Home Sport Forma1 Bahreini Nagydíj – 2022. március 20-a: Dráma és kettős Ferrari-győzelem Bahreinben, Verstappen...

Bahreini Nagydíj – 2022. március 20-a: Dráma és kettős Ferrari-győzelem Bahreinben, Verstappen a hajrában esett ki..

Verstappen és Leclerc nagyot csatázott az élen. FORRÁS: GETTY IMAGES/GETTY IMAGES / RED BULL CONTENT POOL/MARK THOMPSON

A Ferrari kettős győzelmét hozta a 2022-es Forma-1-es szezon első versenye, amivel a maranellóiak több mint két éve először nyertek.

A Red Bullok a hajrában véreztek el, előbb Max Verstappen esett ki technikai probléma miatt a második, majd Sergio Pérez a harmadik helyről. A dobogó legalsó fokára Lewis Hamilton állhatott fel.

Nagy várakozés előzte meg a 2022-es szezon első futamát, amely óriási csatát ígért a Red Bull és a Ferrari között. Ez végül megvalósult, ám a Bahreini Nagydíjat lezáró drámára alighanem senki sem számított.

A rajtot az időmérő edzésen Max Verstappent alig több mint egy tizedmásodperccel megelőző Charles Leclerc várhatta a pole pozícióból, mellőle a címvédő, mögüle pedig csapattársa indult. A negyedik helyen Sergio Pérez igyekezett támadni a Ferrarikat, a Mercedesszel csupán ötödik Lewis Hamilton pedig alighanem úgy volt vele, hogy ha már az autójának tempója nagy valószínűséggel lassabb lesz a másik két topcsapaténál, igyekszik begyűjteni az esetleges lepattanókat. Mivel az idei évtől eltörölték az időmérős gumiszabályt, a versenyre mindenki szabadon választhatott keveréket, a két McLarent leszámítva pedig mindenki a lágy abroncsokon kezdett.

Leclerc maradt az élen a rajtnál. FORRÁS: GETTY IMAGES/GETTY IMAGES / RED BULL CONTENT POOL/LARS BARON

A rajtot a friss abroncsokon (az egész mezőnyből rajta kívül csak Magnussen kezdett nem használt Pirelliken) elrugaszkodó Leclerc jól kapta el, és miután meccselt egy kicsit Verstappennel az első kanyarban, viszonylag simán megtartotta a vezetést. Verstappen beállt mögé a második helyre, Sainz pedig maradt a harmadik, Hamilton viszont egy helyet előrelépve feljött negyediknek. Pérezt nemcsak ő, hanem Magnussen is átugrotta, a mexikói így visszaesett hatodiknak, de a 3. körig tudta csak tartani ezt a helyet.

A rajt nagy vesztese Valtteri Bottas volt, aki nyolc pozíciót veszítve a 14. helyig esett vissza, miután nem sikerült jól az elindulása, de Mick Schumacher sem örülhetett, a hatos kanyarban ugyanis bemutatott egy 360 fokos piruettet, miután Esteban Ocon hátulról megpöckölte. Nem sokkal később a franciát 5 másodperces büntetéssel sújtották.

Ocon nekiment Schumachernek

Az élen Leclerc diktálta a tempót, Verstappen pedig a fékekkel küszködött egy kicsit, ami miatt csapata megkérte, hogy hamarabb emelje el a lábát a gázról az egyenesek végén, hogy kezdetben motorfékkel lassuljon, így kímélve a rendes fékeket.

Hátrébb Péreznek nem kellett ilyesmivel foglalatoskodnia, és a 10. körben megelőzte Lewis Hamiltont, ezzel pedig feljött a 4. helyre. Az élen Leclerc 2,5-3 másodperc közötti előnnyel autózott Verstappen előtt, akit Sainz közel 5 másodperces lemaradással követett. Ez volt az az időszak a versenyen, amikor a pilóták egyre jobban elkezdtek szenvedni a gumikopással, aminek eredményeként a 11. kör végén Hamilton és Alonso is kiment kerékcserére. Előbbi kemény, utóbbi közepes gumikat kapott.

Verstappen a 14. kör végén látogatta meg a szerelőit egy újabb lágy szettért, Sainz pedig egyenesen követte őt a boxba, és szintén piros oldalfalú Pirelliket kapott, méghozzá vadonat újakat. Egy körrel később Leclerc és Pérez is érkezett, előbbi lágyakon, utóbbi közepeseken távozott, a mexikóinál tehát csapattársáétól és a két Ferraritól eltérő stratégiát alkalmaztak.

Egyelőre azonban ennél sokkal érdekesebb volt, hogy Leclerc közvetlenül Verstappen elé jött vissza a pályára, de sikerült megtartania az első helyet,

a holland azonban a következő körben elviharzott mellette a célegyenesben, hogy Leclerc a 4-es kanyar felé rögtön visszaelőzze.

