonyi-hegy
A 160 hektáron védett hegy nevét az Ukrajnához csatolt Mezőkaszonyról kapta. Madárvilága nagyon gazdag, mint általában azon területeké, ahol több élőhely találkozik egymással.
Maga a hegy inkább a kárpáti hegyek flóráját tükrözi, klímája hűvösebb, párásabb, annak ellenére, hogy a dombmagasságot is alig éri el. (Más persze a véleménye annak, aki pl. a nagy szurdokot mássza meg, vagy a vadrózsával és galagonyával sűrűn benőtt hegyoldalakat kutatja.) Az árnyékos szurdokokban ezüst hárs alkot elegyes erdőket a kocsányos tölggyel.
Az E-Misszió Természetvédelmi Egyesület gyűrűzői hónapokat töltöttek a terület madárvilágának kutatásával. Így sikerült közel 70 faj előfordulását bizonyítani. Az igazi kuriózum a beregi futrinka, melyet először egy tarpai borospincében találtak meg.
A hegyen kőbányászat folyik; balesetveszély miatt csak a bányaművelés szüneteiben látogatható.

Református templom
Középkori eredetű épület, tornya XV. századi gótikus építmény, barokk hajója 1800 körül épült. Mária-képes harangja egy 1984-es vihar alkalmával lezuhant és megrepedt, ma a debreceni egyházmegyei gyűjtemény őrzi.
Cím: Árpád u. 7-9.
Tel: +36 (45) 705-854
E-mail: barabas.ph@freemail.hu
Web:

Exit mobile version