Ugyanezt eljátszották még egyszer a következő körben is, majd harmadjára Verstappen már az addigiaknál jóval messzebbről próbálkozott, a monacói mellé vetődve pedig jól el is fékezte a jobb első gumiját, és a pozíciót sem tudta megtartani.

Leclerc ezután elkezdett elszakadni, de még nem volt vége a párharcnak. A második etapok alatt a napnál is világosabbá vált, hogy mindenki a vártnál sokkal jobban küzd a gumikopással, Sainz még azt is felvetette a rádióban, hogy három kiállásra kellene váltaniuk, Verstappen pedig az 57 körös futam 27. körében már arra panaszkodott, hogy a második lágy szettje is teljesen elfogyott.

A címvédő a 30. kör végén ki is jött és közepes keverékre váltott (továbbra is kötelező legalább két különböző típust használni a versenyen, amennyiben nem esik az eső), majd a már 4 másodpercesnél is nagyobb előnybe kerülő Leclerc azonnal követte. Ezúttal elmaradt a csata, de a holland lila szektoridőket szórva így is nagyon közel került a Ferrarihoz, majd dühöngött egy sort a rádióban, mondván ha nem mondják azt neki, hogy vigyázzon a kivezető körön a gumikra, simán átvehette volna a vezetést.

Sainz és Pérez a 33. körig várt a második kiállásdalé, a spanyol közepeseket, a mexikó lágyakat kapott, és miután csak alig több mint 2 másodperccel volt a harmadik helyen autózó vörös autótól, a dobogóért zajló csatára is készülhettünk.

A stratégián is sok múlott. FORRÁS: AFP/GIUSEPPE CACACE

Eközben a Ferrari-Red Bull négyes mögött a két Mercedesnek csendes futama volt, hiába próbálkoztak lágy-kemény-közepes elosztással, így sem volt esélyük a dobogó közelébe kerülni (gondolhattuk ekkor), és Hamilton-Russell sorrendben szépen elautókáztak az ötödik és hatodik helyen.

Úgy tűnt, hogy az élen Verstappen szépen bekíséri a célba a gumijaival jobban bánó Leclerc-t, de a 43. körben a Red Bull váratlant húzott és mindkét autóját kihívta lágy gumikért.A Ferrari csak Sainz-al reagált, Leclerc-t kint hagyta, mondván elég jó a tempója ahhoz, hogy megőrizze az előnyét a lágy gumis Verstappennel szemben. Ekkor azonban felgyorsultak az események, a holland ugyanis problémákkal szembesült és egyre nehezebben tudta kormányozni az autóját.

Mindezt megfejelve Pierre Gasly Alpha Taurija egyszer csak kigyulladt és félreállt a hármas kanyar után,

pályára csalogatva a biztonsági autót. Leclerc ezzel megmenekült, mert volt még ideje kiállni lágy gumikért. Rajta kívül sokan mások is így tettek, kivéve Mick Schumachert, aki ezzel feljött a már pontszerző tizedik helyre.

Gasly autója miatt be kellett küldeni a biztonsági autót

Gasly autójának eltakarítását elég sokáig húzták, így mindössze hat körrel a vége előtt folytatódhatott a verseny. A Haas taktikája nem jött be, Cunoda ugyanis azonnal megelőzte Schumachert, míg az élen Leclerc simán megtartotta a vezetést, Verstappen pedig egyértelműen szenvedett a kormányozhatósággal. A problémái olyannyira súlyosbodtak, hogy hamarosan Carlos Sainz kifékezte őt a 11-es kanyarban,közvetlenül ezután pedig végérvényesen megadta magát a Red Bull, miközben Verstappen az akkumulátort szidta és a box felé vette az irányt.

A drámának ezzel azonban még nem volt vége, Lewis Hamilton ugyanis támadás alá vette Pérezt a harmadik helyért. A másik RB18-as is kezdett lassulni, ám úgy tűnt, Pérez kitarthat, azonban az utolsó kör elején hirtelen megállt alatta a motor, így az ő futama a kettes kanyarban ért véget.

Verstappen feladta a futamot

Az élen a két Ferrari senkitől sem zavartatva kocogott be kettős győzelmet aratva. Ez volt a Scuderia első sikere a 2019-es Szingapúri Nagydíj óta, egyben az első kettős győzelme is, hiszen azon a futamon Vettel-Leclerc sorrendben értek be. A harmadik hely a gyengélkedő Mercedesszel Lewis Hamiltoné lett, mögötte Russell, Magnussen, Bottas, Ocon, Cunoda, Alonso és Csou volt a pontszerzők további sorrendje, az Alfa Romeo kínai versenyzője tehát debütáló futamán pontot szerzett.